condiloame in sarcina

19-01-2009
dianaanaid
Nu este medic/terapeut
dianaanaid
va rog din suflet sa-mi dati un raspuns! sunt insarcinata in 10 saptamani si prezint condiloame in zona perianala.Medicul ginecolog mi-a aplicat solutie de podofilina o singura data, si mi-a pus ca nu sunt riscuri pt sarcina si fat, pt ca aplica aceasta solutie la exterior.Dar citind ulterior am aflat ca aceasta solutie este total interzisa in sarcina.La o saptamana de la aplicarea acetstei solutii nu mai am aceste condiloame.La ce riscuri mi-am supus sarcina si fatul? va rog din suflet sa-mi raspundeti!!!!!
4 comentarii
0
03-11-2010, ora 14:50
sabina1990
Nu este medic/terapeut
sabina1990
si eu sunt in aceeasi situatie.mediculmi a recomandat si mi a spus ca nu dauneaza sarcinii pt ca sunt la exterior.va rog daca poate sa raspunda cineva!!!!
0
21-12-2011, ora 11:04
liliana15
Nu este medic/terapeut
liliana15
Am.fost.in.aceeasi.situatie.ca.si.tine, dar.doctora.a.spus.ca.nu.am.voie.nici.un.tratamnet.gravida.
Am.asteptat.asa., am.nascut.iar.La.scurt.timp.mi-au.disparut.singure.fara.nici.un.tratament.
Depinde.de.sistemuL, imunitar.aL.fiecaruia.
Pe.19.ianuarie.am.programare.pt.testul.HPV.
Mergi.si.la.alt.doctor.si.investigheaza.mai.bine.evolutia.sarcinii.dupa.tratamentul.facut.
Nu.vreau.sa.te.sperii:D
Nastere.usoara.si.multa.sanatate.
0
18-01-2012, ora 21:05
nykolete
Nu este medic/terapeut
nykolete
si eu sunt insarcinata in 35 saptamani, si am condiloame care acum s-au inmultit...si au cam crescut, astept sa nasc o sa nasc cu cezariana sa nu se infecteze cumva fetita mea...si mie mi-a zis doctoru k or sa dispara dupa nastere in proportie de aproape 100% in cazul in care nu vor disparea toate o sa incepem tratament, dar pe timpul sarcinii nici un fel de tratament nu am facut, pt k mi-a zis ginecologul meu k este foarte riscant pt copil...astept sa nasc sa scap de ele odata.
0
19-01-2012, ora 16:07
liliana15
Nu este medic/terapeut
liliana15
o.sa.dispara.sigur, dar.sfatul.meu.este.ca.dupa.nastere.sa-ti.faci.un.test.HPV.P T.CA., CHIAR.DACA.aceste.tulpini.care.p rovoaca.verucile.nu.sunt.periculoase.poti.avea.si.altele.care.sunt.periculoase.
.eu.chiar.astazi.am.fost.la.medic.si.asa.mi-a.spus..multa.sanatate.si.nastere.usoara
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sarcina luna III
  • Vaccinul antiHPV
  •