condropatie la genunchi

20-08-2010
badina
Nu este medic/terapeut
badina
daca ar putea sa imi spuna cineva care sunt cauzele condropatiei la genunchi si daca se poate trata cu injectii cu cortizon?
multumesc mult
45 comentarii 12 Înainte ›
0
20-08-2010, ora 14:42
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
De obicei aceasta afectare este secundara traumatismelor sau suprasolicitarii fizice sau sportive.
Obezitatea are un rol determinant.
Aceasta afectiune nu se poate trata in nici un fel: afectarea cartlilajului reprezinta punctul de debul al artrozei.
Injectiile cu cortizon nu numai ca nu ajuta deloc, dar au efecte catastrofale asupra cartilajului deja afectat, prin urmare evitati cu stricete asemenea tratamente.
Nu va ramane decat sa pastrati greutatea normala, sa evitati sporturile agresive (jogging, foot-ball etc).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
21-08-2010, ora 08:59
dorina4314
Nu este medic/terapeut
dorina4314
si as adauga eu un consult la un medic homeopat. exista un remediu pentru simularea refacerii cartilajului.
incercati, rau nu are ce sa va faca.
numai bine!
0
21-08-2010, ora 12:53
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Tratamentele homeopate sunt deseori utile, iar eu le prescriu adesea, cu un amendament: cartilajul distrus nu poate fi vindecat sau "reparat" cu nici un tratament din lume, indiferent de natura acestuia.
Trebuie sa ramanem realisti in asteptarile noastre, sperand ca in urmatoarele sute de ani se vor gasi remedii ale distrugerii cartilajului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
21-08-2010, ora 18:13
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
numarul celulelor din catilajul hyalinic (ceea ce acopera suprafata oaselor in articulatii) nu mai creste la adulti. numarul lor scade numai. celulele ramase pot fi intarite cu medicamente de genul proenzi3, sau viscositatea din articulatie poate fi scazuta cu ajutorul injectiilor tip synvisc, insa celule nu se vor inmulti niciodata. cartilaj hyalinic putem sa facem artificial la pretul aprox. de 10.000/2cm3 insa configuratia celulelor in cartilajul obtinut nu este la fel de buna ca in cel original si se degradeaza rapid, de aceea rar se aplica. insa: fondurile investite in crearea cartilajului arificial sunt foarte mari, eu zic ca in 10-15 ani vom reusi sa facem cartilaj hyalinic artificial asemanator cu originalul
0
23-08-2010, ora 07:53
badina
Nu este medic/terapeut
badina
va multumesc frumos pentru ca mi-ati raspuns la intrebari, stimate domn dr. Uscatu, dar deja am ajuns in culmea disperarii. e vorba de sotul meu, care a fost nici nu mai stiu la cati doctori si nici unul nu spune nimic. ultima varianta de diagnostic era condropatia si de aceea v-am adresat aceste intrebarii. si tot doctorul ii administreaza cortizon. a facut si radiografii si cum va spuneam nimeni nu vede nimic. are doar 30 de ani.
multumesc inca o data
0
23-08-2010, ora 12:19
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Intr-o leziune cartilaginoasa infiltratia cortizonica este nu numai inutila, ci si profund daunatoare, agravand leziunea initiala (de fapt infiltratiile articulare cortizonice sunt complet proscrise).
Nu nea-ti preczat esentialul: greutate/inaltime, antecedente traumatice, status profesional, sporturi practicate etc.
Asteptam detalii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
24-08-2010, ora 11:27
badina
Nu este medic/terapeut
badina
Buna ziua,
va scriu din nou referitor la sotul meu, are o inaltime de 1.80 si 80 kg, este inginer de profesie, deci cel mai mult timp il petrece in fata calculatorului; iar daca a facut ceva sporturi? nimic deosebit decat ca mergea cu bicicleta la servici si in timpul liber, pentru zice el ca ajungi mai repede cu bicicleta decat cu masina mai ales la orele de varf, mai mergea la inot din cand in cand, rar mai facea jogging.
referitor la antecedentele traumatice nu a avut niciodata nimic la picioare. totul a inceput dintr-o data. cum spune el nu e o durere propriu-zisa, e discomfort care persista, care il deranjeaza orice ar face. nu mai poate face nimic din ce facea inainte. a incercat sa merga cu bicicleta si a inceput sa il doara.
va multumesc inca o data.
0
25-08-2010, ora 19:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
OK
Opriti imediat cortizonul: este total inutil si extrm de daunator in acest caz, distrugand rapid si ireversibil cartilajul.
Urmatoarea etapa este evitarea eforturilor sportive (mai putin cele "soft", cum este inotul).
In general, trebuie evitate eforturile care provoaca suferinta genunchiului.
Tineti-ne la curent cu evolutia.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
09-04-2011, ora 10:30
bogdan37
Nu este medic/terapeut
bogdan37
Buna ziua,


Am si eu o problema si as vrea sa stiu mai multe detalii. in urma unor dureri la glezna am facut un RMN si as vrea sa stiu ce inseamna Condropatie gradul IV de dom talar postero-medial, mai exact ce inseamna ce presupune si ce este de facut pt tratarea ei si daca durearea pe care o am ( ma doare doar cand merg in zona caclcaiului lateral) este din aceasta cauza.
Va multumesc anticipat
0
09-04-2011, ora 14:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Diagnosticul exact este de "leziune osteocondrala a domului talian" si exista vreo 3 stadializari moderne, care necesita un Computer-Tomograf pentru evaluare (RMN-ul nu are indicatie in aceasta patologie). Acest """grad 4""" este nerelevant daca nu specifica clasificarea dupa care s-a efectuat aceasta stadializare, insa orice stadializare a acestor leziuni se practica numai pe baza Computer-Tomograf-ului.
Reprezinta o leziune a cartilajului domului talian avand mai multe cauze (care trebuie decelate in cursul examenului clinic). Tratamentul si prognosticul depind de nenumarati factori, cei mai importanti fiind sexul, greutatea, statusul ocupational si sportiv, antecedente, dar mai ales de asteptarile in domeniul activitatilor fizice pentru viitor.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
09-04-2011, ora 15:20
bogdan37
Nu este medic/terapeut
bogdan37
Va multumesc pentru raspuns. Mentionez faptul ca am 24 ani, 83 kg, am practicat handbal de performanta timp de 12 ani. Momentan nu mai joc fiind fiind operat in urma cu 5 luni de chist osos la calcaneu si sunt in perioada de recuperare, insa doresc sa continui cat mai repede in activitatea sportiva.
0
09-04-2011, ora 15:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Doar 1-2% din pacientii cu leziuni osteocondrale ale domului talian reusesc sa-si reia nivelul competitional anterior.
Problema este, deci, mai intai una sociala si abia secundar una medicala: trebuie sa evitati pentru tot restul vietii sporturi extrem de agresive preum jogging, foot-ball, hand-ball, tenis etc etc.
In rest, protocolul terapeutic depinde de examenul clinic si de studiul Computer-Tomograf-ului.

Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
09-04-2011, ora 15:37
bogdan37
Nu este medic/terapeut
bogdan37
Probleam mea contsa intr-o simpla durere in partea exterioara a calcaiului atunci cand merg si rulez piciorul ajungand pe varful piciorului si nimic mai mult. Nu se umfla sau nu ma doare cand stau in picioare etc. Sa inteleg ca nu voi scapa niciodata de acea durere ( prin simpla eliminare a durerii [care nu e dupa cum am spus foarte mare ci jeneaza un pic cand merg] nu mai am nici o problema)? Va multumesc din nou
0
09-04-2011, ora 15:50
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Cred ca nu ati inteles esenta fenomenului: leziunea osteocondrala este cauzata de efortul excesiv si reprezinta o leziune pre-artrozica.
Nu exista nici un tratament in lume care sa refaca un cartilaj deja distrus.
Daca nu constientizati importanta problemei, veti ajunge foarte repede la distrugerea masiva a articulatiei, cu dureri invalidante, care determina procedee chirurgicale mutilante articular (artrodeze).
Prin urmare, nu conteaza deloc durerea actuala, cat mai ales perspectiva acestei articulatii, de peste cativa ani.

Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
14-04-2011, ora 23:09
Rotar Andreea
Nu este medic/terapeut
Rotar Andreea
Buna ziua!

Am 14 ani si am condropatie std. II si fac hand-ball la scoala ar trebui sa mai fac sport?
0
14-04-2011, ora 23:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Ce articulatie prezinta aceasta condropatie???
In general, hand-ball-ul este un sport extrem de agresiv cu articulatiile, prin urmare nu vi l-as recomanda indiferent de natura suferintei actuale.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
14-04-2011, ora 23:14
Rotar Andreea
Nu este medic/terapeut
Rotar Andreea
Buna ziua !

Am uitat sa specific faptul ca am condropatie la ambii genunghi in special la genunghiul stang... este din cauza sportului?
0
14-04-2011, ora 23:16
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Indiferent daca este sau nu din cauza sportului, trebuie sa intelegeti ca sporturile agresive (jogging, hand-ball, foot-ball etc etc) nu fac decat sa mareasca suferinta prin agravarea distrugerilor articulare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
14-04-2011, ora 23:20
Rotar Andreea
Nu este medic/terapeut
Rotar Andreea
Va multumesc
0
20-01-2012, ora 17:42
Gabiella89
Nu este medic/terapeut
Gabiella89
Buna ziua.In urma unui examen RMN mi s-a comunicat k as suferi de condropatie compartiment intern si patelara.In urma cu aproximativ 9 luni, knd au inceput sa apara umflaturile si durerile la genunchiul stang, am mers la un medic ortoped care mi-a pus diagnosticul:COXARTROZA.Am urmat un tratament cu infiltratii intra articulare cu Fermathron.Durerile si umflaturile genunchiului nu au disparut deloc, ba chiar au aparut si la celalalt picior.Am o inaltime de 1, 70m si 58 kg.Se poate vorbi aici de greutate ca fiind cauza problemelor mele?Se poate rezolva aceasta problema printr-o interventie chirurgicala?Tin sa mentionez k am doar 22ani.Va multumesc!
0
20-01-2012, ora 18:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu am inteles exact ce sporturi ati practicat pana acum.
La aceasta varsta coxartroza poate fi secundara unei displazii de sold, epifizioliza, necroza a capului femural, etc.
Durerile de la nivelul genunchiului pot fi datorate atat coxartrozei, dar pot avea si o origine directa, si anume distrugeri ale cartilajului ca urmare a anatomiei imperfecte (displazie femuro-patelara), ca urmare a traumatismelor sportive sau de alta natura etc.
Nu v-as recomanda nici o infiltratie intra-articulara, fiind controversate, foarte scumpe si cu rezultat incert.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
04-04-2013, ora 12:05
Popescu Paula
Nu este medic/terapeut
Popescu Paula
Buna ziua!Am la genunchi condropatie, exista ceva medicamente care s-ar putea lua, gen Artrostop Rapid +Artrostop Xyzal?Doctorul meu mi-a zis sa fac infiltratii ci acid hialuronic, insa am fost sfatuita sa nu fac.Puteti sa ma ajutati?Multumesc!
0
07-04-2013, ora 22:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu se pune problema de medicamente sau de injectii, sunt total inutile.
Cartilajul articular o data distrus (condropatie, artroza) nu poate fi refacut prin nici o metoda.
Doar evitarea solicitarii mecanice poate fi utila, si anume mentinerea greutatii normale si evitarea eforturilor fizice medii-mari.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
08-04-2013, ora 17:26
Popescu Paula
Nu este medic/terapeut
Popescu Paula
Mulţumesc d-le dr!Eu tot am citit prospectele la artrostop care are acid hialuronic si la alte astfel de medicamente, ele zic de bine, nu mă gândeam că ele refac cartilajul, însă sa-l ajut în vreun fel, sa-l "ung" că să zic aşa.Greutatea eu mi-o mentin foarte bine, nu e asta o problema, am 168cm si 55kg, însă îmi fac griji cand o să rămân însărcinată.Mulţumesc încă o dată pt răspuns!
0
08-04-2013, ora 18:16
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
D-voastra ati citit prospectele unor suplimenti alimentari si nu ale unor medicamente.
Deosebirea intre un medicament si un supliment alimentar consta in absenta probei eficacitatii terapeutice (nu este dovedita eficacitatea suplimentului alimentar).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
08-04-2013, ora 18:32
Popescu Paula
Nu este medic/terapeut
Popescu Paula
Deci nu rămâne nimic de făcut (medicamente, suplimente, fiziotetapie)decât evitarea efortului?Vă mulţumesc!
0
08-04-2013, ora 20:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Da, ati inteles perfect ce este de facut.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
01-12-2013, ora 14:37
CRM25
Nu este medic/terapeut
CRM25
Buna ziua domnul doctor asi vrea sa va cer parerea!!!
In luna septembrie am fost la un medic ortoped in urma durerilor la genunchiul drept
dupa RMN sa descoperit ca am condropatie genunchi drept si displazie femuro-patelara!!!
Medicul respectiv mi-a facut 2 infiltratii cu diproshos dar nu a fost deloc bine dupa ele!! Acuma cand am fost la control mi-a recomandat kinetoterpaie si fizioterapie, iara la anu mi-a zis ca ar trebui sa fac o intervenţie chirurgicala numita osteotomie!!
IAsi vrea sa va intreb dupa părere d-voastra care este conduita terapeutica in cazul asta?
Cum am zis am făcut si infiltraţii si mi-a dat si tratament medicamentos cate 10 zile aflamil cu midocalm si gel sindolor si tot nimic!!!
0
02-12-2013, ora 10:59
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Infiltratiile intra-articulare cortizonice nu au decat rolul de a distruge si mai mult cartilajul, mai ales in prezenta leziunilor cartilaginoase deja existente.
Osteotomia este utila adesea, mai ales in scopul corectarii unui ax biomecanic necorespunzator (al membrului pelvin).
Nu ne-ati precizat insa tocmai esentialul: varsta, sex, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente traumatice, inflamatorii-reumatologice, metabolice etc etc.
Asteptam elemente relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
02-12-2013, ora 13:12
CRM25
Nu este medic/terapeut
CRM25
Da domnul doctor am citit ce ai scris
Eu am 25 de ani sunt de profesie asistent medical generalist acum sunt in şomaj, greutate 75 de kg si si 1, 65.
In perioada liceului am practicat volei de performanta 4 ani de acolo mi se tare problema cu genunchiul la un meci am avut o accidentare si nu aveam protecte pt genunchi si de atunci ma tot chinui cu ea!!!
In 2010 am cazut pe scari si sau agravat simptomele!!!
Acum medicul ortoped mi-a recomanda kinetoterapie oare ajuta la ceva?
alte probleme de santate nu am!
Adaugă un comentariu / răspuns
45 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum menținem sănătatea genunchilor?
  • Alergarea ar putea fi benefică pentru genunchi, contrar temerilor generale
  • Leziunile genunchilor nu se vindecă complet
  • Alergarea ameliorează inflamația genunchiului, contrar așteptărilor
  • Dislocare genunchi - primul ajutor și sfaturi utile
  • Tipuri de durere de genunchi în diferite afecțiuni ale genunchilor
  • Recuperarea genunchiului în funcţie de patologie - evoluţie şi durată
  •