Congestie nazala dupa accident vascular cerebral (AVC)

14-06-2017
AlinL
Nu este medic/terapeut
AlinL
Buna seara.
Tatal meu (68 ani) este internat la pneumologie de o luna si primeste tratament pentru TBC latent. La internarea in spital, a facut un accident vascular cerebral, iar medicul neurolog a spus ca a fost unul minor, din care isi va reveni rapid. O problema insa persista de cateva saptamani. Aproape ca nu poate respira pe nas, ia inca de la internare decongestionante nazale (tot felul de spray-uri), si face spalaturi nazale. In putine zile i-au curs de pe nas "dopuri" (nu stiu cum se numesc), si in acele zile a putut dormi mai bine, insa la scurt timp, nasul se infunda din nou. De cateva zile nu mai poate dormi noaptea deloc si nu stim ce sa mai facem. Cei de la spital nu doresc sa-l trimita la un consult ORL.
Multumesc!
6 comentarii
0
14-06-2017, ora 21:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cereti o Radiografie SAF .. posibil sa fie o sinuzita
0
14-06-2017, ora 21:48
AlinL
Nu este medic/terapeut
AlinL
Domnule Doctor Flueraru Valeriu,
Multumesc pentru raspunsul foarte prompt. Am incercat sa-l trimitem la un consult ORL, dar, cei de la spital nu doresc sa-l trimita pentru sa se afla in izolare.
Ceea ce este ingrijorator este ca i se usuca foarte tare si gura, mai ales noaptea, si trebuie sa bea apa continuu. La ocazionalele desfundari ale nasului (cu spalaturi), ies si cheaguri de sange. Putem face ceva sa se simta mai bine? Nu cred ca putem ajunde la un medic ORL daca nu ne da voie sa-l ducem la niciun consult.
Multumesc nespus!
0
14-06-2017, ora 22:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 poate fi adus un medic ORL.. la patul pacientului
2 in nas se administreaza Biorinil sprey pentru a desfunda
dupa se administreaza quixx soft pentru spalaturi nazale
si dupa se administreaza rinopanteina spreu pntru hidratare
0
14-06-2017, ora 22:25
AlinL
Nu este medic/terapeut
AlinL
1. Am inteles. O sa incercam sa gasim atunci pe cineva sa-l consulte la spital.
2. Aceste medicamente pot avea efecte adverse pentru el, fiind hipertensiv si cu TBC? Se pot administra fara sa interactioneze cu tratamentul de hipertensiune/avc (Piracetam, aspenter, betaloc, prestarium) si TBC?
0
15-06-2017, ora 10:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
odata ce le.am recomantdat .. DA se pot administra
0
19-06-2017, ora 21:06
AlinL
Nu este medic/terapeut
AlinL
Multumesc foarte mult domnule dr Flueraru Valeriu. I-am administrat ce ati recomandat dumneavoastra si deja se simte mult mai bine. Nu se mai infunda asa de grav si poate respira noaptea. O sa mergem la un consult zilele urmatoare.
Multumesc inca o data.
Toate cele bune!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: