contuzie la genunchii

23-03-2011
mihaitorres
Nu este medic/terapeut
mihaitorres
Buna ziua.Mentionez ca am varsta de 14 ani.Am avut un meci la fotbal si un adversar enervat ca tot treceam de el prin driblinguri.MI-a intrat cu talpa pe genunchiul meu.Mi se umflase.Si m-am dus la doctor.Mi-a spus ca am contuzie.Am avut si sange la picior adica hematon.Mi-a scos sangele cu o seringa prin operatie.poi am stat cu picorul in gips 2 saptamani.Si de maine voi incepe fizioterapia la recomandarea medicului.Insa teama mea este alta.Contuzia este ceva grav? Mi-e foarte frica de un singur lucru.Din auzite de la altii care au avut probleme cu piciorul.Ce-i drept nu contuzie.Ceva mai grav :ligamente incrucisate, fracturi etc..E posibil sa nu ami fii la forma de inaintea contuzie? adica sa nu mai joci cum jucai inainte de a a vea aceasta problema?? Va multumesc.
11 comentarii
0
23-03-2011, ora 12:53
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Raspunsul poate fi obtinut prin examinare clinica la ortopedul pediatru.
Prezenta hemartrozei (sange intra-articular) este un semn de gravitate, adica o leziune meniscala, ligamentara, cartilaginoasa etc.
In functie de natura leziunii, tratamentul si perioada de recuperare difera fundamental, la fel ca si capacitatea de a mai juca foot-ball in viata.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Ante-Picior
0
25-03-2011, ora 21:49
paulla14
Nu este medic/terapeut
paulla14
buna ziua.acum doua luni am fost operata la genunchi.pe fisa scria fractura habituala rotula.sau ceva de genu. am avut sarita rotula de 4 ori.domnul doctor ceuca daniel ma operat si e foarte bine.el a zis ca dureaza vreo 6 luni recuperarea dar eu merg foarte bine.am mers cu carje dar dupa vreo saptamana am inceput sa merg fara.din cate stiu eu mia pus niste placi metalice in zona rotulei dar acum nu inteleg o chestie. cand ma masez pe genunchi nu am dureri mari ci doar asa ca la operatie dar este o zona unde daca ating(exact pe rotula, osul acela mic)nu simt nimic e ca si cum as fi anesteziata.
0
27-03-2011, ora 22:38
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Din relatarea D-voastra nu se intelege absolut nimic:
- varsta, sex, greutate/inaltime, ocupatie si sporturi practicate;
- antecedente traumatice si de alta natura;
- veritabilul diagnostic, nu unul desemnat prin expresia """"'ceva de genu""""""'
- interventia chirurgicala propriu-zisa, descrierea ei;
- situatia clinica actuala.
Va asteptam cu precizari relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Ante-Picior
0
24-12-2012, ora 12:31
Marius1995
Nu este medic/terapeut
Marius1995
Buna Ziua.
Acum o luna am fost la fotbal si un adversar nervos (cred) mia dat o talpa in genunchi nu prea puteam sa calc picior am ajuns acasa si am stat 2 zile dupa care mam dus la doctor mia spus ca am contuzie la genunchi.
Mi la bagat in gips. mie mi sa spus sa vin in 2 sapt la control si nu am putut sa ajung, knd am reusit sa ajung doctorul meu intrase in concediu si doctorul de garda a zis ca nu se baga peste dansul.Mam dus la medicul de familie si mia zis ca pot sa il dau jos ca se tine doar 2 sapt si eu am stat cu el o luna in gips. Mi lam dat aseara jos si inca ma doare genunchiul nu pot sa il indoi cum trebuie ca ma doare... :(
0
24-12-2012, ora 22:20
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
ghipsul se aplica in fracturi, nu are rostul in contuzii. ce vrem sa imobilizam intr-o contuzie? daca va loviti capul vi se pune capul in ghips? nu, atunci nu are rostul.produce numai redoare articulara si risc mare de tromboza (injectii contra trombozei ati primit?)
orice imobilizare a unei articulatii produce redoarea acestuia, ca sa scapati de acesta aveti nevoie de kinetoterapie
de ce doare genunchiul?
s-a facut o radiografie? a fost exclus o fractura?
durerea poate veni de la imobilizare insa poate veni si de la o leziune de cartilaj, menisc etc. daca persista trebuie sa va duceti la un ortoped bun, nu ca primul
0
25-12-2012, ora 19:29
Marius1995
Nu este medic/terapeut
Marius1995
nu mia prescris nici o injectie nimic
am mai facut putina miscare cu piciorul si acum nu ma mai doare genunchiul ma doare muschiul de la picior... dar tot umflat a ramas

Mia spus un prieten sa tin o fasa pe genunchi e bine dak pun o fasa?
0
25-12-2012, ora 20:27
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
daca ati avut ghips 4 saptamani fara anticoagulare (injectii) este o greseala majora.
daca va doare "muschiul piciorului" si este umflat poate fi semnul unei tromboze venoase sau poate fi si din cauza imobilizarii prelungite. acesta de poate preciza numai dupa un examen fizic, si daca este nevoie echo dupplex
ce vreti sa obtineti cu fasa pe genunchi? este numai un sprijin psihic, efect major benefic nu are (pe termen lung este chiar daunator)
s-a facut radiografie dupa accident?
0
25-12-2012, ora 20:36
Marius1995
Nu este medic/terapeut
Marius1995
da knd mam dus la spital mia facut radiografii
0
01-02-2017, ora 15:03
loremiha
Nu este medic/terapeut
loremiha
Buna ziua! Am un baietel de un an si jumatate si a alunecat pe parchet lovindu-se la genunchiul stang...am fost la urgenta si ni s-a pus diagnosticul contuzie si i-a aplicat o atela pentru 7 zile...Mentionez ca din film doamna doctor a spus ca nu vede nimic, dar copilul la miscari ale piciorusului plange foarte tare...Intrebarea mea este daca lovitura este grava si daca ma sfatuiti sa fac si altceva? Va multumesc!
0
01-02-2017, ora 21:19
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
postati radiografiile daca puteti sau trimiteti pe mail medicilor prezenti pe forum.
0
04-02-2017, ora 12:02
loremiha
Nu este medic/terapeut
loremiha
Din pacate nu detin radiografiile.noi am fost consultati prin urgenta si radiografiile au ramas in fisa de consultatie la spital.dar piciorusul nu prezinta semne de alt diagnostic.nu este umflat, are acceasi culoare...doar durerea care de cand s-a lovit persista, la fiecare miscare a piciorusului...si pe langa acest lucru nu vrea acum nici sa manance.si noi ne intrebam daca doar de la o simpla contuzie poate fi o durere asa de mare...de aceea mai doream si parerea unui alt medic de pe forum.va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum menținem sănătatea genunchilor?
  • Alergarea ar putea fi benefică pentru genunchi, contrar temerilor generale
  • Leziunile genunchilor nu se vindecă complet
  • Alergarea ameliorează inflamația genunchiului, contrar așteptărilor
  • Dislocare genunchi - primul ajutor și sfaturi utile
  • Tipuri de durere de genunchi în diferite afecțiuni ale genunchilor
  • Recuperarea genunchiului în funcţie de patologie - evoluţie şi durată
  •