copil de 4 ani diagnosticat cu sinuzita maxilara dreapta

31-05-2010
DADI/ANA
Nu este medic/terapeut
DADI/ANA
baietelul meu de 4 anisori a fost diagnosticat in urma radiografiei saf cu sinuzita maxilara dreapta.am inceput cu unasyn 3 ori 250mg timp de 5 zile/nimic mai rau secretii purulente si f f f multe, dar fara temperatura am pusbranula si ia 2ori 750mg axetine parea sa se amelioreze situatia dar a 5 zi au inceput secretiile din transparente sa devina iarasi mucopurulente acum de3 zile i se administreaza si gentamicina 2ori 20mg dar nici o ameliorare.hemoleucograma e buna vsh 6.imunograma igg, iga, igm perfecta, dar e tot ciuruit si nu mai scapam de bacteria sau ce e chestia care provoaca asta, incepe sa aiba si dureri de ficat, cred ca de la atata antibiotic, avem in total 9 zile intravenos si 4 zile oral.sfatuiti/ma ce pot face.ce analize pt a descoperi ce bacterie sau ce e de nu raspunde la un tratament asa puternic.a fost operat de polipi acum 2 ani.CUM SA SCAPAM DE PUROI?MI/E FRICA SA NU FACA VREO COMPLICATIE. SFATUITI/MA VA ROG SINT DISTRUSA
5 comentarii
0
31-05-2010, ora 17:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la cine faceti tratament./ la Pediatrie sau ORL ?
au facut spalaturi nazale cu solutie si Aspirator !???
0
31-05-2010, ora 17:22
DADI/ANA
Nu este medic/terapeut
DADI/ANA
LA ORL, NU I/AU FACUT NIMIC.FAC EU ACASA SPALATURI CU SER FIZIOLOGIC SIRINGI INTREGI, INHALATII CU CEAI MUSETEL INTR/O ZI URMATOAREA CU EUCALIPT, ACC 100 DE 2 ORI PE ZI SI MAI NOU BIORINIL PUFURI
0
31-05-2010, ora 18:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue sa aveti
Batista bebelusului.. entru aspiratii
aparat de aerosoli
Daca NU face febra.. care este starea generala a copilului...?
de ce attea antibiotice? numia pentru secretiile din nas?
acuza copilul dureri de cap sau alte simptome.. mai grave ?
0
31-05-2010, ora 18:35
DADI/ANA
Nu este medic/terapeut
DADI/ANA
COPILUL SUFLA F F F BINE NASUL FEBRA DELOC NICI MACAR 37, STARE GENERALA F F F BUNA, SE JOACA, MANINCA BINE.E CA DE OBICEI, DAR CUNOSCINDU/L LA EL CIND SE MODIFICA STAREA GENERALA E FOARTE GRAVA SITUATIA.IN DECEMBRIE DE LA O OTITA MEDIE BILATERALA A FACUT O REACTIE MENINGEALA, NU S/A PLINS DE NIMIC PINA CIND DINTR/O DATA A AVUT O DURERE GROAZNICA DE CAP.ACUM TOTUL A INCEPUT IN URMA CU 3 SAPT CIND AM FOST LA ORL PT CA IN PRIMELE 10 MIN DUPA CE ADORMEA SE AUZEA CEVA CA UN HORCAIT, FARA SECRETII NAZALE DELOC IN TIMPUL ZILEI INCLUSIV DUPA SPALATURI CU SER FIZIOLOGIC.VORBEA CITODATA SI UN PIC PE NAS DAR TRECEA SENZATIA.NE/A ZIS CA SINT IAR POLIPI DAR NU DE OPERAT SI NE/A DAT PT 1 LUNA NASONEX SI DE ATUNCI AU INCEPUT PROBLEMELE, DUPA 2 ZILE AU INCEPUT SECRETIILE TRANSPARENTE VISCOASE CARE S/AU TRANSFORMAT DUPA 6 ZILE IN MUCOPURULENTI.S/A SUPRAPUS O INFECTIE BACTERIANA , NU? SINUZITA E SIGUR PT CA SE VEDE PE RADIOGRAFIE.DAR TOTUSI BACTERIA NU DISPARE SECRETIILE ACUMA DIN MUCOPURULNTE AU DEVENIT DE UN GALBEN_PORTOCALIU STRIDENT.
0
31-05-2010, ora 22:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trimiteti radiografiea scanata pe mail
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •