Durere gat, sinuzita

07-09-2022
Daniela-daniela
Nu este medic/terapeut
Daniela-daniela
Bună ziua, am 33 ani, fumez, le am redus mult și intenționez sa ma las.
simt ca îmi afectează sinusurile fumatul.
Am avut sinuzita maxilare cred, pe la 22 ani.
Am tratat o acasă, de capul meu. Peste câteva luni m-am dus sa mi se facă o radiografie saf pt ca aveam dureri ușoare în sinusurile maxilare. Nu a apărut decât puțin mucus într un sinus, ce nu a necesitat vreun tratament.
De atunci am mereu dureri din acelea, deseori intense, mai ales în perioada toamna iarna primăvara, la aer umed și rece sau când e vânt (curent).
Fără ibuprofen de 400 nu îmi trece durerea, a 2a zi iar unul..și trece, apoi revine iar și tot asa.
Am bănuit pana acum ca fumatul întreține sinuzita dar încep sa ma i doresc de asta.

Miem- e frica ca iar voi începe cu durerile și ibuprofen nu pot sa iau pt ca am gastrita și reflux gastric. Nu știu ce ma voi face.

Deci am periodic, chiar și vara, scurgeri pe gat dar nu e puroi e incolora scurgerea dar deseori foarte enervanta, ma impiedica sa vorbesc pana se scurge pe jos în gat.
Sunt șanse mari sa fie doar de la fumat? E un fel de alergie la fumul de țigară? Totuși, acum 10 ani când aveam la fel, dureri de sinusuri, nu fumam.
Acum ma doare și nasul și fruntea, nu doar sinusurile maxilare.
ME tionez ca am și infecții la rădăcinile dintilor de sus, urmează sa le 'repar'.

În prezent mai am și intepaturi în gat, sub limba, acelea pot fi de la refluxul gastric oare sau e tor ceva ce tine de sinuzita cronica?

De unde sa încep investigațiile? Sa îmi fac dantura 1a data? Sa vedem dacă dispar durerile?
Tare mi e frica sa nu apară complicații la extragerea molarilor infectați, ce au rădăcinile aproape de sinusuri.
Ma puteți sfătui? E ok sa se fa a extractive la dentist sau ar trebui la maxilofaciale, în contextul celor spuse mai sus?

Alte sfaturi legate de durerile din gat? Nu cred ca mereu sunt de la refluxul gastroesofagian.
Mulțumesc!
2 comentarii
0
08-09-2022, ora 09:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. Varsta. inaltimea. cate KG ai???
2. pe forum am explicat.. Ca refluxul gastro eosfagian in somn...urca acidul gastric pana sus in spatele nasului..si avem.. laringite, faringite, gat uscat, tuse, nas si urechi infundate..de la reflux si alimentatia incorecta seara la cina
3. radacina dintilor de sus..se afla in sinusurile maxilare... deci cele mai urate sinuzite sunt Odontogene.. si trebuie facut un CT3D maxilar plus sinus la un cabinet stomatologic modern de vazut legatura intre radacina dintilor si sinus
daca nu se rezolva la timp problemele dentare se ajunge la operatie pe maxilar si sinus
0
08-09-2022, ora 17:06
Daniela-daniela
Nu este medic/terapeut
Daniela-daniela
Mulțumesc frumos.
O s Ama duc sa îmi fac, mai ales ca urmează s a repar și dantura d epe max superior..nu am început de frica sa nu facem dinții și apoi sa rămână probleme la sinusuri.
Ct 3d maxilar plus sinusuri. O s amerg și revin dacă am vreo nedumerire.
Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •