Credeti in "farmece"?

12-02-2009
kiki L.
Nu este medic/terapeut
kiki L.
Buna.am revenit cu o intrebare care probabil le va face pe unele persoane sa rida dar cunosc pe cineva caruia i s.a facut mult rau prin intermediul bisericii asa ca am ajuns sa ma gindesc ca poate am si eu parte de asemenea lucruri(farmece, blesteme sau cum le.o fi zicind).Povestea mea am relatat.o acu citeva luni dar simt ca am nevoie de prieteni care sa ma incurajeze. mi.e f.f. greu pt.ca am pus punct relatiei cu EL, in decembrie si de atunci nu mai stiu nimic de el dar nu pot sa mi.l scot din gind. imi doresc parca tot mai mult sa fiu cu el, am senzatia ca.l vad peste tot, orice barbat vad il compar cu el.nu mai chef de viata, nu ma pot concentra nici la servici, nici acasa.Casnicia mea e, , varza, ,. nu mai stiu ce sa fac.EL umbla mult pe la manastiri, mi.a facut cadou si o bratara, de care zicea ca e sfintita la o manastire si s.o port mereu, pt.noroc si fericire.Ma intreb daca ar trebui sa merg la un preot.Oare m.ar ajuta sa.l uit si sa merg mai departe fara lacrimi si fara asa multa suferinta? Apropo, tomek, tu ce mai faci?cum esti? sper sa reusesti mai bine decit mine sa.ti continui viata alaturi de cineva drag si sa fii fericita. Pupicuri pt. toata lumea si numai bine.
14 comentarii
0
13-02-2009, ora 00:15
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Buna kiki
Da, eu una cred in asa ceva, tocmai datorita faptului ca o prietena de-a mea s-a confruntat un timp indelungat cu astfel de lucruri necurate!Cu siguranta cea mai buna alegere, este biserica, rugaciunea, credinta si preotii!
Numai bine
1
13-02-2009, ora 00:18
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
O sa fiu directa: obsesiile ti se pot explica din mai multe puncte de vedere si ti se pot oferi "leacuri" la ele, stiintifice, religioase, paranormale etc, fiecare putand fi acceptat, depinde cum vrei sa vezi lucrurile. Dar tot obsesii raman. Deci, daca tu realizezi ca ai facut o obsesie din aceasta persoana, sau din influenta ei asupra ta si nu poti scapa de asta, cauta sa te consulti cu cineva care chiar iti poate readuce echilibrul si linistea. In final, daca nu poti sa te hotarasti la cine sa ceri ajutor, incearca sa vorbesti cu un psiholog. Poti sa te linistesti mergand si la o biserica si mai ales sa incerci sa constientizezi ca esti o persoana care trebuie sa lupte sa-i fie bine si nu sa fie dependenta de cineva/ceva care se pare ca nu-i face bine (chiar daca rau nu ti-a facut probabil...). Tu te-ai intrebat ce vrei cu adevarat si de ce?
0
13-02-2009, ora 12:29
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Sunt sigura ca exista asa cum si Biblia spune.Daca exista Dumnezeu exista si diavol dar eu cred ca daca iti pastrezi credinta poti sa invingi raul care te pandeste.Ma gandesc de multe ori si eu la asta, pun multe probleme pe seama unor posibile farmece dar incerc sa nu fac o obisnuinta din asta.Uneori greutatile sunt doar o simpla coincidenta.Eu spun ca aceasta stare iti va trece, timpul rezolva totul.Nu esti singura persoana care trece prin asa ceva, trebuie sa ti-l scoti din minte prin vointa proprie si credinta in Dumnezeu.Nu alege calea vrajitoarelor si nici a preotilor pt ca este pacat sa umblii cu asa ceva.Nu alege cea mai simpla cale, lupta cu tine, cu vointa ta.Pretuieste-te si priveste in viitor.
Eu incerc sa nu dau atentie la vraji farmece etc.Sper ca mai am un pic de credinta cat sa ma pazeasca de asa ceva, oricum eu ma rog sa fiu pazita.
Numai bine
0
13-02-2009, ora 23:33
kiki L.
Nu este medic/terapeut
kiki L.
Buna.Vreau sa multumesc pt raspunsuri si va spun ca ma ajuta, chiar daca sunt pareri diferite dar simt ca nu sunt singura, ca totusi exista si prieteni in lumea asta asa de rea.Teosophia, ma intrebi daca stiu ce vreau si de ce.In primul rind vreau o viata linistita si fericita pt. copiii mei, vreau sa aiba siguranta unei case a lor si mi-as dori sa vada care dintre parinti se zbate mai mult pt.ei, cine e tot timpul linga ei, dar toate sa le vada ei fara sa fie influentati de nimeni.In al doilea rind, as vrea sa fiu si eu fericita, sa simt ca sunt iubita si respectata, ca tine cineva la mine si-mi acorda atentie.Am incercat sa le am toate astea linga sotul meu, acesta fiind motivul pt.care am revenit acasa, dar atunci cind intrun cuplu incearca doar unul, e f.f.greu sa mergi mai departe cu zimbetul pe buze.Poate ca intr-adevar am facut o obsesie pt.EL si poate ca, , timpul le vindeca pe toate, , dar EL ma facea sa ma simt frumoasa, fericita si vesela, gaseam la el tot ce nu gaseam acasa si simt ca nu voi gasi niciodata.Arena, incerc sa privesc spre viitor cu incredere dar sunt f.pesimista de felul meu asa ca nu vad decit suferinta.Sunt hotarita, totusi, sa merg la un preot, pt.linistea mea si a copiilor mei, asa ca, jaquelinne, te voi anunta daca ma va ajuta in vreun fel.Multumesc inca o data prietenilor si va doresc tuturor sa aveti parte de iubire sincera si liniste sufleteasca.Pupicuri si numai bine.
0
14-02-2009, ora 08:30
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Kiki l.nu mai fi pesimista, eu am probleme f.mari de sanatate, nimeni nu ma poate ajuta inca dar nici macar nu ma gandesc acolo, privesc cu optimism spre viitor, mai cad si eu dar cred ca Dumnezeu imi da puterea sa ma ridic mereu.Viata este mult prea grea dar daca ne pastram optimismul chemam binele langa noi.Incearca la un preot, este decizia ta dar nu forta destinul, poate ca asa trebuie sa fie al tau.Mama mea avea o vorba "Prima data trebuie sa gusti amarul pt a ajunge la dulce".Orice usa inchisa inseamna deschiderea unei porti.Orice ai face, gandeste-te ca sus este cineva care te iubeste, trebuie doar sa-l cauti.
Si tie iti doresc liniste sufleteasca ca sa poti merge mai departe.
0
14-02-2009, ora 13:48
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Draga kiki, ceea ce iti doresti tu este atat de normal, atat de firesc, fiecare isi doreste fericirea printr-o cale sau alta, dar nu toti au puterea sa lupte pentru asta. Vad ca esti totusi lucida, stii sa te privesti si in interior si din exterior, ceea ce este mare lucru, putini sunt cei care reusesc sa se vada cat mai obiectiv. Stii, din afara e usor de comentat, dar cred ca cel mai important este sa fii sincera cu tine si sa stii ca ai o singura prioritate: copiii tai. Pentru ei tu trebuie sa fii autentica, sa te daruiesti, nu pentru a demonstra ca tu esti mai mult decat tatal lor, nu sa te sacrifici si sa fii nefericita. Daca sotul tau nu mai este ceea ce te face fericita si poti renunta la el fara sa ranesti copiii (fara sa-i indepartezi de el!!!) renunta! Dar sigur stii ca nu va fi usor. Cat despre domnul care te face sa te simti fericita, doreste sa-ti fie alaturi cu tot ce insemni tu? Daca da, incercati, daca nu, inseamna ca aveti mai devreme sau mai tarziu vieti paralele. Important pentru tine va fi sa fii autentica, sincera cu tine si cu cei din jur, fara sa devii egoista.stii tu ce vreau sa spun. Si schimba-ti starea pesimista si negativa. Ceea ce gandim, simtim, aia atragem. Si nu este o vorba dragul vorbei. Tine minte ca, chiar daca este innorat, si nu se vede, soarele e tot acolo. Sa fii puternica, rabdatoare in sensul bun si sa crezi in Bine. C-apoi vorba Arenei, daca e sanatate le poti incerca pe toate, asta e cel mai important. Iti trimit numai ganduri de sustinere!
0
14-02-2009, ora 17:07
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Buna fetele
Kiki, eu sunt convinsa ca daca alegi calea bisericii, a credintei, vei reusi sa ai linistea sufleteasca de care ai nevoie, atat pt tine cat si pt copiii tai!Parerea mea este sa incerci sa te rupi de trecut si sa iti continui viata alaturi de copiii tai, iar cu timpul sunt convinsa ca vei gasi persoana potrivita, care sa te iubeasca si sa te respecte asa cum meriti!Vreau sa te intreb, pe tine, in afara de copii, ce te mai leaga de sotul tau?Pt ca daca doar copiii sunt singura legatura intre voi, nu are rost sa continui asa!Mai bine singura decat singura in doi!
Eu nu cred ca acel barbat de care ne vorbeai ar fi apelat la lucruri necurate pt a-ti lua mintile!!De obicei femeile sunt cele care apeleaza la astfel de ticalosii, pt ca altfel nu stiu cum sa denumesc aceste vraji!!
Trebuie sa incerci sa fii optimista si sa nu te mai gandesti tot timpul la lucrurile rele!O buna prietena de-a mea imi spunea odata ca, frica este primul pas spre moarte!
Te imbratisez cu drag!
arena pupicei scumpica mea!
0
17-02-2009, ora 00:15
kiki L.
Nu este medic/terapeut
kiki L.
Buna fetelor.Multumesc pt prietenia voastra, pt faptul ca cineva totusi ma asculta si-mi raspunde.Conteaza enorm sa stiu ca nu sunt singura, ca va pasa de problemele mele, chiar daca nu ne cunoastem.Vreau sa stiti ca m.am hotarat sa las timpul sa curga incetisor si soarta va hotara ce va fi.voi incerca sa-l uit, desi nu cred ca voi putea vreodata, dar vreau sa ma schimb pt copiii mei;sa fiu cum eram candva:vesela, optimista, cu simtul umorului si sper sa am puterea sa merg inainte chiar daca alaturi de sotul meu nu mai gasesc toate lucrurile frumoase de la inceput.Voi merge si la un preot, poate-am sa gasesc astfel raspunsuri la unele intrebari care incep cu, , DE CE, , si voi reusi sa privesc spre viitor cu mai multa incredere.Va mutumesc inca o data si va doresc multa sanatate, bucurii cu carul si dragoste impartasita.Poate voi mai reveni cu noutati dar pana atunci sa aveti grija de voi si sa fiti iubite.Pupicuri dulci pt toata lumea.
0
17-02-2009, ora 09:46
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Kiki l.eu nu te-am sfatuit sa ramai langa sotul tau.Sa ma ierte Dumnezeu pt asta dar daca citesti printre randuri o sa vezi ca te sfatuiesc exact contrariul.Sa-TI URMEZI INIMA SI SA GASESTI LINISTEA.Daca langa sotul tau nu mai simti nimic atunci incearga sa descoperi fericirea.
pupici fetele
0
17-02-2009, ora 12:05
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
scuza-ma te rog, in prima postare ti-am spus sa ti-l scoti din minte dar ma refeream la sotul tau.
0
17-02-2009, ora 14:03
andora
Nu este medic/terapeut
andora
buna tuturor.nu am mare lucru de spus in puls de ceea ce s-a spus deja...am intrat doar sa fim mai multe care o sustin pe kiki.Eu personal nu cred in farmece...da cred ca dragostea poate sa fie magie...si poate de asta se spune ca farmeca...si de asta e atat de pretioasa.cat despre faptul ca nu poti sa-l uiti citeste te rog ce am scris eu despre prima mea dragoste...la cafea.dar asta nu inseamna ca mi-as dori vreodata sa mai fiu cu el.mi-as dori doar sa retraiesc acele senzatii.Intreabate de fapt vrei omul si crezi ca alaturi de el iti va fi bine? daca da lupta pentru acest lucru...Cat despre casnicia ta..imi pare rau daca sunt dura nu faci decat sa prelungesti agonia.
0
24-03-2009, ora 07:09
geo26
Nu este medic/terapeut
geo26
buna fetelor, sincer nici eu nu am prea multe de spus dar sunt aici ptr a o sustine pe kiki.eu una cred in farmece si le-am simtit pe pielea mea dar totul se rezolva mergand la un preot daca tu crezi ca ai asa ceva.si la cele spuse de andora are dreptate.tu vrei omul sau vrei acele senzatii????eu m-am despartit de fostul acum 2 ani si jumatate cam din aceleasi motive ca si ale tale dar acum am pe altcineva care imi da nu numai aceleasi senzatii ba chiar mai mult.deci decizia este a ta eu iti doresc numai bine si multa, multa fericire ptr ca o meritam.sa fiti iubite, respectate, apreciate si intelese.va pup fetelor
0
28-03-2009, ora 23:39
kiki L.
Nu este medic/terapeut
kiki L.
Buna, fetelor.ce mai faceti?a venit primavara pe la voi?Am revenit ca sa va spun ca am fost totusi la un preot vestit pt.puterile lui.Asta a fost acu 2sapt. Mi-a zis multe lucruri(referitoare la viata mea)care erau adevarate si printre altele, am fost sfatuita sa incerc sa-i acord mai multa atentie sotului, pt.ca ma iubeste mult dar nu stie sa-mi arate acest lucru.Cit despre EL mi s-a spus ca e un om cu sentimente schimbatoare, ca a tinut la mine dar nu ma merita, ca are si alte, , doamne, , in viata lui.Nu-l voi uita pt.ca am pus suflet si sentimente in relatia cu el dar cu timpul voi ajunge sa-l privesc ca pe un simplu prieten si atit.Cu sotul meu nu m-am mai certat de o sapt.(mult) iar la copii se vede o usoara schimbare, fiind mai veseli si mai linistiti.Nu stiu daca voi reusi sa am o fam.fericita, dar sunt f.f.f.hotarita sa incerc.Stiu ca-mi va fi greu pt ca inca ma mai gindesc la EL, dar de dragul copiilor mei si al celor 10ani de casnicie voi face tot ce pot.Vreau sa va multumesc din suflet ca ati fost alaturi de mine;m-a ajutat faptul ca cineva mi-a ascultat durerile si mi-a raspuns.Va doresc multa sanatate, fericire si o primavara calduroasa.Pupicuri dulci pt.toata lumea.
0
02-04-2009, ora 13:56
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Ma bucur enorm ca ti-ai gasit linistea si pacea sufleteasca si sper ca Dumnezeu sa-ti lumineze drumul in viata.Mult succes in tot ce ti-ai propus si sa auzim doar de bine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul