Crestere doza efectin

22-08-2020
star
Nu este medic/terapeut
star
Buna ziua. De cateva luni iau tratament cu efectin de 75 mg pt anxietate generaizata cu derealizare. Cum nu se vedeau imbunatatiri, mi a crescut doza la 150 mg pe zi. Azi am luat prima data doza de 150 mg si parca mi a crescut anxietatea si derealizarea. Sa fie pt ca am crescut doza si trebuie sa se obisnuiasca organismul cu noua doza? Sau nu mi se potriveste?
7 comentarii
2
22-08-2020, ora 12:38
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Discută cu psihiatrul, poate trebuia sa- ti crească treptat dozele, nu dublat dintr- odată. Pentru o rezolvare mai rapidă combină medicatia cu psihoterapia
3
22-08-2020, ora 13:36
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Da, din cauza ca ti-a crescut doza. Asteapta 2-4 saptamani sa treaca efectele secundare si sa ramai pe efectele pozitive. E bine crescuta doza.
0
22-08-2020, ora 22:14
star
Nu este medic/terapeut
star
@clara_p, parca si dvs ati avut anxietate cu derealizate. Puteti sa imi spuneti cam in cat timp a trecut derealizarea? Trece in timp, nu?
2
22-08-2020, ora 22:57
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu am avut perioade mari de derealizare. Zile. Mai pleaca, mai vine. Mai trece cu tratament, neuroleptic plus antidepresiv.
1
23-08-2020, ora 18:23
star
Nu este medic/terapeut
star
Clara_p, deci tot cam ca la inceput isi face efectul doza crescuta, adica 2, 4 saptamani.. Ma gandeam ca daca e deja obisnuit organismul cu substanta, se vor vedea mai repede efectele pozitive..
0
23-08-2020, ora 19:04
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Anxietatea raspunde bine la tratament dar derealizarea trece mai greu. Intra pe Grupul Depersonalizare si derealizare pe Facebook sa vorbesti cu persoane cu aceeasi problema.
0
26-08-2020, ora 09:21
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Încearcă, așa cum ți-am mai spus și psihoterapie împreună cu medicația și vei obține rezultate mai rapide. Psihoterapia umblă și la cauze și te ajută să elimini și factorii care mențin anxietatea.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: