Crusta la nivelul nasului

20-06-2011
DamianD
Nu este medic/terapeut
DamianD
Buna ziua, de vreo cateva luni mi se formeaza o crusta in jurul nasului. Daca o rup inainte sa cada ea se irita zona si mai tare (prima oara se face rosie si apoi dupa 1-2 zile formeaza o crusta), , , , , am si o senzatie de mancarime usoara. Daca ma scarpin, la fel se irita iar zona si iar formeaza crusta. Am observat daca o las in pace fara sa o ating in vreun fel, se recude 90 %.dupa care orice mica atinge iar o activeaza. Daca e nevoie si de o poza si aveti nevoie pentru mai multe detalii, va rog sa imi cereti.
7 comentarii
0
20-06-2011, ora 15:13
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,

doar un consult la dermatologie
ti-ar fi rezolvat demult, problema.

O zi buna.
0
20-06-2011, ora 17:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da poti trimite o poza pe mail
0
22-06-2011, ora 12:37
nasuc
Nu este medic/terapeut
nasuc
Copilul are boala wegener(nu stiu daca am scris bine ), face tratament o data la doua saptamani, merge bine, cum se vindeca aceasta boala?(Dana)
0
22-06-2011, ora 13:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o boala autoimuna.. se vindeca foarte greu.
este vorba despre o reactie necontrolata a sistemului imunitar care in acest caz duce la aparitia acelor formatiuni granulomatoase si arteritei
Va recomand sa fiti foarte atenti la alimentatie.. sa excludeti toate alimentele cu potential alergen( ou, capsuni, coloranti artificiali, condimente, euri..s.a)
O alimentatie foarte simpla ar ajuta organizmul sa fie mai putin intoxicat si in acest caz sistemul imunitar nu ar mai fi in alerta, evitant in acest caz reactiile necontrolate si exagerate la factorii externi sau interni !
0
23-06-2011, ora 11:19
nasuc
Nu este medic/terapeut
nasuc
Va multumesc pt.raspuns, copilul are 12 ani, va doar sa-mi spuneti daca boala este vindecabila?
0
04-07-2012, ora 18:40
AneMarie1
Nu este medic/terapeut
AneMarie1
Buna ziua, este a doua oara cand din cauza prafului ( asa am dedus eu ) mi se imflameaza nasul si se intinde spre pomete, acea imflamatie este ca un fel de crusta si rosie ( pielea devine dealtfel foarte aspra, nu fina cum este in mod normal si porii se deschid foarte mult ).Precizez ca pielea mea in general este uscata.v-as ruga din suflet daca mi-ati putea da un sfat. Va multumesc anticipat!!!
0
05-07-2012, ora 08:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este o problema Dermatologica.. nu ORL
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  •