Cum as putea sa salvez casnicia, la un pas de destramare ?

06-05-2019
Speranta vietii
Nu este medic/terapeut
Speranta vietii
Buna
As avea mare nevoie de ajutorul dumneavoastra!!!!
Sunt casatorita cu sotul meu de 6 ani si avem relatia de 8ani
Avem 2 copii minunati fetita de 3 ani jumate si baietelul de 1 an si 10 luni ( au fost bolnaviciosi de mici iar cu baiatul am avut mai multe probleme ce au trecut cu bine, foarte foarte des bolnav, lucru ce ne-a epuizat psihicul )
Problema mea cea mai mare este relatia cu sotul si reactiile lui.
El este o persoana foarte foarte harnica si activa.
Este un barbat foarte  dur, si cu o fire foarte puternica este extrem de ambitios, perfectionist si tipicar.
Este foarte  convingator si considera ca de mai mereu are dreptate si reuseste sa ma conviga ca asa este cum zice el. ( recunosc ca ma domina )
A construit casa mare si frumoasa in care traim, construieste mereu, e dornic de munca, de activitate de modernizare.Problema este ca am construit in curtea mamei mele( lucru ce a declansat dezastrul relatiei mele,   locuim in aceeasi curte cu mama si concubinul ei, un om ce ajuta foarte mult fizic dar nu si financiar.
De aici incepe o mare parte a problemelor
Sotul meu considera ca este sclavul curții  si ca el face totul sa fie frumos aici, simte ca nu este ajutat fizic si financiar de catre mama, iar acest lucru efectiv simt ca l -a imbolnavit psihic.
Ne certam pe acest motiv foarte des, el spune cum ca mama mea, , este un parazit",   vorbeste foarte urat despre ea, simt ca o uraste, dar pe de alta parte eu ii explic cat  de mult ne ajuta cu copii fiind in aceeasi curte.
Este adevarat este o persoana foarte comoda, mama mea nu ii place munca fizica, este foarte dezordonata, este pe principiul " lasa ca merge si asa", nu ar face nimic nici in casa ei nici in curte, dar nici nu se opune, este blanda, dar foarte indiferenta si delasatoare, ii place mult sa se odihneasca, sa stea in pat.Cu toate acestea totusi m -a ajuta foarte mult cu copii, sta cu ei cand o rog, si imi gateste cand am nevoie, ea pare a fi bine intentionata in felul ei, dar sotul vede doar partile rele la ea. ( nu suporta nici macar ca fumeaza)
Eu nu vad atât  de grav lucrurile pe care le face ea, dar sotul meu nu mai suporta nimic ce este legat de ea, nici prezenta ei, simt ca o uraste...nici nu isi vorbesc, eventual cand vorbesc, mai ales sotul, ii reproseaza cate ceva, iar ea il ignora
.Pe de alta parte.Din alt punct de vedere sotul este foarte nemultumit de mine, considera ca sunt o fire mult prea comoda  pt el, spune ca nu imi place sa fac niciun sport el fiind foarte pasionat de sporturi si orice activitate fizica.
Considera ca nu ne potrivim si e de parere ca nu trag pt familie si nici pt viitorul copiilor, ca le dau un exemplu negativ fiind atat de moale si fara dorinta de activitati.
Considera ca sunt mai apropiata de mama decat de el.
Ne certam destul de des si avem discuții  pe aceste teme dar fara niciun rezultat.
Este foarte bemultumit de mine.
In unele momente este foarte violent, nu cu noi, ci cu obiectele din jur, recunoaste acest lucru.
Are foarte des ganduri de suicid si imi spune foarte des ca este nefericit si ca vrea sa isi puna capat zilelor.
Pleaca de acasa si imi spune ca nu mai rezista asa si sa divorțam
Noi ne -am racit foarte mult, recunosc ca eu nu mai am nicio tragere de inima, ma refugiez cu copii.
Nu stiu ce solutie am avea sa iesim din aceasta situatie de criza, imi doresc in primul rand tata pt copii, imi este foarte frica de singuratate!
Eu peste cateva zile voi reîncepe  serviciul pt ca am stat 3 ani jumate in concediu de crestere  copii si voi avea nevoie de ajutorul mamei.
Nu stiu cum sa procedez, de mutat unde sa plecam, sa lasam totul aici si sa plecam  in chirie dupa ce a muncit atat???, sa ii propun mamei sa mute din casa ei ?
Dar am si nevoie de ajutorul ei! Dar cecaa facem ca asa nu mai putem trai!!!
Sotul nu mai suporta, ma ameninta ca el pleaca pt ca nu mai suporta viata cu mama mea, si este foarte frustrat ca a investit enorm aici si nu avem niciuun act pe numele nostru, totul este pe numele mamei.
La psihoterapeut nu am nicio sansa sa il duc.
Imi este teama sa nu faca o prostie, imi este teama sa il pierd, dar nu stiu ce sa fac pt asta.???!!
Imi reproșează foarte des ca eu sunt indiferenta  si niciodata nu am ractionat la nevoia lui, la problema lui grava.
Dar nu stiu ce sa fac ????
Vaaaa rog ajutati -ma !!!
6 comentarii
0
06-05-2019, ora 10:58
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Problema este destul de complexă. În primul rând am impresia că îl nemulțumește faptul că nu are nimic pe numele lui, nu înțeleg cum s-a întâmplat asta, a fost cumva o continuare a casei mamei? Casa e normal să fie pe numele soțului și soției, nu al mamei, pentru că soțul nu se simte în casa lui, se va simți totdeauna în casa mamei dvs. și ori de câte ori face îmbunătățiri la casă nu simte că face pentru familia lui ci pentru socri. Odată ce v-ați căsătorit, familia e formată din soț și copii.
Casa spuneți că e în curtea mamei, dar înțeleg că și mama are casa ei, deci puteți sta în casa dvs și să luați în doi deciziile importante pentru familie.
Ce vârstă are mama? E în întreținerea dvs. sau se întreține singură. Ce vârstă are concubinul ei? În situația în care se pot întreține singuri, e normal ca fiecare să-și gestioneze problemele în casa lui. Acolo unde lucrurile sunt amestecate, totdeauna vor fi discuții. Chiar dacă mama vă ajută cu copiii, deciziile le iau soțul și soția și-atunci nu ar avea de ce să vă reproșeze că sunteți de partea mamei. Fiecare să-și vadă de casa lui și atunci nu vă deranjează ce face mama în casa ei dacă își face ordine sau nu. Discutați foarte clar cu soțul, vedeți ce își dorește și hotărâți împreună ce aveți de făcut.
Majoritatea tinerilor de astăzi vor să-și hotărască singuri viitorul fără amestecul părinților. Părinții trebuie să înțeleagă că tinerii au viața lor și să ofere ajutor când li se cere, fără să se amestece în ceea ce decid tinerii.
V-ar ajuta foarte mult terapia de cuplu, pentru că veți conștientiza fiecare unde greșiți și veți fi ajutați să câștigați competențe în a vă rezolva situația.
0
06-05-2019, ora 13:17
Speranta vietii
Nu este medic/terapeut
Speranta vietii
Multumesc frumos de raspuns
Da, intradevar situatia este complicata.
Mama mea are 61 de ani si la fel si concubinul ei, sunt pe puterile lor atat fizic cat si financiar (cu salariile lor modeste).
Cum am ajuns sa traim asa?
Initial am locuit cu mama, iar dupa ce ne -am casatorit am construit impreuna cu sotul o alta casa lipita de cea  a mamei, dar cu gospodaria si curtea la comun.( de acte este foarte complicat, este in neregula cu terenul de la bunici si trebuie sa dam in judecata statul etc...e drum lung pana la a avea acte )
Dupa ce am construit au inceput problemele. Dupa ce am terminat cu casa soțul  a continuat cu curtea, sa o modernizeze, sa o intretina sa mai construiasca tot felul de lucruri frumoase si utile.
Mama nu a fost impotriva niciodata, dar mereu cand era vorba sa punem bani sa facem la comun ea mereu spunea ca nu are si ca ei nu ii trebui, niciuna nicialta si tot asa...iar cand era vorba sa facem curatenie de primavata sau alte treburi gospodaresti ea mereu cauta motive mai plauzibile sau nu neaparat pt a nu se implica.si de aici sotul a devenit tot mai frustrat cum ca el munceste singur pt noi toti, el trage si altii profita. Azi asa, maine asa pana a ajuns sa nu  mai suporte nici prezenta ei, nici folosirea ei de lucrurile facute de sot sau cumparate de el.
De aceea are momente cand rabufneste si ii vine sa distruga totul sau sa plece.
Dar problema este unde sa plecam.?
Si ce vom face cu copiii?
Este clar ca o perioada desprinsi unii de alti ar mai detensiona situatia, dar ce sa fac cu copii mici fiind si eu la serviciu el la fel  pana seara in fiecare zi ?
La asta mama ma ajuta, sta mereu cu ei fiind pensionara, chiar sta si ii iubeste tare !!!
Am mare nevoie de ajutorul dumneavoastra!!!
Imi tot spune, întruna ca daca nu fac ceva sa se schimbe situatia el pleaca, sau cine stie ce alte prosti mai face!!!
Referitor la luarea decizilor, nu s-a implicat  mama, ea zice sa facem ce vrem, numai sa fie bine, dar pe de alta parte lipsa totala de interes si neimplicarea in crearea, imbunatatirea unui spatiu comun prietenos l -a imbolnavit pe sotul meu astfel incat sa vada lucrurile foarte  dramatic, tragic.
Ce sa fac, simt ca sunt la mijloc si nu vreau sa renunt la nimic.
Imi este foarte teama dar trebuie sa fac ceva pt ca altfel il voi pierde.
Este foarte hotarat sa renunte la tot.
Va rog ajutati-ma !!!!
1
06-05-2019, ora 21:14
Psihologie, București
Nici-un drum nu e mai lung decât drumul până la inima soțului tău. Dacă ți se pare așa de complicat să rezolvi problema cu actele, când ăsta ar fi primul pas să-l faci pe soțul tău să rămână acasă, nu ai decât să rămâi cu mama, pentru că nici pe viitor nu vei găsi pe cineva să știe că muncește pentru casa altcuiva. Am situații când au murit părinții și cei care băgaseră bani în casă n-au rămas cu nimic, pentru că în urma deselor certuri, într-un acces de furie părinții au vândut casa, negândindu-se nici la copii nici la nepoți. Nu te aștepta ca mama ta la 75-80 de ani să gândească așa cum gândește acum, pentru că odată cu vârsta apar și anumite tulburări, iar chiar dacă va dori la un moment dat să vă facă acte, îi va trebui un certificat de la IML care nu se ia așa ușor. Discută cu un avocat pentru a găsi o cale să treceți casa pe numele vostru. Dacă e pe numele mamei se poate face simplu și un act de donație sau vânzare pe numele vostru. Părerea mea este că acolo ori e problemă de orgolii, ori e altceva și nu spui tot.
Nu te poți simți acasă dacă tot ce muncești și investești e pe numele altuia. Am destui clienți care au renunțat la tot și au plecat și-au luat-o de la zero pentru că au dorit să scape de orice factor de stres. Cum îl descrii pe soțul tău, chiar dacă o ia de la zero, tot reușește să se pună pe picioare, dar merită să lași din mână un asemenea bărbat care vrea să facă ceva astfel încât să vă ofere ție și copiilor un trai decent?
Gândește-te că ai doi copii și eu văd în permanență în cabinet cât de traumatizați sunt copiii acolo unde sunt certuri, sau mai mult atunci când părinții se despart. Pune în balanță ce câștigi și ce pierzi.
Nu te poate ajuta nimeni dacă nu vrei să te ajuți singură.
Chiar nu înțeleg de ce trebuie să plecați dacă voi ați construit casa. Luptați-vă pentru acte, nu plecați din cuibul vostru.
0
06-05-2019, ora 22:37
Speranta vietii
Nu este medic/terapeut
Speranta vietii
Da am inteles, aveți foarte mare dreptate, mai ales in privinta actelor.dar cum sa fac cu celelalte aspecte.?
Sunt sigura ca si dacă vom rezolva cu actele sotul nu o va accepta pe mama mea, pt ca asa cum spuneam si in mesajele anterioare a ajuns efectiv la repulsie si ura, vede doar partile negative si rele.
El este de parere ca un lucru bun făcut nu spala altul rau.
Ce sa facem?
El imi propune sa ii cumparam mamei un apartament in apropiere.
Sa nu fie departe de noi, dar nu cu noi. Sa nu mai avem acelasi contact.
Ce parere aveti, as fi duspusa sa ii propun si acest lucru mamei pt fericirea noastra.
Dar nu vreau sa considere nici ea ca mi -as bate joc de ea in vreun fel.
Cum sa fac asta.
Dati -mi un sfat va rog frumos !!!
0
07-05-2019, ora 17:25
Psihologie, București
Nu le poți rezolva pe toate dintr-o dată. Ia-o în ordine. Rezolvă întâi cu actele
0
29-05-2019, ora 12:44
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Cred ca ai dreptate Speranta: 'chiar daca o sa rezolvi cu actele sotul tau o sa pastreze aceeasi perceptie legata de mama ta si de relatia voastra'. Pare a fi nevoie de clarificari semnificative atat in relatia voastra de cuplu cat si in relatia dintre voi doi si mama ta. Cu alte cuvinte sistemul vostru familial are nevoie de o restructurare, de un restart.

Mentionezi ca sunt putine sanse ca sotul tau sa ajunga la psihoterapie impreuna cu tine. Oare ai insistat suficient? Ai putea incerca initial sa-i spui cat de mult te-ar ajuta, cat de mult l-a aprecia, daca ar fi de acord cu asta. Daca refuza din nou, ai putea eventual sa-i spui ca in absenta unui acord din partea lui, o sa incerci sa o implici pe mama ta in sesiunile de psihoterapie, pentru a vedea daca ai cumva sanse sa mai schimbi ceva acolo. Cum crezi ca ar reactiona el la propunerea asta?

Dr Rares Ignat
Terapeut de cuplu - Psihosexolog
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomanda un Psihoterapeut sau cauta unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care va prezinta peste 2500 de terapeuti din Romania. Avantajul acestui site este ca pune mare pret pe recomandarile pacientilor. Gasiti prezentari detaliate ale serviciilor psihologice, cititi recomandari, va puteti programa online. In plus, exista o sectiune cu o multime de articole interesante si teste psihologice.
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.