cum sa fiu ca inainte?

17-10-2008
alinutza_lee18
Nu este medic/terapeut
alinutza_lee18
am o relatie de 2ani si jum cu iubitul meu.totul a fost bn pana la un anumit moment cand am inceput sa n certam ca orice cuplu.ne intelegeam aproape perfect din toate punctele de vedere, a fost si plekt in stainatate o perioada dar am ramas impreuna.akm 5luni el mi-a marturisit ca intr-o seara s-a inatlnit cu o fata si s-au sarutat si atat.mi-a juart ca nu se va mai intampla niciodata s-a rugat de mine sa ne impacam si pana la urma ne-am impakt...cand ne-am impacat a spus ca nu voi regreta ca i-am data a 2 a sansa si asa este nu mai mi-a gresit cu nimic...ne mai certam dar din motive mici.dar problema mea este ca nu mai cred in el, mereu stau cu teama ca m va insela iar cu toate ca nu mai mi-a dat motive sa ma gandesc la asta.din cauza temei am inceput sa ma schimb sa ma port urat cu el sa ma indoiesc la fiekre pas.ma iubeste stiu asta dar uneori ii strig tot felul de lucruri cum ar fii ca nu ma iubeste ca m-a inselat.mi-e teama sa nu il pierd.cand suntem impreuna si ne intalnim ne intelegem prefect, cand nu ne vedem ne certam din cele mai mici motive.cum sa scap de teama asta si de obsesia a ce s-a intamplat in seara aceea cu fata aia.el mi-a sp k nu a insemnat nimic si in plus era si beat.
11 comentarii
0
18-10-2008, ora 14:37
marcu66
Nu este medic/terapeut
marcu66
cred ca important este cine il are nu cine il doreste pe prietenul tau
0
22-10-2008, ora 23:34
michaela2007
Nu este medic/terapeut
michaela2007
E greu sa iti revii dupa asa ceva, dar ar fi si mai greu daca ai fi aflat ca a avut o relatie in toata regula cu acea persoana.Gindeste-te ca NU s-a intimplat ce e mai rau... Noi femeile facem greseala sa le repetam intr-una ca au gresit, atunci cind au facut vreo greseala...Ori asta e un lucru menit sa-i indeparteze.Inteleg ca vrei sa-ti schimbi modul de a te comporta cu el, de fapt sa revii la sentimente mai bune...E greu, dar daca e si el o persoana de inteles il poti ruga sa te ajute sa iti revii.Din ceea ce imi dau seama, te iubeste, sau e un om de caracter, altfel nu ar fi recunoscut ceva ce nu aveai cum sa afli.Gindeste-te ca ti-a spus acest lucru pt. ca se simtea vinovat si ca a fost sincer cu tine.Putini barbati isi recunosc asemenea greseli si ascund foarte bine altele mai grave, deci apreciaza acest lucru...In iubire se mai fac si compromisuri, mai ales ca nu a facut ceva tocmai grav..ORICUM AVIZ AMATORILOR(BARBATILOR) NOUA FEMEILOR NU NE PLACE SA VA SARUTATI CU ALTE FEMEI !!! NICI MACAR IN GLUMA !!!
0
01-11-2008, ora 17:38
Psiholog Simina Munteanu
Psihologie, Sibiu
Psiholog Simina Munteanu
Alinutza, ideea ca partenerul a fost atras de altcineva (nu conteaza cat de mult si cum s-a concretizat) nu se sterge prea usor din viata unui cuplu, si poate ca nici nu ar trebui sa se inample asta... Acesta este unul din momentele in care o relatie devine din vis, realitate. Realitatea este ca partenerul tau este un om ca toti ceilalti, cu parti bune, pe care le iubesti, si parti mai putin bune (cu care stii tu ce-ti vine uneori sa faci...!). Tot din realitate face parte si faptul ca erati doi cand s-a intamplat, deci este posibil ca si tu, intr-un fel sa ai o responsabilitate legata de senzatia lui ca in afara, cu altcineva ar putea fi mai bine (cat de rau era in cuplu?). Pe de alta parte, si el va afla ca, uneori, oricat de mult ti-ai dori sa stergi cu buretele un gest si odata cu el consecintele lui, acest lucru nu se intampla in viata reala.
Prin urmare, aveti ocazia sa deveniti un cuplu mai puternic, mai stabil, mai experimentat, sau dimpotriva, un cuplu tot mai fragil. Vorbiti despre aceste realitati, adaptati-va lor. La nevoie, cereti ajutor unui terapeut de cuplu.
Succes!

Psiholog clinician,
Simina Munteanu
0
16-11-2008, ora 11:21
alina.roxi1987
Nu este medic/terapeut
alina.roxi1987
buna! am si eu o problema...nu stiu cum sa ma mai comp cu prietenul meu;suntem impreuna de 6 luni si mi se pare k s-a schimbat foarte tare.la inceput(primele sapt) totul a fost perfect:imi spunea mereu k ma iubeste, imi facea aproape toate mofturile, dar dintr-o data s-a racit fata de mine.e adevarat k si eu am gresit pt k incercam sa-l schimb dupa mine, ii spuneam mereu ce ma deranjeaza la el si cel mai des ne certam din aceste motive.el nu a inteles k eu vreau doar sa ne fie bine amandurora si de aceea incerc sa-i schimb comp(mie mi se pare cam imatur desi are 25 de ani).acum, influentat si de prietenii lui a inceput sa-mi reproseze el fel si fel de lucruri si a devenit si mai incapatanat decat era.eu ii reprosam acele lucruri care ma deranjau pt k nu mi se pare normal k un om de varsta lui sa le faca, dar incapatanarea lui nu-l lasa sa vada k el este cel care greseste cel mai mult...acum a devenit fff distant, am vazut k e mult mai orgolios si in plus a inceput sa-mi marturiseasca anumite lucruri cu privire la pers lui la care nu ma asteptam...el e genul de barbat caruia ii plac femeile "ascultatoare" si eu sunt o fire hotarata, stapana pe sine;la inceput mi se pare un tip intelegator, calm, afectuos, dar acum am observat o alta latura a personalitatii lui, total opusa fata de prima..
nu stiu ce sa fac...mai are rost relatia noastra?se poate sa revina la starea initiala?
0
16-11-2008, ora 12:18
Psiholog Simina Munteanu
Psihologie, Sibiu
Psiholog Simina Munteanu
Depinde ce intelegi prin starea initiala. Te referi la perioada de inceput, cand erati amandoi absorbiti unul de celalalt, cand totul era perfect, asa cum spui? Sau la perioada urmatoare, cand ti-ai dat seama ca el nu este intocmai cum ti-ai dorit si l-ai facut sa inteleaga acest lucru?
Gandeste-te cum ti-ar place sa fie relatia voastra si intreaba-l si pe el. Vedeti apoi care sunt schimbarile pe care le puteti face, fiecare. Faceti o competitie din a va arata unul, altuia afectiunea si intelegerea, nu din a stabili cine greseste cel mai mult.
Apoi, opreste-te si analizeaza din nou relatia voastra. Abia atunci vei stii care este rostul ei.

Succes!
Psiholog clinician,
Simina Munteanu
0
16-11-2008, ora 19:40
alina.roxi1987
Nu este medic/terapeut
alina.roxi1987
multumesc pt raspuns.ma refeream la perioada cand ne intelegeam fff bine.am avut nenumarate discutii cu el in care i-am spus ce ma deranjeaza, imi promitea k se schimba, dar nu vedeam nici o schimbare.apoi mi-a spus k asta este el si k dak vreau sa-l accept asa bine, daca nu...si eu ii spuneam, bine atunci ne vedem fiecare de drumul nostru si asta a fost.cand auzea asa imi spunea sa mai las eu de la mine, k o femeie trebuie sa lase de la ea mai mult k un barbat, si fel si fel de teorii de acest gen.certurile noastre sunt de cele mai multe ori din lucruri marunte, de genul:mie imi place un model de mobila iar lui altul si incerc sa-i spum k e mai bine cum zic eu k eu ma pricep mai bine(si nu numai eu am astfel de contradictii cu el, ci si unii prieteni de-ai lui)dar el insista k trebuie sa se faca cum vrea el.in fine am lasat-o balta si cu asta pt k oricum nu stam impreuna si deocamdat nu ma intereseaza astfel de lucruri, dar nu pot sa evit sa ma intreb cum m-as intelege cu el dak as locui cu el si am avea astfel de certuri.
0
16-11-2008, ora 19:43
alina.roxi1987
Nu este medic/terapeut
alina.roxi1987
oare e si din cauza incompatibilitatii zodiilor?eu sunt sagetator, iar el rac.
0
16-11-2008, ora 19:53
alina.roxi1987
Nu este medic/terapeut
alina.roxi1987
pe de alta parte ma gandesc... dak ma despart de el si dau peste altul mai rau?sau dak raman cu el si trece timpul si intr-un final imi dau seama k oricat as incerca sa fie bine nu se poate, pt k avem conceptii diferite, moduri diferite de a vedea lucrurile?cand pot sa-mi dau seama dak putem avea sau nu un viitor impreuna?cand pot sa iau o hotarare fara sa-mi para rau si fara sa mai privesc in urma?eu inca tin ff mult la el, dar ma gandesc k asta nu e tot ce conteaza pt k degeaba imi spune k ma iubeste dak nu este intelegere, dak nu imi demonstreaza.
0
16-11-2008, ora 20:00
alina.roxi1987
Nu este medic/terapeut
alina.roxi1987
numele meu este sorina si folosesc adresa surorii mele...am precizat acest lucru pt k am folosit aceasta adresa si pt mama mea care se confrunta cu o depresie anxioasa...ea un medicament arketis dak doriti sa ne dati un sfat si pt aceasta prob gasiti mai multe detalii la rubrica "depresie anxioasa".multumesc
0
16-11-2008, ora 22:22
Psiholog Simina Munteanu
Psihologie, Sibiu
Psiholog Simina Munteanu
Sorina,
Daca aveti pareri diferite, nu inseamna ca sunteti incompatibili, atata vreme cat va respectati opiniile. Relatiile simetrice, in care cei doi parteneri au preferinte asemanatoare nu sunt in mod necesar un garant al fericirii si stabilitatii cuplului. Dimpotriva, sunt situatii in care prea multe asemanari intre cei doi parteneri reprezinta un dezavantaj.
Asadar, aveti pareri diferite in ceea ce priveste mobilierul, de exemplu? Foarte bine, inseamna ca atunci cand veti mobila locuinta va iesi o combinatie originala intre ceea ce iti place tie si ceea ce ii place lui. Cand e vorba de gusturi si preferinte, formularile de genul "eu stiu mai bine" sau "tu trebuie sa ma asculti" nu reusesc decat sa zgandare orgoliul si sa mobilizeze o mare cantitate de frustrare si opozitie. Mai eficiente sunt formularile "Mie mi-ar place tare mult sa... Tu ce ai prefera?. Hai sa vedem cum putem fi amandoi multumiti in cutare privinta".

Psiholog clinician,
Simina Munteanu
0
17-11-2008, ora 11:14
alina.roxi1987
Nu este medic/terapeut
alina.roxi1987
MULTUMESC pentru sfaturi, voi tine cont de ele. va voi anunta peste ceva timp cum merg lucrurile...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul