Cum sa il ajut

03-09-2016
Mara92
Nu este medic/terapeut
Mara92
Buna ziua numele meu este Mara am 24 de ani sunt intr/o relatie de aproape 2 ani ne-am mutat impreuna de 1an avem o relatie stabila si amandoi ne dorim o familie dar avem o problema sau cel putin pentru mine este o problema viitorul meu sot are o fantezie sa faca sex cu un alt cuplu, cu care nu pot sa il ajut pentru ca sunt o persona mai inchisa poate decat el si nu as putea sa privesc cum el face sex cu altcineva chiar daca as fi implicata. El spune ca nu stie cum ar reactiona daca m-ar vedea pe mine cu un alt barbat poate nu ar putea continua nici el dar eu nu pot sa ajung nici pana acolo. Avem o realtie sexuala activa nu avem probleme pe tema asta l-am si intrebat daca s-a plictisit sau ii displace ceva si a zis nu.ca este totul in regula doar ca are fantezia asta care si-o doreste si eu nu pot sa il ajut. Cum sa fac sa inteleg prin ce trece ?? Multumesc anticipat
2 comentarii
0
03-09-2016, ora 11:08
Psiholog Luminita Codrescu
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Luminita Codrescu
Buna, Mara. Rolul fanteziilor sexuale este sa activeze excitatia necesara ducerii la bun sfarsit a actului sexual. De aceea se si spune ca "Cel mai mare organ sexual este creierul". Pe parcursul vietii sexuale, aceste fantezii pot varia, se pot pune in scena in realitate, sau pot ramane la stadiu de fantezie. Uneori, chiar este indicat sa ramana in fantezie, pentru ca punerea in practica aduce cu sine emotii si sentimente noi, neasteptate si nu intotdeauna benefice. Daca legatura dintre voi este sudata, matura si relaxata, o fantezie nu poate sa va puna cuplul in primejdie. In schimb, confuzia, sentimentele amestecate, nesiguranta, o stima de sine scazuta, gelozia, pot face sin acest eveniment o prima fisura care poate destrama relatia. Daca nu te simti pregatita sa faci acest pas, nu il face doar de "dragul lui" sau sa "il ajuti", pentru ca sentimentele care vor veni ulterior te pot coplesi. Uneori, in acest domeniu, daca fiecare se ajuta pe sine este mai bine pentru cuplu si relatie.
Numai bine!
0
03-09-2016, ora 11:23
Mara92
Nu este medic/terapeut
Mara92
Multumesc frumos pentru sfat. O zi placuta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: