Tatuajele si efectele lor

07-04-2013
Stasia
Nu este medic/terapeut
Stasia
Buna ziua. Am urmat la un moment dat un tratament cu acupunctura, iar doctorul meu a vazut un pierce-ing pe care il aveam in buric, si mi-a spus ca a fost atins un punct de acupunctura foarte important acolo. si e posibil din cauza aia sa am anumite probleme (chiar in zona aia eram bolnava). L-am scos de atunci. Intrebarea mea ar fi: au tatuajele efecte asemanatoare? Dauneaza corpului energetic sau dezechilibreaza ceva? Mi-as dori f mult sa-mi fac unul. Multumesc :)
3 comentarii
0
17-04-2013, ora 17:27
soothe
Identitate neconfirmată
soothe
Tatuajele? Esta ca si cum ai pune un abtzibild cu Donald pe portiera unui Mercedes.
Ca sa iti raspund la intrebare: orice interactioneaza cu corpul energetic, chiar si o imbracaminte fistichie si asimetrica. Multa sanatate!
0
17-04-2013, ora 21:42
AmyArt
Nu este medic/terapeut
AmyArt
:)) m-a amuzat f tare comparatia. Multumesc pt raspuns, sanatate si dvs! :)
0
19-06-2014, ora 09:03
Carmen Badea
Identitate neconfirmată
Carmen Badea
Si tatuajele, precum si piercing-ul pot atinge puncte de acupunctura pe care le pot stimula in mod inadecvat. In cazul tatuajelor, e vorba si de un pigment ( culoare) injectat in puncul respectiv, punct care reprezinta de fapt o zona cu rezistenta electrica mai scazuta decat restul tegumentului. Evident ca, modificandu-se rezistenta electrica, se modifica circulatia energetica la nivelul acelui meridian.Daca efectul e resimtit sau nu, si in ce mod, e o problema de reactivitate individuala si de localizare a spinei iritative c(tatuajul).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Particulele din cerneala tatuajelor migrează în tot corpul (studiu)
  • Care este legătura între tatuajele și sistemul imunitar?
  • Riscurile tatuajului
  • Vreau tatuaj - ce trebuie să știi înainte de a-ți face un tatuaj
  • Știm cu adevărat ce se află în cerneala pentru tatuaje?
  • Tatuajele pot induce infecții ale fluxului sanguin
  •