Tatuajele si efectele lor

07-04-2013
Stasia
Nu este medic/terapeut
Stasia
Buna ziua. Am urmat la un moment dat un tratament cu acupunctura, iar doctorul meu a vazut un pierce-ing pe care il aveam in buric, si mi-a spus ca a fost atins un punct de acupunctura foarte important acolo. si e posibil din cauza aia sa am anumite probleme (chiar in zona aia eram bolnava). L-am scos de atunci. Intrebarea mea ar fi: au tatuajele efecte asemanatoare? Dauneaza corpului energetic sau dezechilibreaza ceva? Mi-as dori f mult sa-mi fac unul. Multumesc :)
3 comentarii
0
17-04-2013, ora 17:27
soothe
Identitate neconfirmată
soothe
Tatuajele? Esta ca si cum ai pune un abtzibild cu Donald pe portiera unui Mercedes.
Ca sa iti raspund la intrebare: orice interactioneaza cu corpul energetic, chiar si o imbracaminte fistichie si asimetrica. Multa sanatate!
0
17-04-2013, ora 21:42
AmyArt
Nu este medic/terapeut
AmyArt
:)) m-a amuzat f tare comparatia. Multumesc pt raspuns, sanatate si dvs! :)
0
19-06-2014, ora 09:03
Carmen Badea
Identitate neconfirmată
Carmen Badea
Si tatuajele, precum si piercing-ul pot atinge puncte de acupunctura pe care le pot stimula in mod inadecvat. In cazul tatuajelor, e vorba si de un pigment ( culoare) injectat in puncul respectiv, punct care reprezinta de fapt o zona cu rezistenta electrica mai scazuta decat restul tegumentului. Evident ca, modificandu-se rezistenta electrica, se modifica circulatia energetica la nivelul acelui meridian.Daca efectul e resimtit sau nu, si in ce mod, e o problema de reactivitate individuala si de localizare a spinei iritative c(tatuajul).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
03-11-2023, ora 13:20
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Carbunele vieții
Carbon Elixir
Conține molecula C60 - Premiul Nobel. Superantioxidant este de 172 de ori mai puternic comparativ cu vitamina C, antiaging, protecția împotriva radicalilor liberi și radiațiilor 5G, booster imunitar, îmbunătățirea funcției creierului, accelerarea creșterii părului, îmbunătățirea performanțelor sportive, crește semnificativ rezistența generală a organismului.
Vezi detalii
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Particulele din cerneala tatuajelor migrează în tot corpul (studiu)
  • Care este legătura între tatuajele și sistemul imunitar?
  • Riscurile tatuajului
  • Vreau tatuaj - ce trebuie să știi înainte de a-ți face un tatuaj
  • Știm cu adevărat ce se află în cerneala pentru tatuaje?
  • Tatuajele pot induce infecții ale fluxului sanguin
  •