Curiozitate din partea unui necunoscator

02-11-2012
Serbanu
Nu este medic/terapeut
Serbanu
Salut,
Numele meu este Serban si sunt dependent de.glumeam. Ma intrebam azi de ce simtul gustativ nu se pierde odata cu inaintarea in varsta asemenea simturilor vizual si/sau auditiv. Cel putin eu, nu am auzit pana acum de persoane care sa-si fi pierdut simtul gustativ si ma intreb de ce acesta nu se 'deterioreaza' in timp precum cele mai sus mentionate.
Repet, sunt necunoscator si nu cunosc foarte multe cazuri.
Multumesc !
1 comentarii
0
04-11-2012, ora 08:47
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Organele de simt ce asigura vazul si auzul sunt mult mai complexe anatomic si fiziologic...si mult mai sensibile.Calitatea vietii., stresul, genetica, acesti factori formatori, modelatori extrem de importanti de-a lungul unei vieti umane rezoneaza mult mai acut, mai fin, mai cu impact asupra acestor doua simturi prin intermediul centrului coordonator, a unitatii centrale - creier, circuite neuronale, nervi.Papilele gustative, aflate in prima linie a organelor digestive nu sunt chiar atat de sensibile, ele mentinandu-se pana la adanci batraneti cu functiile nealterate. Ochiul, urechea, pielea, sunt organe expuse mediului inconjurator, limba nu, este protejata de cavitatea bucala. Cu varsta toate aceste simturi regreseaza calitativ, iar primele simturi care cedeaza sunt intr-adevar vazul si auzul..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: