Cymbalta pentru dureri de cap zilnice?

24-11-2020
Cristina92B
Nu este medic/terapeut
Cristina92B
Buna ziua,

Din ianuarie am inceput sa ma confrunt cu dureri de cap, initial fiind pe partea dreapta cu dureri la miscarea globului ocular. Am fost la medicul neurolog, am facut un RMN cerebral cu substanta de contrast rezultatul fiind: leziune demielinizanta negadinofila, mic chist de glanda pineala si chist retentional rinofaringian. D-nl doctor mi-a spus ca acestea nu dau dureri de cap si pt acel chist de glanda pineala trebuie sa fac anual un rmn. Am fost suspecta de migrena asa ca am luat timp de jumatate de an Migrosun. Durerile au tot persistat asa ca dupa incheierea tratamentului am fost iarasi la medic si mi s-a recomandat cu RMN cervical.

RezulTtul RMN Cervical nativ este:
Protuzii discale cervicale: paramediana dreapta C5-C6, paramediana stanga C6-C7.

Acum durerile de cap nu mai sunt doar pe partea dreapta ci tot capul, simtind ca de la ceafa incep durerile.
Medicul mi-a dat ca tratament:
1. Migrosun 1cp/zi 6 luni;
2. Cymbalta 30mg 1cp/zi 30 zile;
3. Urimil Forte 1cp/zi 3 luni

Dupa 30 zile sa revin la control pentru a vedea daca trebuie sa cresc doza de Cymbalta.

Dansul mi-a spus ca e inceput de hernie cervicala si durerea radiaza in cap. Ceea ce as vrea sa va intreb, nu ar fi alta metoda de a scapa de durerile astea zilnice de cap? Oricat as vrea sa scap de ele, mi-e tare teama de Cymbalta care e un antidepresiv. Mi-e teama de efectele adverse si de dependenta.

Imi puteti da un sfat? Ce alte metode, terapii complementare sa fac?

Multumesc!
3 comentarii
0
25-11-2020, ora 22:26
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cymbalta e un antidepresiv care se da pentru durere. Nu da dependenta. Maxim dupa ce nu il mai luati, ramaneti cu durerile de cap.
0
25-11-2020, ora 22:27
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
La oftalmolog ati fost?
0
07-12-2020, ora 12:27
Raluca2020
Nu este medic/terapeut
Raluca2020
Poti sa imi spui si mie la ce medic neurolog ai fost? Am oarecum aceeasi problema, ma doare ochiul stang la miscare, cand il ridic in sus si durerea radioaza in spatele nasului, pana in gat uneori si in cap. Am si eu probleme cu coloana cervicala, la mine la RMN fiind facut cu substanta de contrast a aparut cum ca o vena oarecum ar fi perpendiculara si ar atinge nervul trigemen. Mie mi s-a prescris Lyrica dar nu prea a avut efect. Adica mi-a luat sa zicem maxim 30% din dureri.

Eu am de gand sa incep si cu masaj si acupunctura sincer.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: