De ce insala barbatii?

27-11-2007
peblidia
Nu este medic/terapeut
peblidia
buna...simt nevoia sa vorbesc cu cineva pe aceasta tema. am o relatie de 2 ani, reusita sub toate aspectele chiar si pe plan sexual, foarte frumoasa pana acum, in care a predominat dragostea si increderea. mentionez ca relatia aceasta a fost una la distanta..adica ne despart cam 30 de km, insa mereu faceam cand unul cand altul sacrificii sa ne vedem in weekend sau in timpul saptamanii. el este singurul barbat din viata mea(am 23 de ani) si il iubesc enorm...insa pacatul l-a impins sa ma insele de 2 ori cu aceeasi persoana(o copila de 18 ani). am aflat printr-un mesaj trimis de el catre ea pe care probabil a uitat sa-l stearga din telefon. vreau sa va zic ca a negat pana in ultima clipa ca nimic nu este adevarat!! pana la urma a recunoscut, ii pare extrem de rau, incearca sa ma convinga ca a fost o nebunie ca el doar pe mine ma iubeste, ca aia nu i-a oferit placerea ce i-am oferit-o eu! a fost un soc si inca este pentru mine..nu mai am incredere in nimeni! el o sa incerce sa se impace cu mine(asa mi-a zis) insa nu stiu daca e bine sa-l iert:ar putea mai tarziu sa ma insele iar sau din contra ar putea sa-i fie o lectie buna! va rog..am nevoie de un sfat!
21 comentarii
0
28-11-2007, ora 00:00
iullia
Nu este medic/terapeut
iullia
buna, raspunsul nu-l gasesti decat la tine.Daca tu mai poti sta cu un om care te-a inselat, este ok.Ce simti pentru el atunci cand iti amintesti ce ti-a facut?.Eu una nu as putea trece peste asa ceva.Iar o relatie la distanta nu poate dura.Barbatul daca nu are femeia langa el, sa o poata iubi ori de cate ori vrea el, isi ia din alta parte.Faceti in asa fel incat sa stati impreuna, apoi mai vezi.Este clar ca trebuie sa va intalniti mai des.bafta
0
28-11-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Bărbaţii (marea majoritate) au tendinţă naturală la a căuta să facă sex cu cât mai multe femei, chiar şi atunci când iubesc una singură. Unii rezistă acestei tentaţii, alţii nu rezistă.
1
29-11-2007, ora 00:00
ianis
Nu este medic/terapeut
ianis
PARASESTE-L.
0
30-11-2007, ora 00:00
D33a
Nu este medic/terapeut
D33a
buna! vai cat urasc inselatul!!! eu nu iert asa ceva!!! nu spun k nici tu sa nu-l ierti...tu faci ceea ce crezi de cuviinta! eu doar imi voi spune parerea! o relatie tre sa fie bazata p incredere, respect (p langa iubire, intelegere...)! in momentul in care unul din parteneri inseala (si femeile inseala!e adevarat k in special barbatii inseala) e ca si cum calca in picioare increderea celuilalt! ceea ce nu-i normal si nici frumos! dragele mele, consider k trebuie sa va respectati voi p voi si sa nu acceptati sa fiti calcate in picioare de niste barbati kr nu pot sa si-o tina in pantaloni k vai ar fi normal k nu pot sa se abtina!!!! ce-i cu vrajeala asta??? atat barbatii cat si femeile au nevoi...dar in momentul in care esti intr-o relatie, iti iubesti partenerul, TE ABTII si nu-i calci increderea in picioare!
acu sa ma leg de ceea ce a zis Iulia:"Iar o relatie la distanta nu poate dura.Barbatul daca nu are femeia langa el, sa o poata iubi ori de cate ori vrea el, isi ia din alta parte." m-a indignat teribil ceea ce a scris! cum adik o rel la dist nu poate dura??? ai trait asa ceva si stii??? poate la unii nu functioneaza, dar la unii functioneaza...asa k nu mai generaliza k sigur nu poate dura o rel la dist! si ce dist asa mare ti se pare 30km??? ii faci in 30min-1h cu masina!!!!!!! ma scuzi, asta nu-i mult!!! eu am o rel la dist de 2ani si care se tine p picioare nu ca trag de ea ci pt ca exista fffff iubire si incredere si nu ne despart cativa km si mii!!! asa k varianta cum ca dist ar fi de vina...nu e plauzibila deloc!!!!!
plebidia, spuneai k ti-a zis k a fost o nebunie k p tine t iubeste etc...iti dai seama de nebunie, prima oara cand inseli si nu o mai repeti si a 2a oara...inseamna k acea nebunie i-a placut de a facut-o si a 2a oara! si dak se duce si a3a, a4a a5a oara???? ce faci??? deja increderea ti-a fost calcata de 2 ori (din cate stii tu)! si din cate am obs tu nu prea mai ai incredere in el...iar o relatie in care nu ai incredere in partener, cand traiesti cu incertitudinea k se va repeta nebunia...nu-i buna! t va distruge aceasta incertitudine!
tu faci ceea ce tu simti k tre sa faci! eu doar m-am dat cu parerea!
ai grija de tine si gandeste-te bine ce este corect pt tine si nu uita k partenerul e doar al tau, nu tre impartit!
0
30-11-2007, ora 00:00
iullia
Nu este medic/terapeut
iullia
Draga mea, cand intr-o relatie, la fiecare intalnire faci cate un sacrificiu, ajungi sa te saturi si sa vrei ceva mai la indemana.Eu nu i-am cautat scuze respectivului, am incercat sa gasesc cauza.Nu pot fi radicala decat in ceea ce ma priveste pe mine.Trebuie sa stii mult mai multe amanunte pentru a putea spune cuiva ce sa faca exact.Si fiind foarte dur in acuze poti distruge o relatie care mai poate fi totusi salvata.Doar ei stiu ce se intampla acolo.Poate baiatul are un motiv bine intemeiat.Nu stiu, zic si eu.
0
30-11-2007, ora 00:00
D33a
Nu este medic/terapeut
D33a
pai...eu nu i-am zis ce sa faca...am zis doar k e decizia ei.ea a dorit sa afle niste sfaturi, pareri despre prob ei. ceea ce eu am facut a fost sa-mi spun parerea.si nu i-am zis ce sa faca ea. eu personal nu l-as ierta, dar dak ea simte k el regreta cu adevarat scaparea si o convinge k nu se va ma repeta, poate sa se intoarca la el si sa fie fericiti. da, poate el a avut un motiv bine intemeiat (motivul asta survine atunci cand ceva nu merge in relatie.de aceea e f imp comunicarea intr-o rel si inlaturat astfel, dak e posibil, motivul ce creeaza probleme...)
de aceea spun mereu si voi mai spune ca...in orice relatie COMUNICAREA este CHEIA!!! comunicand se pot rezv probleme si nu se va ajunge la inselat, la calcat in picioare o incredere...
toate cele bune!
0
30-11-2007, ora 00:00
D33a
Nu este medic/terapeut
D33a
aaahhh am uitat! in dragoste, intr-o relatie nu totul e perfect! in fiecare relatie exista cate o mica sau mare prob. si tocmai aceste probleme fac o relatie sa creasca, sa fie puternica, sa evolueze. si atunci cand iubesti cu adevarat, fiecare intalnire cu persoana iubita este o clipa minunata. t saturi de relatia la dist, dar nu de persoana iubita. si poate tocmai aceasta dist este incercarea pe care tre sa o invinga cei doi dak iubirea e suficient de mare...si poate chiar si inselatul reprez incercarea peste care tre sa treaca,.cine stie?!
voi repeta...este parerea mea...poate nu toata lumea e de acord cu mine, nici nu trebe.asta e...
0
06-12-2007, ora 00:00
iullia
Nu este medic/terapeut
iullia
peblidia, vreau sa te intreb ceva:esti baiat sau fata?SINCER!indiferent de ceea ce esti parerile mele raman aceleasi.sunt pur si simplu curioasa.pe curand.
0
14-12-2007, ora 00:00
erina
Nu este medic/terapeut
erina
daca-l iubesti, ancearca sa-l ierti.acum am sa va spun povestea mea.am aproape 30 ani de cand sunt cu sotul meu, e zic ca a fost o iubire fr mare.ei, bine timpul a trecut, totul a fost bine pana in urma cu 3 luni, cand sotul meu a cunoscut o femeie pe net, Ei bine, s-au indragostit nebuneste unul de altul, respectiv telefoane si sms de mai multe ori pe zi, pana am observat si eu in final.descoperind acest lucru sotul mi-a declarat ca nu ma mai iubeste, ca tine la mine si ca ma respecta, dar e nebun dupa ea si vrea sa divorteze de mine si sa plece la ea in moldova, noi fiind bucuresteni. doreste sa-si lase serviciul aici si sa gaseaca un serviciu in orasul unde e ea. am omis sa spun ca eu am 51 ani, iar sotul 63, ea, cea care mi-a stricat casa are 46 si e om de afaceri, cu posibilitati materiale. ma doare sufletul pt ca desi varsta si-a pus amprenta pe noi, eu inca il iubesc si doream sa imbatranim frumos impreuna. dar iata ca soarta doreste altceva... a fost plecat 4 zile la ea, la 380 km, s-o cunoasca, durerea mea a fost mare, s-a intors acasa cred ca destul de fericit. dragostea lor s-a implinit, si vor ca la primavara sa fie definitiv impreuna. pana atunci, sotul sta cu mine, ma consoleaza si incearca sa ma faca sa inteleg ca asta e viata.numai eu nu inteleg, cum s-a putut intampla asa ceva, cum cand noi eram fericiti si impliniti, s-a putut strecura cineva intre noi. poate ca dragostea asta a fost numai in capul meu, poate ca eu am trait in afara realitatii.mi se rupe sufletul si-mi vreau viata furata inapoi. ma simt dezradacinata, se pare ca nu am destula incredere in mine.nu ca ma laud, dar sunt o femeie frumoasa, nu-mi arat varsta si totusi..s-a intamplat !! la revenirea acasa sotul mi-a spus ca va incerca sa =si reprime dragostea ce o are pt cealalta femeie si daca va reusi.. va ramane cu mine. daca va ramane, eu pot sterge cu buretele, desi durerea mea a fost mare, dar am crezut prea mult in dragostea noastra. eu nu pot crede si i-am spus si lui ca nu poti iubi cu adevarat o persoana pe care n-ai vazut-o si cunoscut-o in realitate. nu inteleg cum poate da cu piciorul la o casnicie de atatia ani pentru o alta femeie.nici macar nu pot pune asta pe seama andropauzei, eu cred ca are o adolescenta intarziata si vrea sa-si retraiasca tineretea.nu inteleg si pace, nu ma pot resemna, asa cum mi-a spus femeia aceea.
0
14-12-2007, ora 00:00
erina
Nu este medic/terapeut
erina
daca-l iubesti, ancearca sa-l ierti.acum am sa va spun povestea mea.am aproape 30 ani de cand sunt cu sotul meu, e zic ca a fost o iubire fr mare.ei, bine timpul a trecut, totul a fost bine pana in urma cu 3 luni, cand sotul meu a cunoscut o femeie pe net, Ei bine, s-au indragostit nebuneste unul de altul, respectiv telefoane si sms de mai multe ori pe zi, pana am observat si eu in final.descoperind acest lucru sotul mi-a declarat ca nu ma mai iubeste, ca tine la mine si ca ma respecta, dar e nebun dupa ea si vrea sa divorteze de mine si sa plece la ea in moldova, noi fiind bucuresteni. doreste sa-si lase serviciul aici si sa gaseaca un serviciu in orasul unde e ea. am omis sa spun ca eu am 51 ani, iar sotul 63, ea, cea care mi-a stricat casa are 46 si e om de afaceri, cu posibilitati materiale. ma doare sufletul pt ca desi varsta si-a pus amprenta pe noi, eu inca il iubesc si doream sa imbatranim frumos impreuna. dar iata ca soarta doreste altceva... a fost plecat 4 zile la ea, la 380 km, s-o cunoasca, durerea mea a fost mare, s-a intors acasa cred ca destul de fericit. dragostea lor s-a implinit, si vor ca la primavara sa fie definitiv impreuna. pana atunci, sotul sta cu mine, ma consoleaza si incearca sa ma faca sa inteleg ca asta e viata.numai eu nu inteleg, cum s-a putut intampla asa ceva, cum cand noi eram fericiti si impliniti, s-a putut strecura cineva intre noi. poate ca dragostea asta a fost numai in capul meu, poate ca eu am trait in afara realitatii.mi se rupe sufletul si-mi vreau viata furata inapoi. ma simt dezradacinata, se pare ca nu am destula incredere in mine.nu ca ma laud, dar sunt o femeie frumoasa, nu-mi arat varsta si totusi..s-a intamplat !! la revenirea acasa sotul mi-a spus ca va incerca sa =si reprime dragostea ce o are pt cealalta femeie si daca va reusi.. va ramane cu mine. daca va ramane, eu pot sterge cu buretele, desi durerea mea a fost mare, dar am crezut prea mult in dragostea noastra. eu nu pot crede si i-am spus si lui ca nu poti iubi cu adevarat o persoana pe care n-ai vazut-o si cunoscut-o in realitate. nu inteleg cum poate da cu piciorul la o casnicie de atatia ani pentru o alta femeie.nici macar nu pot pune asta pe seama andropauzei, eu cred ca are o adolescenta intarziata si vrea sa-si retraiasca tineretea.nu inteleg si pace, nu ma pot resemna, asa cum mi-a spus femeia aceea.
0
20-12-2007, ora 00:00
Dani79
Nu este medic/terapeut
Dani79
Peblidia cum adica "pana acum A PREDOMINAT dragostea", apoi de ce ii citeai mesajele de pe telefon? Trebuie sa respecti intimitatea persoanei de langa tine, pobabil nu i-ai acordat de prima data suficienta incredere.
Iar faptul ca te-a mintit cand l-ai confruntat denota o mare lasitate si lipsa de respect fata de tine. E pacat ca esti atat de tanara. Ai toata viata inainte si sunt un milion de barbati, poate 5% nu sunt ca cel care te face sa suferi acum. Merita sa incerci.
Erina, e cutremuratoare povestea ta. Imi pare teribil de rau sa aud astfel de lucruri. Nu stiu daca e nebunie temporara sau nu, dar nu poti face un om sa te iubeasca daca el nu mai vrea. Gandeste-te la fericirea ta, nu o vei gasi langa un om care nu te mai doreste. Tu esti o persoana care merita apreciata pentru ceea ce esti. Stiu ca e greu, dar fericirea ta nu ti-o da "el", ea vine din tine si din atitudinea celor din jurul tau. Asa ca ia viata de la capat, indiferent ce varsta ai, fiecare clipa e pretioasa si merita sa fii fericita pentru tine.
0
25-01-2008, ora 00:00
rosarot
Nu este medic/terapeut
rosarot
Daca crezi ca merita si este barbatul vietii tale, incearca sa depasesti starea asta in care te afli, nu-i mai umbla in telefon, si chiar daca nu esti vesela, prefate, fa-l sa rada sa se simta bine, gadila-i orgoliul, fate frumoasa, incearca si ceva nou in pat, de ce nu, si nu-i reprosa absolut nimic, nici macar aluzii subtile, si ai rabdare pana trece "valul". Ai sa te obisnuiesti si vei vedea ca este mai bine.Daca te-a iubit cu adevarat, v-a ramane cumintel acasa langa nevasta. Poate dura destul de mult, dar daca merita, de ce nu? Sa te desparti este cel mai usor lucru, cat despre dragoste, e doar la inceput 4 sau 5 ani, dupa care intervine altceva si-ti mai dai seama ca te-ai indragostit doar atunci cand vezi ca esti pe punctul de al pierde.Abia atunci reusesti sa-ti reamintesti acele sentimente si trairi, si-ti mai dai si seama daca ai gresit si cand anume!Asa suntem toti si in general barbatii sunt cei care se plictisesc cel mai repede. Deci, daca crezi ca merita "agitate" si abia dupa ce ti-ai epuizat tot arsenalul, te gandesti ce ai de facut. Scuza-ma dar la 51 de ani, nu ai voie sa spui nici ca esti batrana, nici ca esti urata si nici ca trebuie sa fii femeie de afaceri ca sa te ingrijesti, sa mai faci ceva schimbari.Ia toata chestia asta ca un mod de viata, esti femeie asa ca fate frumoasa, numai fii trista pentru ca la 51 de ani esti tanara, inca.Femeile cu fata trista sunt urate tare asa ca tine-ti colturile gurii in sus, caci decat trista si urata mai bine sa fii frumoasa si "hlizita"(asa zice lumea, nu? I-a uite-o si pe hlizita asta!)
Si vei vedea: daca nu, si nu , si nu, atunci.next.next.next...(e greu inceputul!)
1
22-02-2008, ora 00:00
atia
Nu este medic/terapeut
atia
ODATA FACUT PASUL GRESIT SI IERTAT, PENTRU ASTA, O VA FACE SI A DOUA OARA. TATAL MEU A PLECAT CU BANII FAMILIEI ACUM 10 ANI A CUMPARAT CASA ACELEI FEMEI (LA RANDUL EI CU 2 COPII MARI ) A DIVORTATO PE IA, IAR CAND A TERMINAT BANII (AVEA O FIRMA) A VENIT PLANGAND ACASA CERAND IERTARE MAMEI. LA IERTAT, A LUAT TOTUL DE LA CAPAT, S-A PUS PE PICIOARE FINANCIAR SI.A PLECAT IN VARA LA ALTA FEMEIE, DUPA O LUNA DE ZILE A VENIT ACASA BOLNAV, IAR L-AM PUS PE PICIORE SI.A PLECAT IARASI(IN OCT. 2007). IN TIMPUL ACESTA DE 10 ANI AM AFLAT CA A MAI AVUT MAI MULTE RELATII DE ACEST GEN (FARA PLECARI DE ACASA).A FACUT SOTIA SI COPII DE RUSINE., , LUPUL SCHIMBA PARUL DAR NARAVUL BA. , ,
1
07-08-2008, ora 00:00
dannav
Nu este medic/terapeut
dannav
are dreptate atia ca "lupul isi schimba parul dar naravul ba"
fetelor eu am o intrebare : Daca barbatul afla ca este inselat de femeie, ce credeti voi ca va face el???
Credeti ca este dispus sa ierte asa cum o fac unele femei, credeti ca face un asemenea sacrifiu...??? este un sacrificiu sa continui o relatie cu cineva care stii ca a fost mangaiat, alintat, sarutat...etc, de altcineva. EU cred ca sunt foarte putini cei care ar ierta sau nu sunt deloc. Stiti voi : "Ceea ce se intampla o data poate sa nu se mai intample niciodata, dar ceea ce se intampla de doua ori cu siguranta se va intampla si a treia oara." Dumnezeu i-a daruit-o lui Adam pe Eva(o singura femeie) si Evei pe Adam (un singur barbat)...
Pt.domni predispusi sa insele; ganditi-va bine inainte, ganditi-va cum ar fi daca si voi ati fi inselati de partenera, incercati sa va imaginati, inchideti ochi doar... si imaginati-va...
pe curand!
0
05-01-2009, ora 04:25
anutica
Nu este medic/terapeut
anutica
am si eu o problema din cauza careia nu am somn la ora asta.sunt castorita de 3 ani si sunt impreuna cu sotul meu de 10 ani.in discutiile pe care le -am avut in ultima perioada cu el am inteles ca ar vrea sau mai bine zis nu ar refuza sa aiba macar o aventura cu alta femeie, pentru ca vrea sa vada si cum este cu alta.eu am fost singura femeie din viata lui si nu a vrut sa ma insele pt ca ma respecta prea mult dar considera ca nu este implinit ca barbat nu ca nu ma iubeste sau nu ma respecta ci doar vrea sa aiba si alta femeie.cum sa reactionez eu?intr un fel il inteleg, dar imi este frica sa nu ii placa si sa ma paraseasca sau sa creada ca il iert si sa nu se mai oreasca din inselat.cum sa reactionez? am impresia ca a vrut sa ma pregateasca pt ce ma asteapta si deja fac crize de nervi simpt ca il pierd
1
30-05-2009, ora 23:38
miha ela
Nu este medic/terapeut
miha ela
barbatul fara ibovnica, e ca piftia fara usturoi:))
0
17-06-2009, ora 17:52
cristina2002
Nu este medic/terapeut
cristina2002
"barbatul fara ibovnica, e ca piftia fara usturoi:)) "
Iar femeile care cred asta, merita astfel de barbati.
1
18-06-2009, ora 09:20
stelutademare
Nu este medic/terapeut
stelutademare
Anutica, nu mai face criza de nervi.Nu e constructiv si nu-ti foloseste la nimic.(te vei alege doar cu o durere imensa de cap).Schimba "macazul".Spunei ca si tu ai fi curioasa sa incerci altceva cu altcineva.Doar dupa 3 ani si tu ai voie sa te plictisesti nu? Serveste-i aceeasi "doctorie" pe care ti-a servit-o si el.Sa vada ce gust are.Daca reactia lui este una de indiferenta (fara sa fie mascata) atunci..l-ai pierdut oricum.Probabil nu te mai iubeste sau nu-l mai atragi.Din ce ai povestit tu in mesaj, te inseala cu anticipatie.Prin faptul ca te pregateste are deja intentia sa faca asta.
Cristina 2002 mare dreptate ai!
0
18-06-2009, ora 19:29
laura_dobaes
Nu este medic/terapeut
laura_dobaes
doare,
dar da-in o sansa
0
23-08-2009, ora 11:56
alisia_23
Nu este medic/terapeut
alisia_23
sunt in aceeasi situatie ca si tine. eu l-am iertat de doua ori insa a treia oara nu mai pot.nu merita, o va face si a parta si a cincea oara.sunt persoane egoiste. isi dau seama doar dupa ce au pierdut ce aveau langa ei.si eu tot cu mesaje l-am prins.am aceeasi varsta ca si tine.desi e foarte greu sa treci peste, eu zic ca avem viata inainte si nu se merita sa dam sperante unor persoane egoiste.
0
16-05-2023, ora 17:11
Costin4u2
Nu este medic/terapeut
Costin4u2
Inseala pentru ca e plictiseala in relația actuala chiar dacă te iubește mult poate ca numai ii oferi acele sentimente de atracție de nesiguranță de competiție de pierdere...Și un bărbat are nevoie sa vâneze...Trebuie sa te uiți la tine sa investești in tine sa fii din nou senzuala și inovativa sa îl faci gelos prin atitudinea ta. Fii femeie puternica și arata asta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul