De ce reactie extrapiramidala?

30-04-2012
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
In timpul ultimei internari, din trei, separate de intervale mari de timp, am primit tratament cu Solian 400 mg, Seroquel-400 mg, Cymbalta-120mg pe zi si Anxiar, dimineata si seara, cate 1 mg.Diagnosticul a fost de TOC si tulburare de anxietate generalizata, plus tulburare de apetit, in sensul cresteruii lui, nespecificata.Cum eram intr-o clinica universitara si astea erau simptomele la un moment dat, n-am insistat asupra dg care mi-a fost pus anterior de alti multi medici, unul chiar profesor universitar, de tulburare depresiva recurenta endogena, de origine eredo-familiala.Din cunostintele mele, mai mai superficiale fata de cele ale unui medic, as zice ca cle doua-trei dg puse se circumscriau depresiei pe care o aveam si care nu-si gasise loc in dg, cu specificatia ca oricand as putea sa fac un episod depresiv major.Ce pot spune este ca nu ma deranjeaza un dg, important este sa-mi fie bine si ca nu condamn punerea acelui dg, aceea era chiar starea prin care treceam, dar la un anumit moment.Treptat, au inceput bufeurile de caldura, aveam mereu parul ud, noaptea adormeam greu, ma trezeam de cateva ori, adormind apoi, dar dupa ce imi schimbam tricoul.Dupa cateva zile de tratament, as zice trei, am facut o distonie, caracterizata prin contractura oro-mandibulara, asa ca nu mai puteam vorbi decat greu, cu gura intr-o parte, si apoi mai era si ceva durere de spate, banuiesc ca din cauza contracturii muschilor spatelui.Am apelat la asistenta de garda, mi-a dat un Romparkin si am stat intins in pat, linistit, incercand sa-mi alung teama, desi sunt cadru medical, am suferit o oarecare teama, apoi mi s-a facut o injectie im cu Diazepam(in mod corect), am supt apoi o alta pastila de romparkin, inainte de venirea medicului de garda.Dupa inca o tableta de diazepam(corect) mi-am revenit putin si am fost incurajat de acea doamna dr, de o calitate umana deosebita(oricum s-a consemnat peste tot incidentul si am primit si Romparkin in medicatie).Aveam si doi vizitatori care m-au incurajat si unul dintre ei, maseur, a incercat sa faca ceva masaj al cefei.Mi-am revenit miraculos, dupa ce episodul a durat cam doua-trei ore, pana la recuperarea totala.Fiindca totul s-a petrecut intr-o clinica universitara, am cerut externarea in ziua urmatoare, mi s-a dat reteta, si iar o dilema, anume ca reteta pe acele dg, fara depresie, costa enorm pentru buzunarul meu de asistent medical.Am sunat la medicul curant, pentru ca dupa externare aveam o accentuata tahkinezie, ma tot invarteam prin camera, prin curtea interioara, peste tot, nu puteam sa stau 5 min jos si somnul era total neodihnitor.De comun acord, din cauza impregnarii cu neuroleptice probabil, am oprit Solianul si am reluat vechiul tratament, care m-a pus din nou pe picioare.Concluzia mea este ca intr-o clinica nu trebuie sa se intample asa ceva, indiferent de sensibilitatea pacientului...Nu ma voi mai interna niciodata sau voi prefera internarea de zi, in lipsa existentei centrelor de sanatate mentala comunitare.Din pacate, e o experienta trista, care nu ar trebui sa se mai repete vreodata in spitalele psihiatrice.Probabil ca voi face si un RMN in viitor, chiar nu-mi explica de ce Solianul, care e un medicament antipsihotic atipic, a putut da asa ceva.Nu acuz pe nimeni, poate sistemul, care nu cunoaste termenul de medicina psihiatrica comunitara.Ce-as putea zice, toata acea neliniste psiihica si motorie post externare, dupa atatea cazuri pierdute vazute, sau ma rog, in starea lor cea mai rea, cu care empatizez, mi-au dat o mare spaima, cred ca acesta este cuvantul potrivit.Sa spun la final, ca actiunea e fidela unui caz real, dintr-o cinica universitara din Romania!Cu bine!
12 comentarii
0
01-05-2012, ora 11:34
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Aceasta Zacusca din doua antipsihotice, din care primul este destinat Schizofreniei(de ceva vreme oricarei afectiuni psihice)+Antidepresiv + Anxiolitic este conceputa in asa hal incit sa, , remedieze, , eventuala depresie, sau anxietate, sau TOC sau ce-o fi.
@pulberedestele
Cu scuzele de rigoare, am incercat sa ma abtin, dar n-am reusit.Va aduceti aminte ce-mi spuneati ca am nimerit un medic nu prea profesionist in cazul lui fiumiu?, dar ideea este ca a trebuit sa inteleg, asta-i medicatia oriunde in lume, combinatia dintre aceste substante nu mi se pare deloc o reusita.Ma uimeste faptul ca totusi insistati sa va faceti rau, de citi ani tot luati medicatie?(imi vine sa zic atitea rele)mai bine eliberati corpul de chinul asta in plus, luati un Neuroprotector neuronal, va merge bine masajul luati citeva sedinte sau reflexo, acupunctura si cite nu mai sunt
Din pacate n-o sa acceptati nici-o sugestie, o sa va cumparati reteta?
1
01-05-2012, ora 13:14
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Imi pare rau ca ati trecut prin asa ceva, dar v-au fost date aiurea in avion 2 antipsihotice, o doza foarte mare, de care nici macar nu aveati nevoie, plus celelalte medicamente. Am afirmat de multe ori pe acest forum ca psihiatrii prescriu mult prea multe medicamente sau doze prea mari, e defect profesional la ei. In plus, de foarte multe ori nici nu sunt in stare sa inteleaga ce i se intampla pacientului si pun niste diagnostice total aiurea. Sfatul meu este sa nu mai aveti atata incredere in medicii psihiatri. Nu-i mai cautati atat, ca ei nu stiu sa va dea raspunsuri la problemele dvs de viata.

In alta ordine de idei, eu mi-am convins psihiatra sa imi scada risperidona de la 3 mg/zi la 2, iar din septembrie o sa discutam despre scoaterea medicatiei. Deci, daca va plangeti mai putin si le spuneti ce trebuie, mai fac si lucruri bune. :)

Multa sanatate si aveti grija de dvs!
0
01-05-2012, ora 13:21
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
PS: Asta cu medicatia mea am precizat-o mai mult asa, ca sa crape Wip/Dr House de ciuda, desi cel mai probabil nici nu o sa citeasca acest topic.

@pulberedestele

Sfatul lui k.v despre luarea unor sedinte de masaj sau/si acupunctura mi se pare demn de luat in seama! Numai bine!

@k.v

Multumesc pentru sfaturille in legatura cu mama mea. Unele dintre ele le-a pus in practica si ii merge foarte bine. Doamne-ajuta sa fie tot asa in continuare!
0
01-05-2012, ora 13:35
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
@the-eye

Nu ezita sa achizionezi cartea, , Terapia Gerson, , , unde locuiesc eu este pusa in aplicare cu rezultate deosebite.Pe linga faptul ca are incredere in divinitate, mama ta poate sa aplice afirmatiile zilnice in genul, , Corpul meu viata mea toata, se vindeca ACUM!, , de multe ori pe zi si cu incredere si sentiment(cine se amuza mai bine ar incerca sa faca asta gratuit si sigur).

Recuperare grabnica
0
01-05-2012, ora 14:02
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
K.v, multumesc. Voi achizitiona cartea.

De fapt, in afara de clisma cu cafea, mama mea deja aplica celelalte principii ale terapiei Gerson. A renuntat complet la produsele animale si consuma numai alimente de origine vegetala, in stare cat mai naturala. Analizele de sange i-au iesit foarte bune si tensiunea i-a coborat la valori normale. In plus, bea si pana la un litru de suc de morcovi si sfecla rosie zilnic. Ma rog, de vreo 2 saptamani incoace vad ca a rarit-o cu sucul, dar o sa o bat la cap sa si-l faca in continuare.
0
01-05-2012, ora 17:01
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Pt prevenirea sau dez.celulelor canceroase o sa gasesti informatii despre sucul din: 1mar+1morcov+1 cartof, eu din cind in cind il folosesc pt stomac dar pun 3 morcovi+1 mar+1 cartof.Se pot face diverse combinatii, este nevoie si de suc verde, -*


(*modificat de admin)
0
01-05-2012, ora 20:32
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Merci frumos si pentru link, k.v. :)
0
01-05-2012, ora 23:47
utilizator_24568
Nu este medic/terapeut
utilizator_24568
Pulbere de stele (cat de frumos suna...), citind mai multe povesti pe aici, am avut din prima secunda senzatia ca multi dintre voi sunteti niste victime. Dar nu pentru ca nu stiti sa va aparati, ci pentru ca un intreg sistem va face sa credeti ca nu MAI sunteti sanatosi, ca trebuie sa va incolonati si sa va indreptati fara cracnire catre tarcul unde sa fiti inregimentati, stampilati si pusi pe randuri si numere, in functie de boala pe care sa v-o stabileasca EI.

Doamne, cat de limpede se vad din afara multe dintre problemele voastre, dar mai ales rezolvarile!...

De ce nu vi se spune ca toate acelea ce v-au declansat durerile si suferintele, tot ele, daca sunt rezolvate, va pot vindeca?????????????

De ce vi se tulbura mintea numai cu medicamente, cand rezolvarea e in SUFLET???

De ce nu vi se repara durerile, suferinta, dramele, sentimentele distruse??? De ce nu vi se lipesc miile de bucati si cioburi in care se prefac inimile voastre sfaramate de suferinta, de dor, de neputinta, de jale, de singuratate, de tristete si deznadejde??..de ce nu vi se acorda un doctor al sufletelor, un doctor care sa va invete sa va ridicati pe picioare din nou, sa puneti capat neputintei si sa deveniti din nou oameni puternici, cu forta, asa cum am fost inzestrati - de cine ne-o fi inzestrat- sa avem orice resursa in noi?!???.. De ce nu sunteti invatati ca orice boala are un inceput, un declansator, o rana, iar ca sa o vindecati, trebuie sa vindecati acea durere crancena, acea tristete care va copleseste inima si vi-o sfasie?!?...

DE CE SE MERGE INTOTDEAUNA LA EFECT, DAR NU SI LA CAUZA??!???..

Doamne, cate solutii exista pe lumea asta ca durerea sa dispara, iar in locul neputintei si a disperarii sa apara soarele, raza de speranta, viata frumoasa, pacea si implinirea sufleteasca!...

Sufletul nostru este izvorul resurselor, este puterea nelimitata si forta imensa care ne poate duce acolo unde vrem noi!..Sufletul este si Intrebarea, si Raspunsul, este darul pe care l-am primit de la univers, este minunea fara limite si fara granite care ne poate oferi ORICE!...Asa cum din durere s-a ajuns la boala, alinand durerea si reparand-o, se poate reveni la viata, la speranta, la fericire si bucurie!

Nimeni pe acest pamant nu poate spune ca astea sunt limitele unora dintre voi iar resemnarea e ultimul stadiu...NU! Pentru ca limitele noastre sunt de fapt inexistente, numai noi le trasam, cand de fapt am putea sa nu le atingem niciodata...

Ceva din acest univers nemarginit si mult prea complex pentru mintea noastra ne-a daruit aceasta minunatie, puterea de a simti si de a iubi peste orice imaginatie, iar atata vreme cat sufletele noastre nu au bariere, ATUNCI POT AJUNGE UNDE SIMT ELE CA VOR SA AJUNGA!..Pot atinge orice traire, pot declansa orice vrem noi! Noi alegem! Binele si raul ne-au fost date impreuna pentru ca numai asa exista universul, prin materie si antimaterie, pozitiv si negativ, dar cine alege lumina, speranta, iubirea, spiritul, sufletul, trairile, acela e fericit!

Dezmortiti-va sufletele si nu le mai ingraditi, dati-le hrana de care au nevoie, IUBIREA, libertatea, armonia, echilibrul, patima, sentimentele, pasiunea!...
Iubirea adevarata, neconditionata si profunda e medicamentul cel mai nobil, pur si complex, e motorasul unui suflet, e pacea, e linistea, e ESENTA!


http://www.youtube.com/watch?v=3fbGoZ4qOIc
0
02-05-2012, ora 21:25
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Multumesc tuturor celor care mi-au scris, cu urmatoarele precizari: acea medicatie imi facea rau, mai ales Solianul, asa ca am renuntat la ea in fabvoarea medicamentelor prescrise de medicul meu curant(ma rog, n-am luat acea reteta, am luat alta, care nu mai cuprindea doua antipsihotice), care oricum ma cunoaste mai bine si cu care fac psihoterapie.Puterea cuvintelor este foarte mare, odata am facut o tulburare de conversie si dupa doua ore de discutii am iesit din cabinet, nu exagerez, fara nici o durere somatica, cu acelasi medic curant.Acest medic, cu care fac si tratament si psihoterapie, este un om extraordinar, dotat cu calitati deosebite si care este adeptul unei medicine holistice.Multumesc k.v, deocamdata nu pot face fata fara medicamente, dar incerc cu ajutorul medicului sa le reduc treptat.Multumesc The_eye, multumesc Ciorapel.Cu bine!
0
03-05-2012, ora 14:29
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Pulbere, si eu am aceeasi sensibilitate la antipsihotice, am luat o data si mi-a ajuns. La fel am facut o criza urata de akatisie pe care n-o doresc nici dusmanilor mei.

Explicatia pecare am primit-o si pare viabila este ca acea retea neuronala este ok siaceste medicamente nu fac decat sa o dezechilibreze si sa-mi dea aceste stari urate.

La AD nu am asa reactii.

Si eu incerc sa reduc doza cat mai mult si sa reusesc cumva fara medicatie, desi e greu, e foarte greu.

Sanatate pulbere si sa te faci bine:)
0
03-05-2012, ora 21:28
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Da, e greu de dus akatisia, Doamne, ce-am patit.Acum e ok, Prozac, dat ti-am spus eu mai demult ca am ceva simptome de TOC, s-au inmultit odata cu trecerea timpului.Multumesc mult pentru incurajari si-ti doresc si tie numai bine si poate ne vom face si bine intr-o zi...Mi-a placut mult explicatia cu reteaua neuronala care era ok si a fost dezechilibrata, pare valida si pe gustul meu, adica logica si frumoasa.Numai bine si multumiri!
0
04-05-2012, ora 14:22
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Aminatul oricarui lucru trage dupa el un soi de evenimente, a pune in fata, , deocamdata, , poate insemna toata viata sau destul de mult, e dificil sa scoti ceva din viata, dar acceptind un rau ca pe singurul bine disponibil nu este deloc avantajos in vreun fel.
@pulberedestele
Ce bine ar fi daca nu ati crede ca aveti ceva simptome de TOC, alimentind un gind care face exact ce afirmati, iar medicatia diversificata si luata mai des ca apa sfintita o sa induca destule stari asemanatoare unor afectiuni pe care nu le-ati avut.Remarc cu usurinta dependenta de medicatie la o multime de oameni care se pot insela asemanind aceasta stare cu una de vindecare, , palpabila, ,.Redau un text pe care l-am plasat si pe, , Medicamente antidepresive, , si nu trebuie sa fie cu suparare ci cu atentie spre propriile vieti, inimi si minti acolo unde noi privitorii(medici, familie, prieteni, simpli trecatori..)nu putem fi:
, , Medicamentele care ne controleza viata, , :Dr Gabriel Ciucu, medic psihoterapeut in cadrul Asociatiei Nationale Antidrog, spune ca dependenta se instaleaza relativ rapid, din pacate fara nici-un semnal de alarma.O benzodiazepina(faimosul si vechiul Diazepam), dar si mai noul Lexotan, nu trebuie luate mai mult de 10 zile.Pe tremen lung tratamentul trebuie intercalat cu pauze de 10 zile.Altfel pacientului, dupa doua saptamini-i trebuie o doza dubla.Apoi, de trei ori mai mult.Dupa asta, are nevoie de una si la prinz.Profesorul Ionescu de la spitalul de pshiatrie Obregia, a facut un studiu asupra dependentei de Xanax, un antixiolitic care contine alprazolam.El, a observat, ca la putin timp dupa aparitia acestui medicament pe piata romaneasca, sectia s-a umplut de pacienti care nu mai puteau scapa de el.Toti acuzau neliniste:nod in git, tahicardie, dureri de cap, ameteli, tremuraturi ale mainilor, transpiratii calde, reci, vertij.Dupa o anamneza foarte amanuntita si-a dat seama ca toti aveau in comun, tratamentul cu Xanax prescris de medicul de familie.Cu acesti pacienti se lucreaza greu, deoarece ei nu-si dau seama ca sunt dependenti.Iau Xanax pt ca le-a fost recomandat de medic si se simt bine cu el.Daca le spui ca se simt rau din cauza lui, nu te cred!.Simptomele dependentei mimeaza alte boli-insuficienta cardiaca, tensiune si iti cer sa le dai ceva pt inima!.Sau se duc la alt medic."...text Mihaela Doina Radulescu

Sa aveti putere si incredere, dar mai ales gindul bun vindecator
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul