Deget Luxat (Dat Peste Cap)

29-04-2013
SilvianBratosin
Nu este medic/terapeut
SilvianBratosin
Eram intr-o zi la ora de sport. Jucam pase cu mingea de handbal, cand deodata colegul meu arunca mingea si cand am prins-o am simtit o durere puternica a degetului inelar (din sanga aratatorului) de la mana stanga. Cred ca l-am luxat (dat peste cap). Dupa ora de sport a inceput sa se umfle. Nici sa scriu nu prea puteam. Ce sa fac? Ajutor!



Multumesc!
4 comentarii
0
29-04-2013, ora 21:31
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
daca a fost luxat degetul, cine a repus luxatia?
in orice caz trebuie sa mergeti la traumatologie unde sa fiti examinat si sa se faca o radiografie din 2 directii. din pacate luxatiile degetelor au cateodata prognostic mai rau decat fracturile.
la luxatiile degetelor deobicei chiar daca nu se combina cu fracturi sau rupturi de tendoane, se aplica o imobilizare pe 3-4 saptamani
0
29-04-2013, ora 22:18
SilvianBratosin
Nu este medic/terapeut
SilvianBratosin
Nu avem noi aici la noi traumatologie!
0
17-05-2013, ora 20:22
Naomy02
Nu este medic/terapeut
Naomy02
Buna ziua, ma numesc Ioana, din neatentie, mi-am dat dat degetul aratator peste cap, simt durere cand il misc prea tare, s-a umflat si invinetit putin. E nevoe sa merg la medic?
0
03-06-2013, ora 14:39
claudiams30
Nu este medic/terapeut
claudiams30
Pentru Naomy02

Daca degetul e umflat eu iti recomand sa mergi la medic. Si eu am patit asa ceva cand am jucat baschet. Am suportat cateva ore durerea, dar in cele din urma am mers la medic. Din fericire mi-a recomandat o orteza pe care mi-am comandat-o online pe ortorprofil.ro. Doctorul mi-a recomandat si niste pastile pentru durere si cumva a trecut. Important e ca degetul lovit sa fie bine imobilizat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Luxatia degetului - primul ajutor
  •