Deja-vu-urile cronice si deja-vu-urile in general.

21-03-2012
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
Poate majoritatea dintre noi am experimentat cel putin odata senzatia de deja-vu; atunci cand ni se pare ca am mai trecut printr-o situatie care ne vine in minte in acel moment.
Cercetatorii nu au reusit inca sa desluseasca acest mister al deja-vu-ului, cum de altfel multe boli mintale (si ma refer aici si la homosexualitate) nu au fost inca nedeslusite.
Dar ce este deja-vu-ul cronic? Cum se manifesta el?

Si inca ceva. As vrea sa stiu, pentru cei care sunt bolnavi de schizofrenie, daca au experimentat deja-vu-uri cronice sau daca au avut perioade lungi in care nu au dormit inaintea unui episod psihotic. Si pe ce criterii vi s-a pus acest diagnostic.
4 comentarii
0
21-03-2012, ora 18:02
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
1. Insomnia nu are nici o legatura cu schizofrenia.

2. Deja-vu-urile nu au nici o legatura cu schizofrenia.

Nu te mai lua dupa toate imbecilitatile de filme americane (si nu numai americane) si cazurile pe care le prezinta ele, pentru ca nu au nici o legatura cu realitatea.
0
21-03-2012, ora 19:03
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
Eu cred ca insomnia are legatura cu halucinatiile, in general, pentru ca daca creierul nu se odihneste, deviaza de la realitate.
0
22-03-2012, ora 13:15
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Studiile medicale nu au reusit sa dovedeasca faptul ca lipsa de somn ar provoca halucinatii. Din contra, schizofrenia poate duce la insomnie, nu invers.

Dupa cum spuneam si mai devreme, nu te lua dupa filme gen Masinistul, ca nu au legatura cu realitatea.
0
10-04-2012, ora 11:37
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
Eu cred ca se dovedeste faptul ca insomniile provoaca halucinatii. Mai bine zis, lipsa de somn. Iti sugerez sa stai 2-3 zile fara somn si apoi ai sa vezi cum este.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: senzatia de deja-vu

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Senzația de déjà vu
  •