Delir/schizophrenie/bipolaritate

31-05-2018
iNDEX
Nu este medic/terapeut
iNDEX
Buna ziua
Numele meu este Bogdan, am 20 ani si postez aici o problema din familie.
Este vorba despre fratele meu, care el este mai mare are 24 ani
Sunt un frate disperat si as da orice ca sa stiu ca pot sa l aduc la normal dar nu stiu cum as putea
Tot ce mi a povestit pana acum este ca a avut 3 vise consecutive despre aceeasi tema ( diavolul )
El fiind un baiat destept si mereu cauta se documenta si privea multe filme/documentare despre viata si moarte credinta etc chestii care nu au de a face cu pamantul nostru
Dupa acele vise el fiind singur in Italia mi a spus ca a inceput sa auda voci
Mi a spus ca este foarte speriat de ce a visat si vocile- (presupuse fiind de la o femeie batrana) ii comanda sa se sinucida
Si ii spun ca daca nu se sinucide el va veni sfarsitul lumii si o sa i omoare familia iar el va ajunge in iad
Recent mama l a adus la ea unde locuieste (germania)
Si mi a spus ca nu mai arata ca inainte, inainte avea peste 80kg si acum mi a spus ca nu trece de 60 si este foarte palid si schimbat la fata
Tot ce vorbeste el in fiecare zi e despre cum o sa moara toata lumea inclusiv eu sau mama mea
Ca va veni sfarsitul lumii si el trebuie sa salveze lumea
Va rog sa ma credeti de 2 saptamani dorm doar 2 ore pe noapte ma suna incontinuu si mi spune ca ma iubeste si ca vrea sa se sinucida sa ma salveze pe mine
Sunt bulversat
Mai nou, de cand a venit la mama in germania a inceput sa si schimbe comportamentul, sa nu mai para un om speriat si inocent ci acum vorbeste aceleasi chestii dar pe alt ton putin mai raspicat. Recent s a luat de mine prin telefon ca de ce nu ma duc la biserica, sa ma las de fumat si sa ma pocaiesc ( el fiind un om foarte ok inainte si care nu prea se ducea la biserica )
Chiar ieri mama m a sunat si mi a spus ca l a vazut stand pe scaun si certandu se in limba italiana ( o stie foarte bine )
Si l a intrebat, “mama cu cine te certi?”
- cu batrana din italia ( femeia care am spus mai sus ca ii comanda sa se sinucida, si ea chipurile fiind italianca)
Va rog sa ma credeti mama a ramas incremenita si eu la fel
Suntem o familie disperata si toate s au intamplat in foarte scurt timp
Spune ti mi ce as putea face orice doar sa nu faca vreo prostie
Va multumesc mult
Toata stima
5 comentarii
0
31-05-2018, ora 17:13
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua,
Solutia este tratament de urgenta la psihiatrie, internare in spital daca este cazul. Exista risc idicat de violenta asupra siesi sau asupra altcuiva.
0
31-05-2018, ora 17:32
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Buna ziua
Tulburare psihotică acuta (ideație mistica idei suicidare halucinatii)URGENTA PSIHIATRICA oriunde va aflati Italia Germania mergeți cat de repede puteti
0
31-05-2018, ora 20:46
iNDEX
Nu este medic/terapeut
iNDEX
Va multumesc mult, am cautat diagnosticul si despre asta scrie
Plus ca a avut probleme si cu substante interzise (cannabis)
Zilele astea la spital psihiatrie fara discutii
Multumesc foarte mult
0
31-05-2018, ora 21:42
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Atunci este o tulburare psihotică indusa de substanțe (canabis)duceți l acum.nu zilele astea riscul de suicid este fff mare sau poate să vatameze pe cineva va rog
0
09-06-2023, ora 16:38
Davincii
Nu este medic/terapeut
Davincii
ar fi bine sa acape de canabis, pentru asta sa se tina deoparte poate si daca se interneaza voluntar. Situatia nu e in regula si poate degenera in timp
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: