Dependenta jocuri de noroc

19-05-2019
Monicamonica
Nu este medic/terapeut
Monicamonica
Sunt sotia unui om extraordinar zic eu pana la un punct, pentru ca ce urmează sa scriu ca descrie de fapt un dependent de jocuri de noroc, cu care am împreuna un copil minunat de 3 ani si 7 luni. Totul a început mai exact in luna octombrie 2018 unde a pierdut 1500 euro online la pariuri. Atunci am aflat de la el ca mi a spus singur. Înainte de aata au mai fost bani pierduti dar el ma mintea ca s ba pentru mama lui ba pt altcineva împrumut. Au urmat apoi zile cand a împrumutat bani de la diverse cunostinte, a luat aurul meu din casa si la. Dus la amanet paguba fiind la. 20.000 lei total. In noiembrie a avit o tentativa de sinucidere care din fericire nu a fost cu finaltragic. A constientizat si a revenit am zis noi, m am schimbat și eu deoarece existau certuri foarye mari intre noi din cauza unor banalitati atunci, ceea ce poate a dus la starea lui si dependenta lui de jocuri. El a plecat in decembrie in italia acolo munceste catw 3 luni. La sfârșitul lui martie 2019 a revenit acasa... Totul a fost foarte frumos intre noi pana pe 16 mai cand primesc un msg pe Whatapp sa nu l cautam ca nu a scapat de patima jocurilor de noroc si sa am grija de copil. A revenit la domiciliu singur dar cu greu. Paguba 600 euro verigheta amanetata si telefon. Isi dorește ajutor specializat dar luna viitoare va trebui sa plece oar la serviciu in străinătate pentru ca avem rata la casa si nu ne putem descurca aici. Acolo e altfel. Aici cand sta acasă intre sesiunile de munca dimineața sta singur, eu la serviciu copilul la grădinița si probabil de plictiseala joaca. Nu stiu. Cu mine nu prea vb de asta ca ii face rau spune el. Exista câteva minciuni si lucruri care ni se leaga referitor la bani. Eu stau mereu cu stres la serviciu ca mi va lasa bilet ca se va sinucide. Nu mai jucase de 7 luni. Nu știu de ce s a apucat deodata. Asa spune el ca 7 luni nu a mai jucat desi in străinătate nu are cum și țin legatura cu o colega de acolo. Pentru noi oameni simpli este o suma imensa. Copilul este foarte atasatbde el si cat e acasa cand pleaca choar și la o cumparatura intreaba foarte mult de el. Ib rest este un om super ma ajuta la treburile casei si se comporta cu copilul si cu mine ok. Nu stiu de ce deodată click-ul asta si decizia asta de a si pune capat zilelor. Povestea e lunga am încercat sa scriu pe scurt detaliile. Cand ne am cunoscut mai juca la pariuri sportive dar 5 10 lei maxim si nu zilnic. Nu mi a dat niciodată de inteles pana anul trecut ca e dependent de ele. Cum sa ma comport? Il iubesc și vreau sa avem familia frumoasa pe care mi am dorit o mereu
1 comentarii
0
19-05-2019, ora 21:24
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Să meargă la un psiholog clinician cu experiență pentru evaluare, pentru a afla cauzele aflate în spatele dependenței de jocuri de noroc. Pe baza rezultatului poate face psihoterapie sau psihoterapie împreună cu medicație. Întrucât pleacă, poate continua psihoterapia on-line.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: