Mă sufoc când nu am control asupra situației

15-11-2021
AlexaE
Nu este medic/terapeut
AlexaE
Buna ziua ! Am observat jucandu-mă cu soțul că mă sufoc când sunt intr- un spațiu mic si întunecat din care nu pot ieși cand doresc. Ne jucam si mi-a pus plapuma peste cap deși aveam aer simțeam că mă sufoc, am incercat sa stau cu plapuma in aceași fel, doar că nu era nimeni care sa țină de ea nu am avut absolut nicio problemă. Nu am luat in considerare că aș avea o problemă până nu am mers la o piscină cu tobogane, m.am oprit intr-un tobogan cu apă închis, doar a trebuit să mă împing pentru a prinde din nou viteză, dar m-am panicat si aproape sufocat.
Aș dori să știu cui ma pot adresa pentru a-mi vindeca aceasta problema.
Mulțymesc anticipat!
4 comentarii
1
15-11-2021, ora 12:25
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Bună ziua,
Ceea ce descrieți pare a fi claustrofobie (teama de spatii mici).
Vorbiți cu un psihoterapeut cu experiență
1
15-11-2021, ora 13:03
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Ca și colegul meu îți recomand un psihoterapeut. Poate găsești unul de formare cognitiv-comportamentală, pentru a obține rezultate mai rapide.
0
15-11-2021, ora 20:06
AlexaE
Nu este medic/terapeut
AlexaE
Mulțumesc pentru raspuns.
0
11-02-2022, ora 14:12
Therapy Sessions by Psihoterapeut Zsolt Orban
Identitate neconfirmată
Therapy Sessions by Psihoterapeut Zsolt Orban
Buna ziua! Este foarte important sa faceti si psihoterapie, terapie cognitiv comportamentala de preferat.
Gasiti pe cineva in orasul dumneavoastra si tineti minte ca sunt multi psihoterapeuti care fac si online! Mult succes!

Psih. Zsolt Orban
Therapy Sessions
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Senzație de sufocare - ce ar putea fi
  • Senzația de sufocare în somn
  •