Deplasarea oaselor la incheietura mainii

14-09-2012
razvan_albu90
Nu este medic/terapeut
razvan_albu90
Buna Seara!Am si eu o problema la incheietura mainii stangi, am avut-o rupta acum o luna si ceva si nu mi s-a sudat cum trebuie adica nu stiu exact cum sa va explic pentru ca atunci cand am rupt-o mi s-a spus ca am fractura fara deplasare, am avut-o pusa in atela ghipsata 3 saptamani dar pe mine ma doare in in monentul de fata.Am fost azi la doctor si am facut alta radiografie si mi s-a spus ca am osul de la incheietura deplasat, ca nu mai am tendonul acela care le ajuta pe ele sa stea unul peste celalalt, nu stiu exact cum sa va explic in termeni medicali, dar mi-a zis ca am nevoie de o interventie chirurgicala pentru ca astfel o sa raman cu el asa si o sa imi uzez incheietura acolo unde se mai tine lipita de restul oaselor care fac legatura cu palma si mi-a mai spus ca o sa imi planteze un surubel pe care o sa il tin 6 luni ca sa se sudere oasele asa cum au fost ele initial.Sincer nu stiu ce sa fac imi e frica de interventia chirurgicala pentru ca nu stiu in ce consta si cum sau cat de dureros o sa fie?Daca puteti sa imi dati mai multe detalii ca sa ma pot linisti pentru ca ma tem si chiar nu stiu daca vreau sa fac operatia aceasta.Va multumesc!
6 comentarii
0
14-09-2012, ora 23:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Din lunga D-voastra expunere nu am inteles esentialul: despre ce os este vorba, ce tip anatomo-patologic de fractura ati suferit?? Este cumva vorba despre scafoid??
Exista mii de tipuri de fracturi la acest nivel, avand tratamente si prognostice complet diferite.
Asteptam detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
15-09-2012, ora 00:56
razvan_albu90
Nu este medic/terapeut
razvan_albu90
Tocmai ca nu stiu sa va spun exact dar este unul din oasele antebratului ulna cred dar nu sunt sigur, este cel care iese putin in evidenta la incheietura mainii la persoanele mai slabe.Doctorul mi-a spus ca normal ar trebui sa se incalece cu celalalt os sa fie legate printr-un tendon, iar eu nu mai am acel tendon la locul lui si ca atare osul este deplasat si am nevoie de interventie chirurgicala pentru a se putea suda osul cu ajutorul unui surub.Ce parere aveti este necesara aceasta interventie, in ce consta si cat este de complicata?Va multumesc mult!
0
15-09-2012, ora 09:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Cum ne-am putea pronunta pentru oportunitatea/dificultatatea interventiei, cat timp nu stim despre ce os este vorba, ce tip anatomo-patologic de fractura etc etc?
Asteptam detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
15-09-2012, ora 12:37
razvan_albu90
Nu este medic/terapeut
razvan_albu90
Deci nu stiu cum sa va explic ca sa intelegeti, pentru ca nici eu nu stiu exact ce fractura am avut.Atunci cand mi-au pus mana in atela mi s-a spus ca am o fractura fara deplasare, iar ieri cand am facut o noua radiografie mi-a spus alt doctor ca nu am osul(ulna) lipit cu celalalt os printr-un tendon si ca mi s-a departat.Atat am inteles si eu si nu stiu sa va spun mai multe detalii.De ce mi s-a spus prima data ca nu am nici o deplasare si apoi ca am osul deplasat si ca am nevoie de interventie chirurgicala.
0
15-09-2012, ora 21:47
razvan_albu90
Nu este medic/terapeut
razvan_albu90
As putea sa va trimit pozele cu radiografia daca imi lasati o adresa de mail.Va multumesc!
0
15-09-2012, ora 21:56
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Aveti datele mele de contact cand faceti "click"pe fotografia mea, aici, pe forum.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Leziunile articulare la sportivi
  • Terapia hormonală post-menopauză îmbunătățește sănătatea oaselor
  • Compusul din alge marine ce ar putea trata artrita
  • De ce mă dor articulaţiile (mă lasă una şi mă ia alta)
  • Cum îți menții articulațiile sănătoase
  • Medicamentele care blochează receptorii mineralocorticozi ar putea proteja celulele osoase îmbătrânite
  • Care sunt factorii care fac ca oasele să se remodeleze și să rămână sănătoase?
  • Efectele vitaminei K asupra sănătății osoase
  •