depresia endogena

20-09-2007
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Am inteles ca depresia endogena este congenitala, nu se dobandeste pe parcursul vietii din cauza necazurilor, efortului etc.
Stiu ca cedeaza duar la tratament.
Cerd ca asa ceva am eu, am o structura depresiva uneori fara motiv.
Tratament fac cu vreo trei doctorii, un neuroleptic si doua antidepresive, bine, boala mea este veche de 15 ani, de fapt am avut o predispozitie din nastere, dar s-a declansat mai violent la 16 ani.
Intrebarea mea este: ce este mai exact depresia endogena?
Si cum poti sa o indulcesti?
2 comentarii
0
21-09-2007, ora 00:00
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Depresia endogena

Au fost descrise numeroase forme de depresie in funcţie de aspectul clinic (intensitatea anxietăţii, preponderenţa simptomelor somatice) şi de etiologie (depresie endogenă, depresie de involuţie, depresie mascată, depresie nevrotică, depresie post-partum, depresie psihogenă, depresie somatogenă).
Depresia endogena nu este intotdeauna cauzata de un eveniment stresant din viata, ci mai repede poate fi vorba de un dezechilibru al reactiilor chimice ale creierului. Acest tip de depresie apare cel mai adesea din cauza problemelor legate de familie.
Cred ca poti sa o indulcesti tot cu medicamente. Daca nu sunt eficiente cele doua pe care le iei, roaga-l pe medicul tau sa ti le schimbe. Mie depresia mi-a disparut aproape in totalitate abia dupa 4-5 luni de efectin.
0
21-09-2007, ora 00:00
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Multumesc, Clara, pentru raspuns.
Iau trei medicamente care se pare ca ma ajuta.
Totusi am asa o tristete, mi se pare viata grea.
La noi in familie eu si fratele meu am mostenit problemele tatei.
Ghinionul nostru!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  • Pericolele utilizării Facebook-ului
  • Terapia cognitiv-comportamentală pentru insomnia cronică
  • Medicamentul care ar putea trata depresia în mai puțin de 24 de ore
  • Depresia
  •