Depresia postnatala | Forumul Medical ROmedic

Depresia postnatala

38 comentarii 1 2
0
12-01-2015, ora 08:57
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
La creier nu este fix ca la elecronica, se arde piesa si nu mai functioneaza aparatul, creierul are neuroplasticitate, se mai pot recupera din functii in alte zone ale arii decat cele atrofiate din diverse cauze (altzheimer, avc..), asta ar fi echivalentul inlocuirii unei diode sau tranzistor in electronica !


Si calculatoarele(procesoarele) se invechesc si ruleaza tot mai incet, deci nu mai minti ca ele merg bine sau deloc, sunt pline depozitele SH de calculatoare 'bune', care functioneaza !

Iar personalitatea nu este totuna cu sufletul sau constiinta, ea este urmarea modului de receptare si actiune propriu fiecarui creier, persoanele cu depresie si Altzheimer isi simt 'personalitatea' modificata sau diminuata pana la anulare ! Deci de la o 'personalitate' multilaterala poti sa ajungi la retard mental, pt ca atat iti mai da voie 'hardul'-creierul !
Constiinta sau sufletul acumuleaza doar experienta asa cum este data de interactiunea dintre vointa si creier de-a lungul vietii !

Ai multe erori si in 'soft' si in 'hard', e clar ca ai nevoie de o revizie ! :)
0
12-01-2015, ora 09:27
david27
Nu este medic/terapeut
david27
Calculatoarele nu functioneaza tot mai lent fiindca invechesc, ci fiindca apar soft-uri mai complexe, care necesita resurse mai mari.Un calculator vechi de 10 ani, sa zicem, ruleaza in windows xp, de exemplu, la fel cum rula cand l-ai cumparat, asta folosind programele de la acea vreme.

Bine, poate personalitatea nu e acelasi lucru cu sufletul, e mai degraba modul prin care sufletul reuseste sa se exteriorizeze prin intermediul sistemului nervos, si in final, prin intermediul trupului, ca un tot unitar.De exemplu, in cazul unui om care sufera de Parkinson, normal ca virgula comportamentul lui exterior are de suferit...el ar vrea sa se manifeste ca atunci cand era sanatos, dar sistemul nervos, respectiv trupul, nu il mai asculta.Dar eu sunt sigur ca mintea unei asemenea persoane e neschimbata, personalitatea lui interioara e neschimbata, doar ca nu se mai poate exterioriza.S-a constatat chiar si in cazul pacientilor aflati in stare vegetativa, ca mintea acestora, constiinta, este intacta, ei practic sunt inchisi in trup...privind din exterior, noi spunem ca virgula personalitatea lor este inexistenta, dar nu e deloc asa...ei sunt prezenti acolo, gandesc, simt, doar ca nu pot iesi la suprafata ca noi sa-i vedem.
0
12-01-2015, ora 12:19
david27
Nu este medic/terapeut
david27
Iar capacitatea de neuroplasticitate a creierului, ii permite acestuia doar sa isi refaca anumite functii strict neurologice, pierdute in urma unor leziuni la nivelul creierului, leziuni provocate fie de accidente grave, fie de interventii chirurgicale extreme, precum hemisferectomia, iar functiile pierdute se refac in timp, cu foarte mult antrenament...insa aceasta capacitate nu explica de ce functiile psihice nu sunt deloc afectate in urma unor leziuni de genul...nu apare nici anxietate, nici depresie, nici mai stiu eu ce...Acum, creierul doar nu face copy-paste sau drag-and-drop pt. toata informatia care formeaza mintea umana sau sufletul...:))Cea mai buna explicatie ramane aceea ca mintea e ceva separat de creier, imaterial, iar tulburarile de natura psihica, sunt tot ceva imaterial, si nu au absolut nicio legatura cu creierul in sine.
0
12-01-2015, ora 12:45
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ david27

Dupa 20 de ani de boala am facut si teste hormonale si radiografii si RMN-uri si de toate. Stai linistit.
0
12-01-2015, ora 12:50
david27
Nu este medic/terapeut
david27
A se face diferenta intre tulburarile strict PSIHICE si bolile care au mai mult cauza neuro-endocrinologica! Mie mi se pare ca se face confuzie...sunt tratate in acelasi mod, iar rezultatele sunt dezastruoase in primul caz.In cel de-al doilea caz, se mai obtine o ameliorare a simptomelor, dar nici acolo nu se trateaza cauza, adica dezechilibrele sistemului neuro-endocrin, ci practic se mascheaza acel dezechilibru care ne face sa ne simtim rau.Creierul nu face decat sa ne atentioneze despre un dezechilibru neuro-endocrin, prin acea stare de rau fizic, pe care unii o numiti depresie, iar tratamentul psihiatric practic anuleaza acel semnal pe care creierul vi-l da.Cand intrerupem tratamentul, sau cand apare toleranta, simptomele reapar...de ce? Pt. ca dezechilibrul neuro-endocrin este tot acolo, doar ca acum, creierul s-a trezit iar la viata si ne atentioneaza de acest lucru.

Starea de rau fizic nu este acelasi lucru cu starea de rau PSIHIC, sau asa-numita 'durere sufleteasca'.
0
12-01-2015, ora 12:58
david27
Nu este medic/terapeut
david27
Clara, eu sunt convins ca n-ai facut tu chiar toate analizele hormonale...si in niciun caz, aceste analize nu trebuie facute la spitalele de stat.Cel mai bine, te duci la un spital privat gen Sanador, Medlife, Regina Maria, dai banul si ai certitudinea ca acele analize vor fi facute cum trebuie, nu copiate de la alti pacienti, sau puse din burta.
0
12-01-2015, ora 13:01
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ david27

Balmajesti rau de tot toate notiunile. Nu stiu ce cauti pe aceasta sectiune. Probabil sa descurajezi oamenii sa se trateze si sa li se inrautateasca boala. Te consider un element negativ si o persoana care face rau.

Suntem persoane pe Forum care avem de zeci de ani bolile care sunt cronice si fara medicamente am fi fost legume si am fi stat in pat acei zeci de ani.

Parerea mea este sa te retragi de pe acest Forum si sa iti gasesti alta ocupatie ca aberezi mult in detrimentul pacientilor care chiar au nevoie de ajutor si chiar il pot gasi.

Fara suparare.

Tu ai alta boala, nu ai depresie. Mergi la un psihiatru si te evalueaza.
0
12-01-2015, ora 13:14
david27
Nu este medic/terapeut
david27
Nu am sa ma retrag de pe forum definitiv, o sa ma retrag de pe sectiunea asta, daca consideri ca sunt un element negativ...Ceea ce am incercat sa fac a fost sa va deschid cumva mintile, sa vedeti partea intunecata a psihiatriei, cea pe care psihiatrii si companiile farmaceutice o tin de atatia ani ascunsa, la cati bani pompeaza in sistem...Ii doare-n cot de sanatatea voastra.Si totodata, am vrut sa va fac sa va ganditi si la posibilitatea ca diagnosticul sa va fi fost pus intr-un mod gresit...Eu nu cred ca ADEVARATELE TULBURARI PSIHICE sunt boli cronice, sunt boli vindecabile, iar asta o spun din propria-mi experienta cu depresia majora.

Aveti grija de voi!
Adaugă un comentariu / răspuns
38 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul