Depresie

05-02-2019
eusivoi
Nu este medic/terapeut
eusivoi
Buna ziua. Am oboseala tot timpul. Am mers la pshiatru si mia zis ca am depresie. Am tratament cu : piracetam, Anaflanil, enerion dar oboseala nu dispare. Am facut si analize la glanda si sunt foarte bune.
24 comentarii
1
05-02-2019, ora 15:14
Dr. Diaconu Lavinia
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Diaconu Lavinia
Bună ziua.

De cat timp urmați acest tratament ?
1
05-02-2019, ora 16:07
eusivoi
Nu este medic/terapeut
eusivoi
Folosesc acest tratament
de o luna.
0
05-02-2019, ora 17:12
Dr. Diaconu Lavinia
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Diaconu Lavinia
Ar trebui sa mergeți la un control la medicul psihiatru care a recomandat acest tratament și sa ii comunicați aceste stări.
0
05-02-2019, ora 17:29
eusivoi
Nu este medic/terapeut
eusivoi
Multumesc
1
05-02-2019, ora 18:31
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
De multe ori se schimba mai multe antidepresive pina se gaseste cel potrivit. Aveti rabdare cu ele.
1
06-02-2019, ora 13:55
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Vorbiți cu psihiatrul despre orice reacție simțiți, pentru că el e în măsură să schimbe dozele sau medicația. Concomitent mergeți și la psihoterapie pentru a obține rezultate mai bune și mai rapide.
0
06-02-2019, ora 16:24
eusivoi
Nu este medic/terapeut
eusivoi
resimt oboseala de 1 an, am mai luat si alte antidepresive 6 luni si mam simtit ceva mai bine dar nu foarte bine dupa o luna de la intreruperea tratamentului a venit iar oboseala, nu mai stiu practic ce medicamente sa mai iau. ma simt obosita si nu am chef sa mai fac nici un lucru pe care le faceam inainte. un sfat va rog. multumesc
1
07-02-2019, ora 07:27
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Înseamnă că tratamentul n-a fost suficient.E necesară și psihoterapie ca să nu mai revină. Psihoterapia vă ajută să gestionați situațiile întâlnite ca să nu mai ajungeți la depresie. E nevoie să vă schimbați modul de gândire și percepție și să câștigați competențe în a gestiona situațiile întâlnite.
0
12-02-2019, ora 10:15
eusivoi
Nu este medic/terapeut
eusivoi
Am vorbit cu doctorul pshiatru si a zis sa iau in continuare tratamentul si sa fac injectii cu b1, b6 si b12 credeti ca va avea un rezultat bun? Precizez ca ma simt obosita si am slabit. Un sfat va rog. Multumesc
1
12-02-2019, ora 14:26
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Incercati.
Daca nu va simtiti bine intr-o luna, rugati psihiatrul sa va schimbe tratamentul. De multe ori e nevoie de mult timp pentru a gasi tratamentul potrivit. Insistati.
0
12-02-2019, ora 14:28
eusivoi
Nu este medic/terapeut
eusivoi
Doctorul pshiatru mia mai zis sa imi fac si analize dar nu stiu ce analize sa imi fac.am analiza la tiroida este buna. Vitamine am luat 3 luni supra dyn. Nu mai stiu ce sa mai fac, un ajutor va rog.
0
12-02-2019, ora 14:33
eusivoi
Nu este medic/terapeut
eusivoi
Poate incerc un alt doctor. Poate reusesc asa. Daca fac sedinte de terapie o sa ma ajute?
0
13-02-2019, ora 09:57
eusivoi
Nu este medic/terapeut
eusivoi
Un psihoterapeut bun in Craiova sau Deva va rog.
1
19-02-2019, ora 21:25
Paula_alexandres
Nu este medic/terapeut
Paula_alexandres
poate gasiti raspunsuri pe ------*

(*modificat de admin)
0
22-02-2019, ora 10:06
eusivoi
Nu este medic/terapeut
eusivoi
Am fost la psihiatru si mia schimbat tratamentul: serlift, anxiar, stugeron, pharmataz si piracetam sper ca pote merge schema asta de tratament. Va multumesc pentu sfaturi.
1
25-02-2019, ora 16:56
claudia m
Nu este medic/terapeut
claudia m
Buna ziua..ma numesc Claudia am 40 de ani si as vrea sa va spun problema mea si totodata sa va cer so ajutor in sensul ca poate cineva ă trecut prin ce trec eu si a răzbit pana la urma cu depresia asta nenorocita...in urma cu 3 ani am facut o operatie de tireidectomie totală in urma careia am aflat ca am un cancer malign...nu stiam caci acest cancer se trateaza sau se scăpa de el eu credeam ca am sa mor..a urmat depresia..mam luptat vreo 2 luni de zile timp in care am luat setralina si anxiar.a trecut..si acum povestea cea mai grea..in vara trecută sotul meu a facut un infarct pe picioare la 45 de ani..a scăpat dar cu sechele..diind si diabetic au început diagnostic peste diagnostice..unul din ele din insuficienta renala cronica de gradul 4..va rog sa ma credeti caci de 9 luni de zile eu numai sunt om...am urmat tratament cu prozac..anxiar si tritico si degeaba..cea mai urâta stare o am dimineata cand ma trezesc cu frica in piept..am cele mai urâta gânduri.. frica sa nu il pierd..tot timpul il am in mintea mea sau in privirea mea mort..mam apropiat de biserica si rugăciune f mult însă si atunci când citesc acatistele sau rugăciunile mintea mea tot acolo zboară.. ma uit sa vad daca respira noaptea..il îngrijesc cum pot si cum stiu eu mai bn..dar la un moment dat simt ca numai pot ca numai am putere..aceasta frica si aceste gânduri ma baga in pamant..va rog mult din suflet daca exista printre voi cititorii persoane care v-ati confruntat cu asemenea caz si ati gasit o rezolvare va rog mult sa imi spuneti..am luat acest tratament la îndrumarea dr motoescu..de la spitalul obreja..va astept raspunsurile cat mai curând.. sanatate multa va doresc celor care aveti nevoie..
1
25-02-2019, ora 19:47
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Trebuie sa va reintoarceti la domnul dr Motoescu si sa va readapteze schema de tratament. Mentionati-i tot ce ati scris aici. Este un medic bun. Imposibil sa nu va ajute!
Sanatate multa!
0
25-02-2019, ora 22:12
claudia m
Nu este medic/terapeut
claudia m
Va multumesc mult din suflet..
0
26-02-2019, ora 17:32
Adi222
Nu este medic/terapeut
Adi222
Buna Ziua a renuntat cineva la efectin direct fără să îl acasa.
0
26-02-2019, ora 17:36
Adi222
Nu este medic/terapeut
Adi222
Mentionez ca de 2 zile nu mai iau desi luam 150 ziua si 150 seara.Datorita insomniei mi a fost s îmbăt tratamentul si iau doar seara pharmataz de 30.Simt ca mi sudeaza cineva in cap.Efectin iau din luna septembrie.
0
08-03-2020, ora 15:44
eusivoi
Nu este medic/terapeut
eusivoi
Buna ziua. Iau cipralex si mirzaten, piracetam, anxiar. Am depresia de o Luna si jumatate si nici o schimb are. Mia schimbat Serlift cu cipralex in acest timp. Un sfat VA rog. Multumesc
1
08-03-2020, ora 20:11
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Încercați să mergeți și la psihoterapie concomitent cu tratamentul. Se obțin rezultate mai rapide și de durată.
1
08-03-2020, ora 21:36
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ eusivoi

Trebuie sa aveti rabdare 2-4 saptamani ca antidepresivul sa isi faca efectul.
0
06-04-2020, ora 14:50
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Incearca sa adaugi si sesiunile de psihoterapie la tratamentul tau.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata ta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul