Depresie postanatala si tulburarea obsesiva | Forumul Medical ROmedic

Depresie postanatala si tulburarea obsesiva

14-04-2019
ionela2393
Nu este medic/terapeut
ionela2393
buna ziua de 5 luni am devenit mamica..de la inceputul sarcinii am fost mereu nelinistita sa nu cumva sa se intample ceva cu fetita..dupa 2 luni de zile au inceput in capul meu imagini in care ii faceam rau fetitei..si m-am speriat foarte tare si am intrat in depresie..am stari de frica confuzie..parca traiesc un vis.parca numai imi iubesc copilul cum il iubeam..cateodata am nevoie sa stau singura..am inceput sa merg la psiholog...decand au inceput...dar nu m-a ajutat foarte mult..acum merg la un psohoterapeut..as dorii sa intreb daca alaptez exista tratament medicamentos ca sa pot lua?
10 comentarii
0
14-04-2019, ora 17:45
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Buna ziua nu sunt medicamente care sa nu treacă în lapte! Psihoterapie și ulterior medicație după ce nu mai alăptați!
0
14-04-2019, ora 17:46
ionela2393
Nu este medic/terapeut
ionela2393
Imi este foarte frica..din cauza acestor fricii, poti face episod psihotic?mi-a zis o prietena sa nu cumva sa psihosa..si poate fac ceva fetitei si m-am speriat si mai mult!
1
14-04-2019, ora 18:02
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Nu vă luați după prietene luati niște magneziu și mergeți la psihiatru sa vă de-a xanax doza mică și o să fie bine
1
14-04-2019, ora 18:02
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Nu vă luați după prietene luati niște magneziu și mergeți la psihiatru sa vă de-a xanax doza mică și o să fie bine
0
17-04-2019, ora 10:24
ionela2393
Nu este medic/terapeut
ionela2393
vroiam sa va mai intreb..e vrun pericol daca raman singura cu fetita daca am aceste imagini..incep sa nu le mai dau asa importanta..dar totusi am o teama ca daca odata si odata imi pierd controlul..nu prea mai am incredere in mine..ma simt un pericol..vreau sa spun ca nu stiu exact daca am depresie..ca dorm noaptea atat cat imi permite fetita ca ma trezesc sa o alaptez..ma hidtratez corespunzator..poate a ramas doar anxietatea de a nu revenii la normal.
0
17-04-2019, ora 11:44
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Poate fi o depresie după naștere dar asta puteți afla doar in urma unui consult
0
17-04-2019, ora 12:34
ionela2393
Nu este medic/terapeut
ionela2393
da am programare pe 2 mai..din pacate aici la privat este doar un cabinet..dar sunt un pericol pentru bebelina mea avand imaginiile alea?
0
17-04-2019, ora 20:35
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Eu zic că nu lunistitiva bucurați-vă de sărbători de Paști alaturi de familia copil.toate aceste clișee sunt datorate anxietății
1
03-05-2019, ora 11:50
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Discuta Ionela despre temerile si obsesiile tale in cadrul sesiunilor de psihoterapie.
Sper ca si vizita de ieri la medicul psihiatru te-a mai lamurit un pic daca e sau nu cazul sa faci ceva in plus.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata ta
0
03-05-2019, ora 12:06
ionela2393
Nu este medic/terapeut
ionela2393
Nu m-a lamurit deloc..a durat 2 minute toata sedinta..i-am spus de ganduriile obsesive si imaginiile din capul meu si dansa a spus ca pot face psihoza si atat..nu ma intrebat absolut nimic..trebuie sa vorbesc cu altcineva dar nu stiu pe nimeni in Slobozia, Ialomita
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Depresia postnatală la bărbaÈ›i
  • Sunt bărbaÈ›ii vegetarieni mai predispuÈ™i depresiei?
  • Depresia postnatală persistentă È™i impactul asupra dezvoltării copilului
  • Depresia postpartum - ce simte efectiv o mamă cu depresie după naÈ™tere
  • Femeile care alăptează pe o perioadă mai lungă de timp își reduc riscul de depresie postpartum
  • Socializarea cu mamele influenÈ›ează creierul copiilor mai mult decât biologia
  •