Deranjata ca nu sunt prima cu care a facut sex

04-04-2020
Reyna
Nu este medic/terapeut
Reyna
Buna! Am o problema si nu stiu ce sa fac. As vrea sa stiu si dacă mai este cineva aici cu problema asta.
De un an si 4 luni sunt impreuna cu primul barbat din viata mea. Tin sa mentionez ca mi-am inceput viata sexuala cu el la varsta de 22 de ani. Chestia e ca desi aveam o dorinta sexuala foarte mare si înainte, mi-am dorit sa gasesc un om cu care pot avea o relatie serioasa si nu sa o fac la intamplare. Pentru mine conteaza sa fie sentimente. De cateva luni, am inceput sa fiu foarte curioasa in legatura cu relatiile lui din trecut, el avand 32 de ani, a mai avut cateva relatii. De atunci ma deranjeaza foarte tare ce am aflat si nu numai, dar simplul fapt ca a mai fost cu cineva si nu am fost eu prima si pentru el ma termina. Am citit despre gelozie retroactiva, e o tulburare psihica care se axeaza pe ganduri intruzive si obsesie fata de trecutul partenerului. Doar ca, ma gandesc ca poate nu e neaparat asta, poate pur si simplu e prea deranjant pentru mine. Am luat in considerare si optiunea de a termina relatia si sa incep sa am si eu alte experiente, doar ca il iubesc, nu imi doresc asta cu adevarat dar nu pot fi fericita din cauza asta. Ma simt chiar rusinata la gandul ca sunt asa de neexperimentata fata de el. Ma doare tare sa stiu ca nu am fost eu prima fata din viata lui. Ma tot intreb dacă vreodata o sa ma pot obisnui cu asta si o sa pot fi pe deplin fericita cu el, sau chiar nu o sa suport si o sa o termin. Nu stiu ce pot sa fac in situatia in care il iubesc si imi doresc enorm sa raman cu el, dar in aceleasi timp vreau sa scap de sentimentele astea si rusinea, si sincer ma sperie ideea ca poate singura solutie e doar sa imi rezolv frustrarea aceasta avand si alte relatii, si probabil chiar sa am doar relatii sexuale. Nu stiu ce sa fac.
2 comentarii
0
04-04-2020, ora 14:36
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua

De fapt ce se ascunde in spatele comportamentului dumneavoastra este...dependenta. De aici gelozia, care de fapt este teama de a-l pierde. Este o incercare inconstienta de a-l "poseda". Este al dumneavoastra si orice alta intruziune in relatia pe care o aveti (indiferent ca este din trecut, prezent sau viitor) este inacceptabila.
Negati/refuzati faptul ca este o fiinta separata si...DIFERITA de dumneavoastra, care a avut, are si va avea si o viata/momente/relatii/activitati separate de dumneavoastra.
De aici apare ulterior ideea de a-l parasi/pedepsi. Ceea ce a facut va raneste si simtiti nevoia de a-l face sa sufere: ”il parasesc”, ”ii arat eu lui”, ”ma culc si eu cu altii” etc, etc.

Toata povestea nu are legatura cu ce face/a facut/sau va face partenerul ci cu o problema de atasament pe care o aveti. Nu ati invatat sa functionati autotnom si negati acest tip de functionare altcuiva. Nu ati inteles nu puteti ”poseda” o alta fiinta si nimeni nu va poate ”poseda” pe dumneavoastra. Nu acceptati ca oamenii sunt separati si diferiti si vor avea intotdeauna momente si experiente individuale, separate, care nu pot fi impartasite.
0
06-04-2020, ora 14:25
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Spui Reyna ca “ma simt chiar rusinata la gandul ca sunt asa de neexperimentata”.
Oare de unde provine perceptia asta? Cat de bine comunicati de fapt despre sexualitate in cuplu?

Oare nu crezi ca daca iti doresti “enorm” sa ramai cu el, in loc sa te compari cu iubitele lui din trecut, mai bine incerci sa afli cum evalueaza el interactiunea voastra intima de acum? …si eventual sa afli la modul specific ce anume ai putea schimba in interactiunea dintre voi pentru ca relatia voastra sa raman una buna? Pentru asta v-ar putea ajuta terapia de cuplu.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata ta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici