dermatita seboreica

15-02-2009
adrian_malciu
Nu este medic/terapeut
adrian_malciu
am primit diagnosticul de dermatita seboreica in 2008.Am urmat tratamentul prescris de medic.Acesta era format din diprosalic solutie cutanata, sampon blue cap si un preaparat ce continea acid salicilic si alte ingrediente ( mentionez ca era foarte gras si mi-a iesit f greu din par - de la ultima aplicare cam intr-o luna de zile ).Pentru caderea parului mi-a prescris acelasi doctor alopexy, plantur 39, orungal si zinkit.Primul flacon de plantur 39 mi-a facut f bine, insa de la al lI-lea nu am mai avut aceleasi rezultate.Oare ar trebui sa il inlocuiesc cu un alt sampon?Am avut rezultate, insa la o perioada dupa terminarea tratamentului am inceput sa ma confrunt cu aceeasi problema:mancarime, scuame pe tot scalpul si cadere a parului masiva.Ar trebui sa urmez din nou tratamentul????
Va multumesc!!!
2 comentarii
0
16-02-2009, ora 08:21
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Cu siguranta va trebui sa urmezi din nou tratamentul.Inca nu se stie un tratament pt dermatita ci doar inlaturarea cauzelor si tratamentul de intretinere, dermatita instalata are perioade de puseuri si calmare.Am inteles de la alte persoane ca trebuie sa incerci multe produse de intretinere pana il gasesti pe cel bun pt tine, apoi scalpul se obisnuieste si ai nevoie de altceva.
Numai bine
1
17-02-2009, ora 15:36
adrian_malciu
Nu este medic/terapeut
adrian_malciu
Multumesc mult "Arena"!Voi tine cont de ceea ce mi-ai spus!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: