Dermatita seboreica sau altceva

24-02-2020
FlorentPagny
Nu este medic/terapeut
FlorentPagny
Buna ziua! Problema sta in felul urmator: caut un doctor dermatolog care macar sa se ridice din scaun si care macar sa ma atinga si sa imi zica ce boala de piele am si cum m-as putea trata, fara a-mi da singurele doua creme pe care le are pe birou(culmea) cu care sa ma dau pana vad care din ele doua sunt bune. Acum pe bune. Chiar va rog, sunt disperat, am fost la atatia dermatologi si toti au facut la fel, cred ca doar unul m-a si atins si a avut o tentativa de a se uita dar si ala m-a intrebat pe mine ce am... Sunt dispus sa merg in orice oras al tarii, vreau un nume prenume si orasul, adresa a doctorului dermatolog care are curaj sa ma atinga si vrea sa ma ajute cu un tratament.

Ca si probleme: Da, sunt diagnosticat cu dermatita seboreica de la varsta de 14 ani, deci de 12 ani. La inceput mi-a fost mai greu dar cu timpul mi-am dat seama ce sa mananc, am renuntat la creme, folosesc ulei de nuca de cocos si oarecum e bine, insa am anumite perioade cand erupe nasol, mi se intoseste fata si pielea din jurul nasului si obrazului e atat de subtire, ori uscata, nu stiu, dar se decojeste imediat si si-a pierdut din elasticitate, la fel si pe frunte, simt ca e foarte uscata si la fel tot timpul se decojeste, in ureche, in spatele ei, pe scalp. Dar cel mai tare ma deranjeaza ca pielea din jurul nasului, obraji, este foarte uscata, si se inroseste destul de tare si ma ustura.Teoretic, pielea este grasa, produce mult sebum, nu mai inteleg nimic. Daca curat pielea in fiecare zi si o dau cu crema hidratanta sau nuca de cocos, e ok, daca uit sau nu pot o zi, e dezastru.

Exista vreun doctor aici care este dispus sa ma consulte si sa ma ajute? Nu conteaza orasul. Multumesc!
5 comentarii
0
24-02-2020, ora 16:20
360
Nu este medic/terapeut
360
si eu am dermatita seboreica, am avut si eu simptomele tale, dar in perioada cand eram pe dieta ketogenica, adica pe dieta prepronderent bazata pe grasimi. in momentul cand am renuntat la grasimi (am inceput sa consum 30g pe zi, fata de 150g pe zi), dermatita din zona obrajilor si nasului a disparut.

apoi, am ramas cu dermatita seb. in zona barbiei. in momentul cand am renuntat la gluten, mi-a disparut si dermatita din zona barbiei.

iti sugerez sa renunti si tu la grasimi (dar nu complet ca nu-i sanatos) si gluten, vezi ce se intampla. dupa ce ai scos astea, daca iti persista dermatita, atunci incearca sa urmaresti alte alimente care declanseaza procese inflamatorii, sau la care ai putea avea alergie, in ideea de a incerca sa le scoti si pe acelea
0
24-02-2020, ora 20:54
Dr. Corneliu DOBRE
Dermatovenerologie, IASI
Dr. Corneliu DOBRE
Trimiteti poze clare ale suferintei dumneavoastra pe E-mail.
Cu stima,
Dr. Corneliu DOBRE
0
04-03-2020, ora 16:54
EU2017
Nu este medic/terapeut
EU2017
recomand Dr.Dobre.Un OM extraordinar.
0
20-03-2020, ora 19:12
Mat11
Nu este medic/terapeut
Mat11
Am folosit pentru dermatita seboreica tot ce se poate cumpăra. Cremele nu ajuta la nimic.Acum doua saptamani aveam niște pete roșii pe fața...Noroc ca purtam masca contra virusului, si sapca. Mi-a spus cineva un truc simplu.Ce sa vezi..Cred ca am scapat de mizeria asta..După 20 de ani
0
18-10-2020, ora 16:57
CC.
Nu este medic/terapeut
CC.
Ce afecțiune grea...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: