Despre radiografii si radioscopii plus o stare de rau

22-08-2013
udarmicu
Nu este medic/terapeut
udarmicu
Buna am imediat un an de cand am facut prima radiografie pulmonara, de-atunci numar in total 7 pulmonare si o radioscopie tot pulmonara.Restul de 6 + radioscopia le-am facut pt un pneumotorax spontan stang care l-am avut in luna ianuarie iari acum de vreo doua luni ma supara spatele in partea de sus, nu pot sa zic ca e o durere mai mult o stare de disconfort si mai nou cam de vreo 2 saptamani (am fost la mare) de cand am venit am o jena in piept ceva intre arsura si starea de disconfort + am o senzatie de tuse.tusesc foarte rar cam 4-5 ori pe zi din cauza asta.Am fost la medicul de familie si mi-a spus ca am o viroza pulmonara si ca multe persoane o fac cand vin de la mare...mi-a mai cerut sa fac o radiografie(ultima data a fost cam acum 3-4 luni cand am facut radioscopia) mi-a dat sa iau augumentin la 12 ore si acc600 timp de 5 zile sper sa ma lase.Cu spatele am si un pic de scolioza si tin sa mentionez ca stau foarte mult pe scaun n-am mai facut miscare din cauza pneumotoraxului posibil si aia sa fie o cauza a disconfortului meu in spate care-l resimt cam de cand am avut interventia cu tub de drenaj.Si cu psihicu stau destul de prost ca am tot felul de ganduri negre...ca am cancer. si de ce ma doare acolo si etc.Analize la sange bune, putin fierul marit.Helicobacter pozitiv...am zis ca incept tratamentul pentru el si uite nu mai gat cu ale mele probleme cu spatele si mai nou si partea din fata.Sunt din fagaras aici nu exista medic pneumolog.Oricum am o stare generala proasta cred ca din cauza disconfortului si nici psihic nu ma ajut foarte mult.Daca e cineva care a mai avut sau are o problema similara..sau poate un medic care poate sa ma lamureasca sau sa-mi faca o recomandare...pot sa deplasez oriunde nu e problema.Am 30 de ani/1.82m/56 kg...asa am fost mereu slab nu am fost niciodata mai gras sau mai slab.Va multumesc!!!sanatate multa
3 comentarii
0
23-08-2013, ora 00:58
udarmicu
Nu este medic/terapeut
udarmicu
In legatura cu diagnosticul meu cu viroza pulmonara tin sa mentionez ca nu-mi curge nasul si nu am febra..transpir noaptea de ud tot dar este ceva vechi la mine.tot stau si ma gandesc de unde m-am imbolnavit...de la aerul conditionat sau bauturi reci?
Inafara de radiografia pulmonara si de CT se mai poate face un control vizual al plamanilor dar sa nu fie cu radiatii?
0
23-08-2013, ora 09:11
casim
Nu este medic/terapeut
casim
RMN
0
23-08-2013, ora 20:32
udarmicu
Nu este medic/terapeut
udarmicu
Luni ma duc la mures sa ma vada si un medic pneumolog sa vdm ce zice.Pana atunci cred ca o sa-mi fac capul de nu mai are nimeni loc de el.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Semnificația opacităților pulmonare
  •