despre sifilis

24-10-2005
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
in primul rand vreau sa salut formul, pentru ca sunt nou si abia acum in al doile rand am o dilema si sper sa o inteleg aici
bun
am niste prieteni, aici in tenerife, sunt uruguaieni si sunt ingrijorati de o problema mai veche(nu intru in amanunte despre cum am gasit forumul asta)
el diego a avut in urma cu 5 ani sifilis si nestiind a imbolnavit-o pe ea nuria, el a facut tratament cu procaina sau benzatin(ceva moldamin la noi) timp de 3 luni si i-a trecut, nu mai are nimic, ea a facut prima oara tratament cu tetraciclina pastile 3 luni si la analize i-a iesit pozitiv dupa 6 luni
a continuat tratamentul cu alte pastile doxacilina si timp de 2-3 ani nu a mai facut nimic
dupa perioada asta de timp a facut o noua analiza si tot pozitiv, a inceput tratament cu injectabile timp de 3 luni 2 saptamani de pauza, iar 3 luni de procaina aproape 1 an de tratament intensiv(2inj. pe saptamana)si continua sa ii iasa analiza pozitiva
acum nu stiu daca intelegeti dar am vazut analizele si aici scrie despre un titul 1/2 1/4 1/8 1/16 1/32.doctorii de aici spun ca daca ii iese pana in titulul 1/16 este considerat negativ chiar daca pe analiza medicala iti scrie pozitiv, ei ii iese 1/2 dar pozitiv, mai spun ca ea are in sange doar anticorpi nicidecum nu mai este infectata
eu am sunat un domn dr. in tara si l-am intrabet si mi-a raspuns ca este considerat negativ cand pe analiza ii scrie negativ nu pozitiv cu titul.
cam asta este, ce credeti dumnevoastra ca se intampla
imi este mila de ei, sunt disperati si vor sa aiba si un copil

multumesc foarte mult si astept parerile dumneavoastra

p.s. am uitat sa va spun, aici in spania emigrantii nu prea sunt bine tratati din toate punctele de vedere, noi romanii mai dam o fuga in tara daca este nevoie, dar sudamericanii.
5 comentarii
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Dupa tratatarea sifilisului analiza despre care se pare ca vorbiti (numita VDRL) poate sa ramana mult timp slab pozitiva. Aceasta se explica prin faptul ca analiza respectiva masoara capacitatea organismului de a recunoaste microbul, ceea ce nu e totuna cu prezenta microbului. Numai valori intens pozitive sugereaza o reinfectie. Pentru mai multa siguranta se recomanda un test numit FTA (=Fluorescent Traponema Assay) care ar trebui sa iasa negativ.
Mai general vorbind nu se poate pune nici un diagnostic in nici o boala bazandu-ne pe o singura analiza.
Sanatate va doreste,
dr. Mihnea Dragomir
www.doctordragomir.ro
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
FTA nu este unul si acelasi TPHA?
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Nu.
FTA este o determinare a unei proprietati fizice (fluorescenta) in timp ce TPHA este o determinare a unei proprietati biologice (aglutinarea). Ambele sunt considerate teste specifice, cu un avantaj pentru FTA. TPHA e satisfacator daca un laborator care se faca FTA e de negasit.
Sanatate va doreste

Mihnea Dragomir
www.doctordragomir.ro
0
10-06-2009, ora 14:13
mihaly alexandra
Nu este medic/terapeut
mihaly alexandra
bunaaa.sunt disperata.am aflat de curand ca sotul meu are, , sifilis.am tot cautat tot felul de raspunsurii dar nu mau multumit deloc.de curand am facut si eu analizele si ast rezult.unde pot face acest test FTAsau mai bine zis daca la constanta sunt cabinete particulare sa pot face acest test impreuna cu sotul.Ptru ca tare penibil sa t e duci sa faci un astfel de test.Sunt tare dezamagita de sotul meu si tot caut o portita sa deduc ca nu a luat prin cantact sexual.astept rasp .va pup si va doresc sa nu treceti prin ce trec eu...vali
0
10-06-2009, ora 14:15
mihaly alexandra
Nu este medic/terapeut
mihaly alexandra
as dori sa stiu unde se face acest FTA in constanta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: