despre trichomoniaza

73 comentarii 1 2 3
0
08-06-2010, ora 19:54
giotto
Nu este medic/terapeut
giotto
Buna Lysu, treaba sa intamplat acum 9 saptamani, dupa ce am luat metronidazol da nu mai am simptomele acelea nasoale rau de tot, dar intre timp au aparut noi obsesii la mine, m-am gandit ca acei nenorociti ca nu am cum sa le spun altfel, care erau ei elegantii si cu joburi bune, mi-a trecut mie prin minte sa nu aibe si hiv, si am inceput testele, si sa vezi emotii, m-au sleit de bani, ma refer la testele hiv, pana la urma de tricomonas am scapat, le-am spus ca daca ai prins si fac toate eforturile ai omor in bataie, ai caut pe la firmele mari, intreb de ei, referitor la culoarea secretiei, mai sincer nu era o secretie de o anumita culoare, dar era prea umed vaginul, nu stiu si pt emotiile astea care mi le-a dat merita o mama de bataie zdravana.
0
18-06-2010, ora 17:52
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru lysu:
Diagnosticul de trichomoniaza se pune dupa evidentierea parazitului pe lama, nu dupa simptome !!!
Asa ca... mai bine mergeti la medic!
0
17-07-2010, ora 18:15
felyely
Nu este medic/terapeut
felyely
Acum ceva timp am facut niste analize la secretie si rezultatele sunt urmatoarele:Cultura din col:nu s-au dezvoltat germeni.Examen bacteriologic al secretiei vaginale:fregvente celule epiteriale;relativ frecvente leucocite;flora microbiana mixta;predominand bacilii candida albicans-prezent, tricomonas vaginalis -prezent.De atunci am urmat mai multe tratamente cu :Tiprogin, Metronidazol(8 pastile pe zi/3 zile consecutiv), Macmiror pastile si ovule.Cert este ca nu mi-a trecut cu nimic din toate astea.Simtomele sunt tot acolo:secretie abundenta galbena-verzui si mancarime din cand in cand.Pentru aceste boli se mai fac si alte analize pentru a vedea ce medicamente pot fi luate?Credeti ca ati putea sa ma ajutati cu un tratament mai eficient?Va multumesc anticipat.
0
27-07-2010, ora 18:21
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Incercati Tiberal 1 cp la 12 ore timp de 5 zile si Lomexin ovule, 1 ovul la 24 de ore, seara, timp de 2 seri.
0
02-08-2011, ora 12:53
danyadanya
Nu este medic/terapeut
danyadanya
buna ziua.din cauza banilor nu am avuns la medic.la mine e asa.am o scurgere destul de slaba, dar cel mai mult ma deranjeaza mirosul, chiar daca ma spal, persista, nu trece, eu m-am gandit sa i-au cervugid si sa ma spal cu ceai de musetel, dumneavoastra ce ziceti? va rog sa ma ajutati.va multumesc anticipat
0
21-09-2011, ora 04:35
elle107
Nu este medic/terapeut
elle107
Buna seara.Va rog sa ma ajutati cu un raspuns;am scurgeri vaginale urat mirositoare, abundente, de culoare galben-verzuie;pe limba, i-au iesit un fel de ciuperci;am urmat tratament cu azitromicina 500 mg/zi, timp de 4 zile, si ciprofloxacina 750mg/zi.Am in continuare usturimi dar si mancarimi, scurgeri vaginale si pe limba aceleasi ciuperci.Am dureri si in gat, mai bine zis o jena.Va rog sa ma ajutati cu un tratament.
0
25-11-2011, ora 06:11
taticu88
Nu este medic/terapeut
taticu88
buna ziua, am fost diagnosticat cu gonoree pt care am prmit, tinidazol 4 pastile doza unica, 7 zile levofloxacilina 500 pt 7 zile, flamexim 10 zile.
nu au avut nici un efect asa ca acum m i s a prescris 1 injectie cefort 1 g, tinidazol doza unica 4 pastile, 4 zile apoi azitrox 500, si flamexin, urmand ca azitroxul sa il repet a lua peste o luna la fel cate 4 zile si apoi luna urmatoare,
credeti ca este bun acest tratament, tinand cont ca nu a cedat infectia prima data?
era mai bine sa fac cefort injectii timp de 7 zile cum mai citisem in cazuri de gonoree?
multumesc
0
11-12-2011, ora 22:05
cycy
Nu este medic/terapeut
cycy
de 2 zile am o scurgere abundenta purulenta, fara miros si fara febra, doar cu vagi dureri abdominale.am 44 de ani si un singur partener(nu se pune prb de boli venerice)am luat ampicilina capsule de 500 mg si am luat nolicin.va rog mult sa-mi spuneti daca trebuie sa fac tratament injectabil cu amoxacilina sau cefort.va multumesc anticipat
0
30-12-2011, ora 22:36
eandrei
Nu este medic/terapeut
eandrei
Va salut cu respect,

am contactat trichomoniaza, nu stiu in ce mod, nu fac sex decat cu nevasta-mea... de fapt ea a fost la medic si i s-a dat traament. Intrebarea e daca acest protozor se poate lua asa usor( prosoape, lenjerie, toalete etc) sau doar prin contact sexual. Aici vine marea intrebare : sa o suspectez pe nevasta-mea ca m-a inselat sau sa stau linistit...

Va multumesc

O zi buna!
0
10-02-2012, ora 12:48
Mary2603
Nu este medic/terapeut
Mary2603
Buna ziua!

Partenerului meu i s-a depistat trichomoniaza in urma unor analize si nu stiu care e cauza. Nici unul dintre noi nu a avut si nici nu are parteneri multimpli. Deci cel mai probabil ca infectia a luat-o de la mine. Timp de 1 an am facut tratament cu antibiotice pentru sinuzita, cu intreruperi. Atata timp cat am luat antibiotice am avut scurgeri vaginale, dar le-am tratat cu antifungice. Credeti ca acele medicamente m-au afectat? Credeti ca trebuie sa fac si eu niste teste? Si inca ceva, daca ne da medicul tratament antibiotic, nu ma va afecta din nou?

Vreau sa mentionez ca mi-am inceput viata sexuala si sunt activa sexual dupa ce am facut acele tratamente pentru sinuzita, trecusera cam 3 luni dupa tratament.
0
29-06-2012, ora 22:30
Everywhere
Nu este medic/terapeut
Everywhere
Buna seara, as dori si eu o parere din partea unui medic daca se poate. in urma cu 1 luna de zile m-am capatat cu o mancarime pe interiorul canalului ureteral simultan si o durere a uretrei, si ceva durere la mictionare imediat la 2 zile dupa un contact sexual neprotejat, la inceput am observat prin mulgere o picatura foarte mica purulenta. Tin sa mentionez ca durerea era destul de acceptabila si nu aparea de fiecare data la fel si mancarimea. Cu cat consumam mai multe lichide aceasta disparea ! prietena mea nu avea absolut nimic. dupa aproximativ 2 saptamani mi-a spus ca a observat o scurgere cu tenta verzuie si o mica durere in urinare. Simpla mea greseala e ca nu am facut nici un fel de test aflandu-ma intr-un colaps financiar si am inceput tratament cu norfloxacin si urinal akut, iar prietenei mele i-am cumparat ovule lomexin, tratament de 12 zile la recomandarea farmacistei. Nu am nici un fel de scurgere, nici mirosuri doar senzatia de mancarime a uretrei uneori la palpare si durere in mictionare ! Va rog sa ma ajutati cu un sfat ! Singura temere e de a nu creea imunitate la antibiotic. e a doua zi si am pentru 7 zile tratament
0
08-05-2014, ora 23:09
lorenavasile
Nu este medic/terapeut
lorenavasile
Buna seara.eu si partenerul meu am luat atrican pentru tricomonaza, insa amandoi prezentam urina rosiatica.cred ca este sange.va trece acest simptom dupa tratament?este normal?
0
04-04-2016, ora 17:41
dep
Nu este medic/terapeut
dep
Se poate lua atrican in timpul menstruatiei?
Adaugă un comentariu / răspuns
73 comentarii 1 2 3

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Bolile cu transmitere sexuală la vârstnici - o povară pentru sistemele de sănătate
  •