Detalii despre BTS legat de modul de transmitere

11-03-2007
antoines
Nu este medic/terapeut
antoines
as vrea si eu sa stiu mai multe detalii despre BTS legat de modul de transmitere.Mai exact se poate lua un BTS de la femeie la barbat prin sex oral (felatie) daca el nu are nimic si ea da (deci el de la ea) si invers de la barbat la femeie in acceasi situatie (ea de la el)??? si daca da care ar fi acestea
6 comentarii
0
12-03-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Atata vreme cat gura este folosita ca organ sexual ea se poate imbolnavi, dar si poate imbolnavi cu TOATE infectiile cu transmitere sexuala!!!(gonoree, sifilis, HIV, etc).
0
17-03-2007, ora 00:00
antoines
Nu este medic/terapeut
antoines
dar riscul e mai mare la ea sau la el...sau de ce depinde chestia asta?
0
17-03-2007, ora 00:00
antoines
Nu este medic/terapeut
antoines
spre exemplu acum o saptamana an avut o relatie de genu asta si toata saptamana nu am fost om de frica sa nu fi luat ceva grav...pentru ca mia aparut ceva, am fost la doctor a zis ca nu e grav...tratamentul prescris a fost TRIDERM CREMA.imi poate spune cineva ce este ca doctorul nu a zis nimic concret.si imi mai poate zice cineva daca dupa o sapt nu mi-au aparut simptome serioase e cazul sa mai imi fac griji?
0
18-03-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Riscul de transmitere a bolilor este egal pentru ambii parteneri!
Prezervativul trebuie utilizat si cand practici sexul oral cu o persoana pe care nu o cunosti suficient de bine. De aia au aparut prezervative cu diverse arome!!
In cazul tau a fost vorba, probabil, de o iritatie locala care s-a remis dupa Triderm.
0
18-03-2007, ora 00:00
antoines
Nu este medic/terapeut
antoines
deci sa inteleg ca nu am de ce sa imi fac griji ???
0
19-03-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
In medicina nimic nu este sigur 100%, deoarece nu este matematica!
PROBABIL ca nu ai de ce sa-ti faci griji!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Bolile cu transmitere sexuală la vârstnici - o povară pentru sistemele de sănătate
  •