deviatie de sept! | Forumul Medical ROmedic

deviatie de sept!

20-09-2009
sorin7907
Nu este medic/terapeut
sorin7907
buna ziua! am fost operat de deviatie de sept pe nara stanga, acum o saptamana! dupa operatie am inceput sa am niste dureri in frunte, mai exact ma dor ochii si locul unde se unesc cu nasul, daca ma intelegeti, poate le sinusuri?!durerea este suportabila dar enervanta !cateodata trece singura, apare, dispare...mai iau cate un antinevralgic si trece! a mai patit cineva asa ceva?stiti vreo explicatie si vreun remediu?doctora a zis ca o sa treaca in timp dar nu a zis si cat timp...!
7 comentarii
0
20-09-2009, ora 19:30
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Durerea în această situaţie este normală, o să-ţi treacă probabil în maxim 3 săptămâni...dacă nu, mergi la control la medicul care a intervenit chirugical asupra deviaţiei...până atunci...gândeşte pozitiv şi fă abstracţie de durere...durerea este şi binecuvântare, în 99% din cazuri...dacă nu poţi sau nu vrei, roag-o pe dna doctor să-ţi prescrie un antiinflamator nesteroidian (Nurofen, Aulin, Advil, Marcofen etc.)...dar au reacţii adverse!


În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
12-01-2010, ora 00:19
ctino
Nu este medic/terapeut
ctino
COPILUL MEU A FOST OPERAT DE DEVIATIE DE SEPT IN LUNA AUGUST 2009 LA SPITALUL SF. SPIRIDON DIN IASI DE CATRE cel mai bun dr. V. COSTINESCU seful clinicii ORL.
A CHINUIT BAIATUL 10 ZILE IN SPITAL SI DUPA CATI BANI AM CHELTUIT (poate nu am dat destul dr. costinescu) CA REZULTATUL A FOST EGAL CU ZERO. DUPA 2 SAPTAMANI LA UN CONTROL LA MEDICUL ORL DIN ROMAN S-A COMFIRMAT CE PROSTIE A FACUT un profesor dr. universitar. MAI MULT COPILUL S-A ALES SI CU O GAURA IN PERETELE DESPARTITOR A NARILOR.
DEOARECE BAIATUL A TREBUIT SA PLECE LA STUDII IN ALTA TARA NU AM MAI FACUT ALTA INVESTIGATIE
DE SARBATORI A VENIT ACASA SI AM FACUT TOMOGRAF CARE A COMFIRMAT EROAREA FACUTA LA OPERATIE. CE POT SA FAC ACESTUI ZIS , , doctor
CINE POATE SA-MI SPUNA CUM SA MA ADRESEZ COLEGILUI MEDICILOR?
0
14-01-2010, ora 03:57
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Bună dimineaţa,


Colegiul Medicilor din România
Adresa: Bulevardul TimiÅŸoara nr. 15, cod poÅŸtal 061303,
Sector 6, Bucureşti, România.

E-mail: office@cmr.ro
Telefon: +40-21-413.88.00
Fax: +40-21-413.77.50

Toate cele bune şi multe binecuvântări!
În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
15-01-2010, ora 11:34
ctino
Nu este medic/terapeut
ctino
multumesc mult
ai dreptate dar cind medicul strica facerea llui Dumnzeu, omul trebuie sa propuna si alceva
0
15-01-2010, ora 17:30
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae NicuÅŸor
"ai dreptate dar cind medicul strica facerea llui Dumnzeu, omul trebuie sa propuna si alceva"
- Omul poate să propună şi altceva, dar doar dacă este educat şi dacă îşi asumă responsabilitatea faţă de faptele sale, dacă nu, va recurge la strategia laşului - va da bir cu fugiţii!


Cu multă plăcere,
Mr. Nick
0
04-02-2011, ora 11:27
pcoutnow
Nu este medic/terapeut
pcoutnow
Buna ziua,

Doresc sa fiu ajutat cu un sfat deoarece in urma unei operatii pentru deviatie de sept facuta la spitalul D.Hociota din Bucuresti pe data de 06.12.2010, mi-am pierdut simtul olfactiv. Cu alte cuvinte, nu pot sa mai simt nici un fel de miros. Va rog mult orice sfat e binevenit. Va multumesc din suflet
0
23-05-2011, ora 07:44
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Hristos a înviat!
Stimate drule/dle Pcoutnow, anosmia, sau pierderea/absenţa mirosului, în cazul dv., trebuie investigată de către un medic neurolog. Organul mirosului este situat în mucoasa care tapetează plafonul foselor nazale, fapt pentru care problema dv. s-ar putea să fie cauzată de o eroare survenită în timpul intervenţiei chirurgicale realizate pentru corectarea deviaţiei de sept.
În urma unei examinări nazofaringiene şi a unei tomografii computerizate, medicul vă va spune cauza anosmiei dv. Dacă în urma celor 2 examene medicale medicul nu va putea să identifice o cauză, cel mai probabil vi se vor face nişte analize pentru descoperirea unei posibile disfuncţii neurologice, analize precum: hemoleucograma cu formula leucocitară, Hb, Ht indici şi reticulocite, biochimia, markerii tiroidieni, testul de toleranţă la glucoză, vitamina B12, folatul şi profilul hepatic.
_
Consultaţi medicul!
Însănătoşire grabnică.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: