deviere de sept | Forumul Medical ROmedic

deviere de sept

117 comentarii 1 2 34 ÃŽnainte ›
0
11-09-2009, ora 22:31
indrix
Nu este medic/terapeut
indrix
Buna seara, domnule dr. Flueraru V...sunt diagnosticata cu deviatie de sept gradul 6.. am 15 ani abia impliniti..respir ceva mai greu pe o nara, dar parca nu tot timpul...noaptea respir bine.. VA ROG sa-mi spuneti indicatia de septoplastie a fost peste 1 an, adica la 16 ani... sa mai stau poate se "indreapta" cartilajul prin crestere? sau nu?!de fapt nu stiu ce inseamna gradul 6 ? este max?
MULTUMESC MULT
0
12-09-2009, ora 21:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faptul ca respiri noaptea bine.. ete un fapt inbucurator.
iti recomand sa gasesti o farmacie care prepara Colargol de 1% si sa.ti administrezi 10 zile cate 2-3 pic la 8 ore, in pozitie culcat pe spate.
dupa 2 saptamanui mergi la control la alt medic ORL.
si imi scrii rezultatul
0
10-11-2009, ora 20:59
doruc
Nu este medic/terapeut
doruc
Buna ziua !
Am fost diagnosticat de 2 medici diferiti cu doua feluri de rinite diferite. Hipertrofica, respectiv vasomotorie.
Cat de diferita este aceasta diagnosticare pentru un eventual tratament.
Daca eu v-as explica simptomele ati putea tinde catre una din cele doua rinite ?
Multumesc.
0
11-11-2009, ora 15:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
vazomotorie.. este atunci cand.. cornetul se mareste in volum sau cedeaza.. infunctie de pozitiea capului( daca dormi pe stanga se infunda nara stanga si invers)
Hipertrofica.. e atunci cand se infunda si nu se mai disfunda deloc decat prin medicamente dar care isi fac efectul pe scurt timp.
1 se mai poate trata cu medicamente.
2. trebue cauterizate cornetele!
0
12-11-2009, ora 01:02
doruc
Nu este medic/terapeut
doruc
Multumesc pentru raspuns.

Partea cu infundarea in altenanta a narilor mai mult in functie de partea pe care se doarme e reala.
Dar secretie in spatele nasului foarte multa si in cea mai mare parte mai mult seroasa, consistenta, spre gelatinoasa, de culoare in mare parte alba, care dintre rinite da asemenea simptome ? Secretie care e mai abundenta noaptea si care se duce in gat si apoi in mare parte se inghite in somn si imi creaza destule probleme. Aceste simptome sunt cele mai deranjante si sunt cronice.
Am primit ultima data pentru rinita vasomotorie, rinocort aqua, acc 200, si vitamina A picaturi. Ce credeti despre toate acestea ?
Cu respect,
0
12-11-2009, ora 08:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este bine.
trebue sa faci in fiecare seara inhalatii si dupa aceia.. spalaturi nazale.. care o sa te ajute sa scapi de acele secretii/
0
12-11-2009, ora 09:29
doruc
Nu este medic/terapeut
doruc
Nu am mentionat, cu acc 200 fac aerosoli cu aparatul, deci fara inhalatii si spalaturi. Credeti ca e nevoie si de spalaturi ? Cu ce anume ?
Multumesc.
0
12-11-2009, ora 10:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
spalaturi cu ceai de musetel sau cu apa cu putina sare!
0
12-11-2009, ora 23:39
doruc
Nu este medic/terapeut
doruc
Va multumesc !
0
14-12-2009, ora 18:30
moldovanizabella
Nu este medic/terapeut
moldovanizabella
Buna seara dl doctor,
Dupa lungul tratament cu AVAMIS (2 pufuri / nara in fiecare seara la aceiasi ora) antialergice doar 10 zile (1 seara), dupa care am continuat cu SEPTILIN 2 comprimate x 3 /zi 30 zile. Problema mea nu sa rezolvat, imi curge nasul foarte tare, dimineata la trezire, un lichid apos transparent in care se gasesc insule galbene mai dense si seara inainte de culcare, mucozitati transparente abundente din ambele nari.
Intre ora 01 -02 noaptea ma trezesc cu gura uscata si trebuie neaparat sa-mi suflu nasul de multe ori ca sa ma linistesc si sa pot adormii.
In timul acestor episoade dar in special seara se infunda nara dreapta si-mi curge un lichid apos transparent, dar fara sa-mi suflu nasul.
Deasemeni simt furnicaturi, mancarime pe valul palatin si stranut de multe ori. Nu am dureri de cap, nu sunt alergica la nimic, am facut analize de sange.
Simptomele mai sus enumerate se repeta zilnic indiferent de anotimp, tara, loc sau locatie.
Va rog sa ma ajutati.
0
15-12-2009, ora 08:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
simptomele care le descrieti.. sunt caracteristice unei rinite alergice! ( asa ca afirmatia cum ca Nu sunteti alergica la nimic.. nu prea este valabila, poate nu faceti alergii cutanate.. dar asta tot o forma de alergie este)
trebue sa mergeti la ALERGOLOG.
0
29-12-2009, ora 06:31
mashenika
Nu este medic/terapeut
mashenika
buna!!! am o probleba cu respiratia... am facut 2 operatii deja...prima a fost la septul ansal dupa care nu am simtit nimic schimbari (3 ani in urma) ; acum 8 luni m-am consultat la o clinica privata si mi s-a zis ca am cornetele marite si deviatie nasala, am facut operatie si dupa tratament nu am mai avut probleme...insa peste 2 luni a recidivat, nu mi se infunda la fel ca inainte...in special noaptea ma trezesc cu nasul infundat, am mici secretii albe, cu singe uneori.
Mentionez ca totul a reinceput din nou dupa ce eu am racit un pic. ce ar trebui sa fac? inhalatii sau spalaturi?
nu pot sa respir normal fara spray nazal:(((
multumesc !!! sper k o sa primesc un raspuns
0
29-12-2009, ora 08:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tratamentul complex.. include..
Si Inhalatii.. si spalaturi nazale. cu ceai de musetel + Inhalant !
dupa care pui Colargol. 3 pic la 8 iore 10 zile( se prepara in farmacie !)
de unde esti?
0
29-12-2009, ora 22:06
mashenika
Nu este medic/terapeut
mashenika
ms pentru raspuns, sunt din Chisinau (RM), la moment sunt in SUA, si nu cred ca ash putea sa gasesc acest Colargol...oricum voi incerca cu inhalatii si spalaturi.
0
30-12-2009, ora 12:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
eram sigur ca MASHENIKA.. este un nume sugesti.. Neromanesc.
Colargol.. cu siguranta Nu o sa gasesti.
cauta Floare de ALOE.. si din frunza tai cate 1 bacatica de 2cm patrati.. scurgi sucul inre 2 linguri si administrezi acel suc.. innas de 3-4 ori pe zi.
0
30-12-2009, ora 18:07
jana2002ro
Nu este medic/terapeut
jana2002ro
Buna ziua si SARABATORI FERICITE la toata lumea !!!!!
Am postat aici acum citeva luni, problema mea era urmatoarea : am facut operatie pt deviatie de sept acum 2 ani, dupa operatie am avut dureri mari de cap, in dreptul ochilor si, nasul, sinusii, zona frontala.
Nu pot sta in frig , fara sa imi acopar fata.
Am incercat, antibiotice, spary nasal, multe dar nu a mers cu nimic, ma calmeaza pe moment, iar daca ies in frig 5 minute, incepe sa ma doara capul, in zona in care am zis deja.
AM INCEPUT SA MANINC ARDEI IUTE SI GINGER, PROASPETE SI AM VAZUT CA NU MA MAI DOARE CAPUL ATIT DE TARE.
As dori sa imi spuneti Domnule Doctor, daca are vreo legatura, sau am eu pareri ? Stiu ca ardeiul iute ajuta la circulatie, dar nu inteleg ce legatura are circulatia cu nasul, si durerile mele de cap ?
Este posibil ca in urma operatiei sa imi fi afectat circulatia singelui in zona nasului ?
MULTUMESC MULT SI UN AN MAI BUN LA TOATA LUMEA !!!

jana
0
30-12-2009, ora 18:40
mashenika
Nu este medic/terapeut
mashenika
Mersi mult pentru ajutor, sper sa ma ajute.
0
31-12-2009, ora 10:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Jana.
exista cel puti 100 de boli care dau dureri de cap..
fara ceva investigatii nu o sa stiti ce aveti si ce trebue sa tratati.
1. posibil in timpul operatiei.. sa batut mai mult cu ciocanul si dalta..in osulseptal.. si ati suferit o mica comotie cerebrala...
2 posibil aveti o problema la coloana cervicala
3 posibil o problema de tensiune arteriala..
s.a
trebue sa faceti o radiografie SAF si control ORL.. cu ea sa nu fie o sinuzita! , un consult oftalmo( fund de ochi) unde se vad vasele cerebrale si starea lor..., un consult la reumatologie.. pentru coloana cervicala.
sa va monitorizati tensiunea arteriala de 2-3 ori pe zi..
si cand aveti rezultatele mai vorbim.
0
29-01-2010, ora 13:53
emy_g.
Nu este medic/terapeut
emy_g.
Buna. Ma numesc Emanuel am 24 de ani am fost diagnosticat cu deviatie de sept si discreta sinuzita maxilara dreapta. Am fost la alergolog mi-am facut testele si sunt alergic la praf, pene si mucegai. Momentan urmez un tratament pt. alergie dar ce ma supara foarte tare este un puroi care il scot din gat la fiecare 5 min de culoare alba in mare parte si gelatinos (cand fumam mentionez era in mare parte galben )imi da o senzatie de jena in gat, buzele mi se usuca si ma simt foarte slabit, uneori simt ca am o temperatura foarte ridicata si beau multe lichide. Specific ca tot timpul am secreti nazale de culoare alba si se formeaza cruste in nas. Credeti ca toate astea se datoreaza deviatiei de sept ? Multumesc din suflet orcui ma poate ajuta.
0
29-01-2010, ora 14:09
moldovanizabella
Nu este medic/terapeut
moldovanizabella
buna ziua, imi puteti spune daca la rinita vasomotorie sunt aceleasi siptome ca la rinita alergica? adica stranut, rinoree, prurit nas si val palatin, senzatia de nisip in ochi, din cand in cand mi se zbat pleoapele.
am fost la alergolog am facut teste cutanate si de laborator de unde rezulta test negativ.
la hemoleucograma am valori ridicate la:
eozinofile 11.7% (1 - 3)
mch 31.3 pg (27 - 31)
o zi buna va doresc.
0
29-01-2010, ora 15:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
MOLDOVAIZABELA
SIMPTOMELE DESCRISE SUNT PENTR RINITA ALERGICA
vAZOMOTORIE.. ESTE NUMAI CU INFUNDARE CAND O NARA CAND ALTA LA SCIMBAREA POZITIEI CAPULUI


EMY
nu nucred ca numai deviatia de sept e problema.
este o dfereglare de metabolizm ( mergi la gastrologie.. si faci investigatii, deasemenea sa faci Glicemia )
0
08-03-2010, ora 18:48
baiat_fin
Nu este medic/terapeut
baiat_fin
Buna ziua! Am si yo unele intrebari. Devierea de sept se poate trata cu medicamente etc? Am fost de curand la un medic ORL si mi-a zis k as avea deviere de sept. Vizita la acest medic sa datorat catorva neplaceri si anume : - De ceva timp ( ap 2-3 saptamani ) a inceput sami curga sange pe nara stanga iar respiratia este putin mai dificila pe aceasta nara. Aceste medic la care am fost mi-a prescris o reteta cu medicamente printre care si niste injectii. Intrebarea este ( repet) se poate trata cu medicamente ? Si sa mai precizez se poate sa am respiratia mai ingreunata pe nara stanga din cauza polipilor, pe care nu i-am scos ? As dori un raspuns dak se poate. Va multumesc !
0
08-03-2010, ora 22:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
deviatia de sept.. este un OS.. stramb care impedica respiratia !!!
NU se indreapta acel OS de la medicamente.. trebue Operat!!!
mediactia ajuta la scaderea edemului cornetelor nazale si aerul circula pe langa acel os deviat!!
daca e o deviatie majora../mergi si te opereaza!
0
09-03-2010, ora 17:13
baiat_fin
Nu este medic/terapeut
baiat_fin
Aceasta deviere apare in urma unui accident ceva, sau pur si simplu? Mie personal, nu mi s-a intamplat nimic, in afara k de 2-3 saptamani mi-a curs sange de pe nara stanga, de aceea m-am speriat si m-am dus la un medic ORL. In orice caz o sa mai merg si la alti medici. Multumesc pt ras de mai sus. Si apropo dak chiar am aceasta deviere.nu trebie sa mai fac efort ?
0
18-05-2010, ora 21:17
Monakta
Nu este medic/terapeut
Monakta
Domnule doctor am un baiat de 14 ani care raceste cam des iar doctorul mi-a spus ca are deviatie de sept. Are nasul mereu infundat...as vrea sa stiu daca lar putea ajuta un aparat salin sau cu ce as putea sa il ajut pana cand se poate opera?
0
18-05-2010, ora 21:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un aparat de aerosoli este mai indicat
0
07-07-2010, ora 22:03
cristinik_alexa
Nu este medic/terapeut
cristinik_alexa
buna ziua am si eu o problema am mai tot timpul nasul infundat, am fost la un control orl si mi sa spus k am deviatie de sept si am primit tratament si vreau sa stiu daca este nevoie de operatie
0
08-07-2010, ora 09:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca dupa tratament.. NU te simti mai bine.. DA trebuie sa te operezi !
0
01-09-2010, ora 10:57
daiana99
Nu este medic/terapeut
daiana99
Buna ziua, am 34 de ani si am noduli pe corzile vocale am fost ieri la Buc la sp;PANDURI, sa ma operez si ma intors acasa pe motiv ca intai treb sa ma tratez si de o laringita cu pseudomixomotoasa(am cautat si eu sa vad ce inseamna asta nu am gasit nicaier tradus al 2 cuv)intrebarile mele la Dvs sunt: dupa ce imi termin tratamentul se poate apuca de acei noduli ?sau la fel ma va trimite acasa, puteti sa imi sp si mie ce inseamna:pseudomixomotoasa?si poate stiti si in Constanta pe cineva care face operati de noduli pe corzile vocale multumesc anticipat
0
12-10-2010, ora 18:07
SaDM
Nu este medic/terapeut
SaDM
Buna ziua!Am si eu o problema legata de sinusuri.Am fost diagnosticat cu sinusita acum 6 luni, mi sa dat un tratament pe baza de antibiotice, mi-au trecut acele dureri de cap care le aveam dar dupa incetarea tratamentului durerile reapar!Tot timpul se intampla asa.. pot zice ca in timpul tratamentului cu antibiotice nasul nu mai este asa de infundat dar totusi nu este cum ar trebui sa fie normal!Eu zic ca nu sunt asa grav sa necesit o interventie chirurgicala da nu stiu ce sa zic... se poate niste sfaturi asa la "prima vedere"?Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns
117 comentarii 1 2 34 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: