deviere de sept | Forumul Medical ROmedic

deviere de sept

117 comentarii 1 2 3 4
0
12-10-2010, ora 21:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
numai un medic ORL.. care o sa vada Nasul in interior.. o sa va spuna ce e mai important.. deviatia de sept sau rinita hipertrofica.
cine a pus diagnosticul de sinuzita ? pe baza a ce investigatii?
am impresia ca NU este vorba numai de sinuzita la Dvs.
0
13-10-2010, ora 06:23
SaDM
Nu este medic/terapeut
SaDM
Pai mi sa facut o radiografie la cap ( fata ) si medicul care mi-a pus diagnosticul era un medic internist!Ce ar mai putea fi?Sper sa nu fie ceva mai grav :(( ! Am uitat sa precizez cand folosesc olynth nasul mi se desfunda pot respira normal dar nu vreau sa folosesc intruna acel spray ptr ca am inteles ca poate avea urmari neplacute
0
13-10-2010, ora 07:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pe radiografie.. poate sa fie : o vualarea a sinusului, un chist, o sinuzita congestiva sau una purulenta.
medicul internist NU are de unde sa stie toate acestea, nu are pregatirea necesara.
foarte de multe ori si internistii si medicii de familie si neurologii.. cand nu pot sa explice durerile de cap.. sau ANTIBIOTICE.. nejustificat pe baza unei sinuzite mai mult inventate decat reale.
mergi cu toate investigatiile la ORL.. sa vada si nasul, nu numai filmul !!!
0
13-10-2010, ora 07:49
SaDM
Nu este medic/terapeut
SaDM
Ok.O sa sun azi sa imi fac o programare ptr maine!Sper sa nu se ajunga la vreo operatie sau cv de genu ca nu prea le agreez asa mult :) va multumesc mult ptr sfat o sa postez aici maine raspunsul medicului ORL!
0
14-10-2010, ora 21:28
SaDM
Nu este medic/terapeut
SaDM
Buna seara!Am reusit sa ajung astazi la medicul orl si dupa un consult in care nu am inteles mai nimic mam ales cu aceasta reteta : Bioparox de 4 ori pe zi, Pinosol ( nu stiu cantitatea zilnica dar o sa sun maine sa intreb ), Diclofenac care trebuie sa ma dau pe ceafa cica, ketonal 1 pastila pe zi si ce ma infricosat cel mai tare a fost ca ma pus sa cumpar 2 fiole de Diprophos care am inteles ca vrea sa mi le injecteze in zona cefei!Nu prea sunt sigur de aceasta procedura de a injecta in acea zona ca totusi este in zona capului!Ce parere aveti?
0
15-10-2010, ora 08:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Diplofosul se folosea si la injectiile in cornet.. pentru rinita hipertrofica, deasemenea in unctele dureroase la neuralgii.
de aici reese ca NU aveti sinuzita.. decat o rinita si poate neuralgie de trigemen sau alt nerv.
mergeti si la un neurolog.. sa confirme daca e neuralgie si pe care nerv.
Rinita cronica mai bine rezolvata difinitiv prin reductie cu radiofrecventa.
0
15-10-2010, ora 08:25
SaDM
Nu este medic/terapeut
SaDM
Inteleg o sa ma interesez si de cabinetul unui medic neurolog dar nu inteleg dc de fiecare data cand durerile de frunte apar dupa ma doare undeva in crestetul capului, putin mai jos d el inspre ceafa.. deci durerile din frunte pot fi cauzate si de alti factori decat de sinuzita?
0
15-10-2010, ora 09:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. cu siguranta exista cam 99 de cauze de dureri de cap.. inafara de sinuzita
0
15-10-2010, ora 10:29
SaDM
Nu este medic/terapeut
SaDM
Bn dl doctor o sa vb si cu doamna de la ORL sa vad ce zice si dansa de medicul neurolog si daca este o sa fac o programare si sa rezolv o data ptr totdeauna.Va multumesc
0
30-11-2010, ora 15:00
emy_g.
Nu este medic/terapeut
emy_g.
Buna ziua, m-am operat acu 6 zile de deviatie de sept dar am o mare problema deoarece fac febra 37, 38 cand i-au paracetamol imi revin pt cateva ore iar nasul nu se desfunda aproape deloc folsesc ser fiziologic, situatia se amelioreaza putin pe moment dar nu indeajuns incat sa pot respira cat de cat deci prin urmare de 6 zile respir doar pe gura iar somnul este de 2/3ore pe noapte. Vreau sa stiu daca asa de mult dureaza perioada de recuperare si cam cat poate sa mai dureze si daca tot ce mi se intampla este normal dupa o operatie de deviate de sept, daca ma-i sunt si alte remedii pt a desfunda nasul si in legatura cu febra daca este ok sa i-au paracetamol asa mult 24past/in 5 zile. Multumesc din suflet cui ma poate.
0
30-11-2010, ora 17:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dupa interventie chirurgicala in nas.. se formeaza cruste si edem postoperator. este foarte important zilnic sau la 2 zile sa mergi la ORL.. sa.ti faca anemizari si sa curate fosele nazale de cruste
0
01-12-2010, ora 11:12
emy_g.
Nu este medic/terapeut
emy_g.
Multumesc foarte mult pentru raspuns intr-un timp asa de scurt, am fost azi dimineata si mi-a pus vata in nas cu o solutie timp de 20 de minute iar cand am dat vata jos puteam respira aproape normal asta timp de 1/2 iar acu din nou sa infundat, mi sa spus ca dupa ce dau atele jos sau ma rog ce am eu in nas apoi ma voi timti mult mai bine asta dupa 12 zile de la op. eu am 7 deci ar mar fi inca 5. ma rog nu stiam ca e asa de insuportabila recuperarea dar cred ca o sa merite int-un final .daca mai stie cineva niste metode de a desfunda nasul in afara de ser fiziologic ?Multumesc din sufet pt aj pana acum.
0
01-12-2010, ora 11:15
emy_g.
Nu este medic/terapeut
emy_g.
1/2 =am putut respira normal timp de 2 ore (asta vroiam sa zic)
0
12-12-2010, ora 19:29
GoAndMasturbate
Nu este medic/terapeut
GoAndMasturbate
salut. am 15 ani si deviere de sept. simt permanent o flegma in gat pe care nu prea pot sa o inghit si tre s-o scuip. imi provoaca disconfort. nu prea pot respira decat cu o nara. forma nasului meu este putin inestetica. intrebarea 1: se poate efectua o septoplastie si rinoplastie in aceeasi operatie? intrebarea 2: aceste 2 operatii cam cat costa asa.. in mare??
0
29-12-2010, ora 12:30
iulia977
Nu este medic/terapeut
iulia977
buna ziua.am 33 de ani si nu pot sa respir pe nas absolut deloc
, pina nu demult am consultat un medic orl si mia spus ca as avea deviere de sept si la nara dreapta ar fi vb si de niste vegetatii.nu am prea inteles ce vrea sa spuna dar intrebarea mea este cum as putea rezolva aceasta situatie deorece in primul rand ma incomodeaza fff mult si in al doilea rand lucrez la spital unde intru in contact direct cu toti microbii pe care ii colectezi direct prin gura neputand respira pe nas.
aceste vegetatii se pot rezolva si la ce medic sa merg avand in vedere ca am si nasul in exterior putin deformat?va multumesc mult.
0
29-12-2010, ora 12:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un medic ORL.. din clinica, cu competenta in chirurgie plastica poate sa rezolve si problemele de respiratie si problemele estetice
0
02-01-2011, ora 22:30
GoAndMasturbate
Nu este medic/terapeut
GoAndMasturbate
salut. am 15 ani si deviere de sept. simt permanent o flegma in gat pe care nu prea pot sa o inghit si tre s-o scuip. imi provoaca disconfort. nu prea pot respira decat cu o nara. forma nasului meu este putin inestetica. intrebarea 1: se poate efectua o septoplastie si rinoplastie in aceeasi operatie? intrebarea 2: aceste 2 operatii cam cat costa asa.. in mare??
0
02-01-2011, ora 22:34
GoAndMasturbate
Nu este medic/terapeut
GoAndMasturbate
PS : am fost deja la ORL si o zis ca am deviatie majora de sept ! SPUNETI-MI VA ROG MAESTRE DACA E ADEVARATA POVESTEA CU STRAMBAREA NASULUI DUPA OPERATIE SI SI MAI PRINCIPAL DATI-MI VA ROG RASPUNSUL LA INTREBARILE ALEA 2 DE MAI SUS LASATE TOT DE MINE.
0
03-01-2011, ora 09:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Tinere.. e bine sa tii minte ceva..
in medicina e totul foarte personalizat
fiecare operatie de deviatie de sept este o arta.. de a scoate acele osisoare care nu stau la locul lor, de a le repozitiona pe cele ale nasului extern ca sa stea in pozitia dorita.
nici o operati e nu seamana una cu cealalta..
50 % tine de mana chirurgului dar 50% tine de pacient si structura lui anatomica
asa ca raspunsurile sunc cam asa
1 DA se poate face si in aceiasi sedinta operatia de deviatie de sept + septoplastia
2.. de la 400 ron pana la 400 euro.. depinde de clinica
0
23-05-2011, ora 14:42
nik2011
Nu este medic/terapeut
nik2011
buna ziua. am fost operat acum 7 luni de deviatie de sept nazal. de curand am fost la un consult orl deoarece ma durea o ureche si mia dat un tratament, dupa ce sa uitat in nas m-a intrebat unde m-a operat si mi-a spus ca operatia nu este prea reusita deoarece peretele care desparete cele 2 fose nazale are o gaura prea mare. este normal ca dupa ce se face operatia de sept sa ramana o gaura mare intre cele 2 fose nazale? Cartilagiul dintre cele 2 nari se poate reface.
0
28-05-2012, ora 10:25
Pompieru
Nu este medic/terapeut
Pompieru
Acuma o luna ma'm operat de deviatie de sept.. si pot sa zic ca ma simt foarte bine... am stat 7 zile in spital sub tratament si mia dat un preparat de alifie acasa sa ma dau cu el in nas.. si olynt si pot sa zic ca, daca aveti deviatie de sept nu stati cu frica in san si ducetiva.. nu prea doare ( chiar daca am facut operatie cu anestezie locala ) la spital de stat.. normal nu te costa nimik.. dar sa te ingrijeasca bine.. trebuie sa sponzorizezi acolo catusi de putin..
0
11-06-2012, ora 13:05
Pompieru
Nu este medic/terapeut
Pompieru
am uitat sa specific...
ma cusut in nas... nush cate copci am.. dar deja a trecut o luna si ceva si nu sa'u topit atele trebuie sa mai astept sau trebuie sa ma duc sa mi le scoata?
0
11-06-2012, ora 13:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuiea dupa 10 zile
0
13-06-2012, ora 11:18
Pompieru
Nu este medic/terapeut
Pompieru
mi se poate intampla ceva... are ceva daca ma duc luni sa le scot ?
daca ma duc la alt orl decat ala de ma operat o avea ceva?
0
24-03-2015, ora 13:50
Marianaio
Nu este medic/terapeut
Marianaio
Buna ziua domnu doctor revin. Acum 3 saptamâni am fost operata de deviatie de sept si rinita si încă nu respir cum trebuie pe nas si i-l am uscat tot timpul si in plus imi curg secreţi in gât galbene spre maroni ceva cam gros iar noapte si ziua dar in deosebi noapte daca stau pe partea dreapta mi se înfundat nara dreapta daca stau pe stânga se înfundat nara stânga ţin sa precizez ca cel mai bine respir afara. Si am un tratament parasinus sinupred si xyzel dar cele de la farmacie in loc de xyzel mia datlevocetirizina ce credeţi ca am si ce este de facut va multumesc
0
24-03-2015, ora 20:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tratamentul e bun
e bine sa.ti cumperi un aparat de aerosoli
sa faci tratament cu Fluimucil
sa desfunzi bine nasul cu vibrcil duo si peurma sa pui vit a uleioasa
0
25-03-2015, ora 08:19
Marianaio
Nu este medic/terapeut
Marianaio
Multumesc pentru sfat dar cam cand credeţi ca o sa ma vindec de tot sa pot respira pe nas. Sunt aşa dezamagita am crezut ca nu este reuşită operatia ca deja de ieri am observat ca respir mai bine de cand mi-au căzut secretiile alea
Adaugă un comentariu / răspuns
117 comentarii 1 2 3 4

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: