Diagnostic greshit

02-12-2016
PRB
Nu este medic/terapeut
PRB
Salutari dl., dna

ma numesc Mihai Bulucz si intrebarea mea este: daca vocile pe care le aud imi zic sa fac ceva corect, mai poate fi zis cum ca as fi bolnav de schizofrenie? De exemplu odata auzi o voce care a zis sa nu trec strada ca masina care vine o sa ajunga la mine inainte sa ajung de cealalta parte. Nu am trecut si soferul a accelerat. Ie deci vocea mia salvat viata !!!

Sau alta data a zis vocea pe cine sa pariez la un meci de fotbal. Deci am pus pariu cum zise vocea si am castigat!!!

Si exemplele pot continua

Uneori am senzatii cu ce sa fac tot asa corecte!!
7 comentarii
0
03-12-2016, ora 11:24
Utilizator_179524
Nu este medic/terapeut
Utilizator_179524
Acea voce poate sa ghiceasca si numerele la loterie? am glumit :) Puteti sa cereti si alta opinie a unui medic psihiatru diferit.
0
03-12-2016, ora 12:17
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
Asemenea voci am vrea toti sa auzim... :)))
0
03-12-2016, ora 15:45
iisusebland
Nu este medic/terapeut
iisusebland
Draga PRB, sa stii ca, doin pacate tot schizofrenie ai, trebuie sa te tratezi pentru ca nu este ceva normal sa auzi voci, chiar daca aceste voci iti spun lucruri frumoase.
Vorbeste cu un medic bun.
Multa sanatate !
0
03-12-2016, ora 18:40
Psiholog Gabriel Pîrvan
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Gabriel Pîrvan
Buna seara,

Mihai, schizofrenia se diagnosticheaza in baza unui set de simptome si nu pe net. Pentru a sti exact cum se prezinta situatia, ar trebui sa mergi la medicul psihiatru si sa-i descrii starile, gandurile, trairile etc pe care le manifesti.

Toate cele bune!
0
05-12-2016, ora 21:54
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca ti s-a pus diagnosticul de schizofrenie si auzi voci, e schizofrenie. In schizofrenie se aud voci ca si cum ar fi o persoana din exterior. Nu vocea gandului.
0
07-12-2016, ora 19:53
Utilizator_179524
Nu este medic/terapeut
Utilizator_179524
@ PRB

Domnule Mihai Bulucz am vazut ca sunteti pe youtube daca nu ma insel eu, pt ca am scris schizofrenia la cautare si am dat de 4 mini-videoclipuri ale dvs despre schizofrenie. Oricine poate cauta, e simplu. Cu noi nu doriti sa vorbiti? De ce considerati ca diagnosticul dvs e gresit?
0
04-07-2019, ora 09:40
Anyta1987
Nu este medic/terapeut
Anyta1987
Draga Mihai, mi-ar placea sa discutam legat de problema de sanatate care o ai si in particular.Daca ai e-mail sau vreo adresa de internet prin care putem lua legatura te rog sa ma anunti.multumesc !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Exercițiile de aerobic ar putea ajuta persoanele cu schizofrenie
  • Frații persoanelor cu schizofrenie au un risc mai mare pentru același diagnostic
  • Schizofrenia
  • Mutațiile genetice care cresc riscul de schizofrenie
  • Tehnica neurologică ce îmbunătățește performanțele cognitive
  • Vitaminele din complexul B luate împreună cu tratamentul reduc simptomele schizofreniei
  • Primul test fiziologic pentru depresie și schizofrenie
  •