Disconfort ureche

07-05-2020
Andrei33d
Nu este medic/terapeut
Andrei33d
Buna ziua. Am 18 ani si am o problema cu urechea stanga. Acum 2 ani a inceput totul cu un disconfort la sunetele foarte puternice. Am fost la control si am iesit perfect sanatos. Intr-o zi ma aflam la birou si aveam castile si am inceput sa aud ceva in ureche, ca si cum as avea o insecta. Simteam ca fugea ceva. Dupa un timp unele sunete puternice le auzeam dar nu le percepeam. De exemplu daca ascultam muzica in casti, si aveam la maxim si incepeam sa inspir nu mai auzeam clar ci doar cateva sunete pt cateva secunde.
Ca sa nu ma mai deranjeze ma tineam de nas si impingeam aer, creeandu mi presiune in urechi. Si pe moment nu ma mai deranja.
Uneori daca incep sa inspir si sa expir rapid simt aerul i ln urechi.
Uneori daca apas cu degetul urechea simt pulsul sau ceva care tremura.
Am facut niste analize de sange si mi au iesit limfocitele crescute 47.3 valoarea buna fiind pana in 40.
Mai nou cand inspir simt si in urechea cealalta aerul.
Este foarte deranjant sa respiri si sa te deranjeze urechea. Daca vorbesc mai tare sau daca tip, simt un disconfort in ureche.
Daca ma tin de nas si incerc sa expir pe nas creeand presiune mai simt mici pocnituri in ureche.
Daca lovesc usor urechea stanga simt ceva incomod ca si cum s-ar apara urechea de la un sunet f puternic.
Multumesc!
2 comentarii
1
07-05-2020, ora 16:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. Obligatoriu consult ORL... Cu Audiograma și timpanograma. Aceste investigații fac diferența dacă priblema e în canalul auditiv, în urechea medie, în rinofaringe la Trompa lui Eustache sau la urechea interna.
2 sunt posibile 2 variante care poți singur sa le clarifici
Unu... Dacă consumi multe citrice acidulate și alte Alimente care produc Reflux, întrețin inflamația în faringe rinofaringe.. Asta poate da simptomele descrise
Doi.. Dacă nu ai 3 mese regulate pe zi, nu te hidratezi corect, calitatea sângelui e mai proasta, nu oxigenează urechea interna și asta afectează nervul auditiv
0
09-05-2020, ora 17:19
Andrei33d
Nu este medic/terapeut
Andrei33d
Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce nu sunt indicate bețișoarele de urechi?
  •