Disfonie

11-11-2021
netsys
Nu este medic/terapeut
netsys
Buna ziua Dl. Dr. Flueraru,
In urma cu 2 ani de zile am fost diagnosticat cu esofagita de reflux in urma unei endoscopii. Din cauza esofagitei s-a instalat disfonia, cauzata de un granulom apofiza vocala dreapta ( examen videofibroscopic). Diversele tratamente cu inhibatori de protoni, antiacide si eliminarea alimentelor producatoare de acid (prajeli, fructe, rosii, ceapa, usturoi muraturi, etc) nu au rezolvat nici refluxul nici disfonia. Momentan incerc sa tin refluxul cat de cat sub control prin administrarea seara inainte de culcare a unui antiacid, prin rotatie ( Dicarbocalm, Gaviscon, Gerdoff sau Bianacid) si mancatul cu 4 ore inainte de culcare.
Administrarea medicamentelor antiacide pe termen lung (ani de zile) poate fi daunatoare ?
Credeti ca e necesara o alta abordare in acest caz de reflux-disfonie ?
Multumesc anticipat ptr raspuns !
2 comentarii
1
11-11-2021, ora 10:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. e nevoie de o Ecografie abdominala. acel reflux gastro eosfagian.. poate fi ca urmare a unei probleme pe colecist, pancreas, duaden. trebbuie tratata cauza
2 analize helicobacter pilori
3 pentru disfonie... o clinica cu laser sau radiofrecventa in dotare.. poate micsora acel granulom
0
16-11-2021, ora 10:09
netsys
Nu este medic/terapeut
netsys
Multumesc ptr raspuns Dl. Doctor,
1. La ecografia abdominala totul a fost ok.
2. Testul helicobacter negativ.
3. La clinica mi s-a spus ca se poate elimina granulatia dar tb eliminata mai intai cauza: refluxul esofagian, ceea ce deocamdata nu am reusit in 2 ani.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Medicamentele antiacide asociate cu risc crescut de deces
  • Efectele adverse ale medicației anti-acide la sugari
  • Medicamentele împotriva acidității gastrice pot favoriza apariția bolilor hepatice
  • Alimente care pot provoca reflux și probleme digestive
  • Refluxul gastric în timpul somnului - cauze, tratament și recomandări
  • Tratament pentru reflux gastroesofagian - medicamente și remedii
  • Arsurile gastrice - cauze, tratament, dietă, remedii și sfaturi
  •