Disjunctor palatinal

30-08-2018
BiancaO
Nu este medic/terapeut
BiancaO
Bună ziua,

Am 28 de ani și am un disjunctor pe cerul gurii de vreo 2-3 săptămâni. Din păcate, medicul meu ortodont este în concediu și am nevoie de o părere: am un disjunctor și nu înțeleg de ce de câteva zile nu mai pot să îl activez, se poate introduce cheița în șurub, dar nu se mișcă deloc nici în sus nici în jos, nu vrea absolut deloc să se învârtească. Deja am strâmbat vreo 2-3 cheițe încercând să rotesc, a încercat și mama și o colegă de muncă, dar nu vrea de nici un fel să se miște. Eu am luat alte cheițe, sunt diferite aceste cheițe? Deși și prima cheie pe care mi-a dat-o doctorul ortodont s-a strâmbat. Credeți că s-a blocat șurubul și din ce cauze? Nu pot decât să aștept să vină medicul ortodont din concediu și să vedem ce este de făcut, dar voiam să întreb care ar putea fi cauza.
Vă mulțumesc și aștept un răspuns.
5 comentarii
0
30-08-2018, ora 12:03
Dr. Negru Andreea
Ortodontie si ortopedie dento-faciala, Bucuresti
Dr. Negru Andreea
Buna ziua. Mai bine asteptati sa se intoarca medicul d. voastra si nu mai insistati sa activati.
0
30-08-2018, ora 17:50
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Buna ziua,
pot fi mai multe cauze si e greu de spus ce aveti de facut. Cel mai bine nu mai fortati si asteptati sa revina medicul.
O zi buna!
0
27-10-2021, ora 17:50
CristinaMiu
Nu este medic/terapeut
CristinaMiu
Buna! Cum ai rezolvat pana la urma? Am patit si eu la fel.
0
19-03-2023, ora 06:14
Dr. dentist: Maier Marius
Stomatologie, Brasov
Dr. dentist: Maier Marius
Bună ziua,

o eventuală cauză: este posibil ca șurubul disjunctorului să fi fost blocat din diverse motive, cum ar fi acumularea de alimente sau placa bacteriană în jurul acestuia. În acest caz, curățarea împrejurimilor șurubului ar putea ajuta la deblocarea acestuia. De asemenea, este important să utilizați cheia corectă pentru a evita deteriorarea șurubului sau a cheii.

În general, nu se recomandă încercarea de a ajusta un disjunctor sau orice alt aparat ortodontic fără supervizarea medicului ortodont. Acest lucru poate duce la deteriorarea aparatului sau poate cauza probleme suplimentare. Este important să contactați medicul ortodont cât mai curând posibil pentru a remedia problema și a evita complicațiile

Cu drag va stau la dispoziție oricând, dvs sau apropiaților dvs, pentru eventuale întrebări sau nelămuriri.

Să ne auzim cu bine,

Dentistul Meu:
Dr. Maier Marius - doctor medic stomatolog
0
19-05-2023, ora 18:31
L_elena17
Nu este medic/terapeut
L_elena17
Bună! BiancaO, înainte să îți pui disjunctor ai avut nevoie de intervenție chirurgicală? Eu am 22 de ani și mi s-a zis că exista riscul sa fac o intervenție inainte daca oasele maxilare s-au sudat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Contenția după purtare aparat dentar
  •