Disjuntie claviculara

07-07-2012
Soryn14
Nu este medic/terapeut
Soryn14
Am patit o acum 6 zile am cazut direct pe umar, din pacate m-am ales cu o contuzie, problema este alta, m am prezentat la spitalul floreasca, mi-au facut radiografia necesara, mi- au aratat-o si mi-au spus ca nu am nimic, eu atunci m am mai linistit cu toate ca ma durea foarte rau nu o piteam ridica:(, m au pansat in bandaj johannes si mi au dat niste inflamatoare timp de 10 zile respectiv sa port bandajul tot atat, schimbandu-l la 3 zile, dupa 4 zile nu am mai suportat si m- am prezentat la spitalul foisor simtind ca nu e ceva in ordine, m-am prezentat la urgente spunand ca am cazut cu o seara inainte, aici mi au facut 3 radiografii din diferite unghiuri, rezultatul:( disjunctie acromo claviculara de gr 2 :|, doctorul spunand ca trebuie operatie, sa-mi vina rau in clipa aceea, au spus ca incercam 3 sapt bandaj si apoi mai vedem, nu stiu ce sa mai cred daca stie cineva un ortoped bun... Multumesc si cei care au mai fost in situatia asta pareri as vrea va multumesc.
5 comentarii
0
08-07-2012, ora 00:36
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
disjunctiile AC de tip Tossy II le tratam in mod conzervativ cu tornister sau alt bandaj asemanator.
nu trebuie mai multe unghiuri la radiografie, una singura trebuie facuta: radiografie "Zanca" sub incarcare cu 5-10 kg a bratului, in cazuri dubioase se poate face si partea cealalta pentru comparatie.
pentru dislocatii AC foarte speciale: Rockwood IV-V-VI este necesar un CT cu reconstructie 3D.
Indicatie pentru operatie au categoriile Tossy III, Rockwood IV-V-VI sio varianta extrem de rara, intalnita la copii
0
08-07-2012, ora 17:18
Soryn14
Nu este medic/terapeut
Soryn14
Multumesc frumos pentru raspuns, m- speriat pentru ca doctorul de la spitalul foisor mi-a spus ca incercam bandaj dar e operatie si pur si simplu m-a derutat, pot sa incerc pastile ceva in timpul vindecarii?
0
08-07-2012, ora 21:46
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
daca este o disjunctie Tossy II atunci metoda conzervativa este buna, insa daca intradevar este numai Tossy II poate sa va spuna numai cineva care va examinat si a vazut radiografiile. local gheata si calmante la inceput sunt indicate
0
09-07-2012, ora 00:01
Soryn14
Nu este medic/terapeut
Soryn14
Pe foaia de la spital scrie disjunctie acromo claviculara grad 2
0
25-07-2012, ora 14:08
Soryn14
Nu este medic/terapeut
Soryn14
update azi mi au scos bandaju:), si voi incepe gimnastica medicala iti multumesc pentru raspuns adamantium
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durere acută după căderea pe umăr - leziuni posibile
  •