Doare! Act sexual dureros la 4 luni jumătate după cezariană!

30-09-2020
Artemiss
Nu este medic/terapeut
Artemiss
Bună ziua! Vă rog să mă ajutați cu un răspuns la problema mea...
Am născut acum 4 luni jumătate prin cezariană si am respectat tot ce a spus doctorul. Am încercat să reiau viața sexuală după cele 6 săptămâni, după ce am făcut controlul și tot a ieșit bine, iar doctorul a spus că pot relua fără probleme viața sexuală, dar, mă doare la fiecare act. Doare la început, doare tot actul. Am alaptat până la 3 luni jumătate iar ca contracepție folosesc prezervativul. Am încercat și lubrifianți, dar tot doare. Ce sa fac? Aș vrea să merg la doctor, dar nu vreau să pic aiurea, să deranjez pentru o problemă care poate este doar în capul meu...
Vă rog să mă ajutați cu niște răspunsuri!
Mulțumesc anticipat tuturor!
4 comentarii
1
30-09-2020, ora 14:43
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua

Exista o vorba in popor care spune ca unei ”femei ii trebuie 9 luni ca sa devina mama si unei mame ii trebuie 9 luni ca sa redevina femeie”

6 saptamani sunt insuficiente atunci cand vine vorba de cezariana, indiferent ce spune doctorul. Probabil ca lucurile arata bine pe dinafara dar nu stim cum arata pe dinauntru. Organismului ii trebuie timp sa se refaca. tesuturile interne se vindeca mult mai greu decat cele exterioare. Ganditi-va ca au fost sectionate atatea tesuturi, musculatura etc.
Apoi, actul sexual inseamna fortarea tuturor acestor tesuturi traumatizate.

Incercati sa va mai oferiti timp, ca organismul sa se refaca
Pe de alta parte, dumneavoastra va doriti actul sexual? Cum va raportati dumneavoastra ca om, ca femeie la asta?
Sau o faceti doar pentru ca vrea sotul?

Reluarea activitatii sexuale necesita calm si tact. Este important sa o luati usor, sa acordati suficient timp preludiului etc.
0
30-09-2020, ora 17:09
Artemiss
Nu este medic/terapeut
Artemiss
Mulțumesc frumos pentru raspuns!
Desigur că doresc să fac dragoste cu soțul meu și chiar ma înțelege când îi spun ca doare, se oprește. Preludiul este, dorința este, totul este, doar că așa dureros nu merge...
Aveți dreptate, o luăm mult mai ușor, probabil îmi mai trebuie timp de refacere.
1
30-09-2020, ora 18:49
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Așa cum vă spune și colegul meu vă trebuie timp pentru refacere atât fizică cât și psihică. Puteți încerca și cicatridina ovule care ajută mai repede la refacere.(10 zile prima lună câte un ovul seara, apoi a doua și a treia lună câte 10 ovule luate 1 la 2 zile).
Cicatridina ovule are o compoziție unică, patentată, cu un mecanism de acțiune triplu :menține umiditatea vaginului; previne infecțiile; reface funcția mucoasei vaginale și peretele vaginal.
Dacă în continuare aveți probleme consultați un psihosexolog, să nu fie și o problemă emoțională.
0
27-10-2020, ora 14:23
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
E posibil ca pe langa componenta de durere sa existe si o componenta emotionala. Ar fi util sa discutat, macar o data, cu un psihosexolog pentru a preveni din timp accentuarea componentei psihologice.
Dr Rares Ignat
Terapeut de cuplu – Psihosexolog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: