Doctorul a refuzat sa imi prescrie finasterida

08-11-2021
Skrew6
Nu este medic/terapeut
Skrew6
Buna ziua!
Astazi, foarte fericit, am fost la un dermatolog la un consult cu gandul ca o sa ma intorc acasa cu prescriptie pentru finasterida, dar am ajuns acasa aproape in lacrimi.

Imi cade parul de aproape doi ani. Toti barbatii din familia mea sunt cheliosi, deci este clar ca am mostenit si eu acea gena.
Doctorul cand a auzit ca vreau finasterida a inceput sa imi spuna ca este extrem de toxica si ca nu e asa cum se zice in studii (efectele secundare au sansa de 4% sa apara) si mi-a mai spus ca daca iau finasterida si vreau sa fac un copil in urmatorii 5 ani, este un risc foarte mare sa ii afectez fertilitatea presupusei femei, cat si a mea.
Este prima oara cand aud asa ceva, sunt multi barbati care au copii sanatosi si folosesc finasterida.

Doctorul mi-a spus ca finasterida nu este prima linie de atac in alopecia androgenica, ceea ce suna aberant. Si cica monoxidul ar fi, dar din cate stiu, minoxidil doar stimuleaza creșterea parului, nu ataca problema, adica blocarea conversiei din testosteron in dht.

As dori sa vad răspunsuri de la dermatologi pentru ca sunt curios daca asa fac toti dermatologii.
Multumesc!
1 comentarii
0
10-11-2021, ora 08:23
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Intr-adevar minoxidilul topic este prima linie de tratament, dar poate fi combinat cu finasterida. V-am trimis mesaj privat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Căderea părului se intensifică iarna
  • De ce chimioterapia produce căderea părului?
  • De ce testosteronul influențează pilozitatea?
  • A fost identificată cauza genetică a albirii părului și a calviției
  • Cât de mult păr e normal să cadă pe zi?
  • De ce chelesc bărbații?
  •