dubla fractura tibie+peroneu - dureri usturimi arsuri insuportabile in talpa

02-10-2011
adyuaic
Nu este medic/terapeut
adyuaic
Salutare tuturor. Din nefericire am avut si eu un accident acum 46 zile la fotbal de unde a rezultat dubla fractura tibie+peroneu. Am mers la spital, operatie, tija + 3 suruburi (2 sus, 1 jos), operatie cu succes. De-atunci am avut dureri aproape insesizabile (1-2%) in zona fracturii...Insa, am probleme enorm de mari cu laba piciorului, respectiv talpa. Ma ustura si ma arde ingrozitor de tare (daca as putea musca dintr-o caramida, as face-o); s-a si umflat in 'scobitura' talpii, exact ca atunci cand te arzi in foc sau te oparesti, se inroseste si daca atingi mori de usturime. Am incercat tot felul de calmante, geluri si unguente anti-imflamatoare, insa degeaba. Din 24h, 23h sufar. Am fost la medicul ortoped (dr. Puha - Iasi), si desi e un medic f bun, nu s-a mai confruntat cu problema asta. Aveti careva idee ce as putea avea? Cum as putea sa dorm si eu linistit, fara usturimi? Mi se pare aberant sa usture si sa arda eu nefacand nimic cu piciorul cu problema. De cand am iesit din spital fac zilnic sedinte de kinetoterapie, dar nu a remediat cu nimic problema talpii (ma gandeam ca daca facem ceva exercitii speciale, va ajuta circulatia sangelui in zona). De asemenea cand am ajuns la spital, mi-au pus o atela pana cand m-au operat, si dupa operatie inca 2 zile, timp in care mi s-a format o batatura care ma doare daca tin piciorul sprijinit pe calcai; deci nu prea am nici o pozitie in care sa nu ma doara/ustura/arda. Se poate grabi vindecarea acestei bataturi?
Daca m-ar putea ajuta cineva (ca mai am de asteptat 25 zile pana sa pot calca pe el, pana se formeaza calus-ul atat cat e nevoie) as fi profund recunoscator.
12 comentarii
0
02-10-2011, ora 23:37
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu am inteles, oricat m-am straduit, tocmai detaliile esentiale ale cazului: varsta, sexul, greutate/inaltime, status ocupational si sporturi practicate, antecedente traumatice, metabolice, vasculare, neurochirurgicale, cardiace, hepatice, renale etc. Nu am inteles sediul anatomic precis al problemei, tipul si intensitatea durerii, periodicitatea si durata ei, etc etc.
Astept detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
02-10-2011, ora 23:50
adyuaic
Nu este medic/terapeut
adyuaic
Imi cer scuze ca am omis aceste detalii importante: am 28 ani, sunt baiat, am 1.83 si 63kg (aproape constant de aprox. 10 ani), inginer IT; sunt o fire fffff activa (mai devreme de 23:00 nu sunt in pat niciodata), am jucat fotbal f mult in liceu, si in perioada facultatii cat si de cand sunt angajat am jucat saptamanal. Ca si probleme medicale, am avut litiaza renala si am eliminat-o prin litotritie la Tg. Mures acum 6 luni. Fractura este undeva la jumatatea distantei dintre genunchi si glezna. Durerile le am pe toata suprafata talpii, indeosebi de la scobitura talpii in sus. Ca si intensitate, e cel putin 70% (la inceput era ok, caci speram ca va trece, insa a ajuns insuportabil).
0
03-10-2011, ora 00:16
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Originea suferintei poate fi locala (datorata imobilizarii gipsate), dar poate fi cauzata si de probleme vasculare, neurochirurgicale, metabolice, reumatologice etc etc.
Doar un examen clinic atent si competent va solutiona problema.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
03-10-2011, ora 00:20
adyuaic
Nu este medic/terapeut
adyuaic
Buna seara din nou,

Din fericire (cred), nu mi-a fost pus in ghips piciorul. Doctorul ortoped a spus ca din punct de vedere chirurgical totul este in ordine. Maine voi merge la un neurolog. imi puteti recomanda si altceva? Sau la ce fel de examene va referiti, de ce natura? Multumesc mult de promptitudine.
0
03-10-2011, ora 00:28
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Va citez: """""cand am ajuns la spital, mi-au pus o atela pana cand m-au operat, si dupa operatie inca 2 zile, timp in care mi s-a format o batatura """".
Cum nu ati avut o imobilizare gipsata???
Este posibil ca tocmai aceasta imobilizare sa fi creat o leziune de decubit, care poate constitui una dintre cauzele suferintei actuale...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
03-10-2011, ora 00:33
adyuaic
Nu este medic/terapeut
adyuaic
Dap, dar a fost ceva provizoriu (nu era facuta pentru mine, aveau deja acolo pentru cazuri de genu), era decupata deasupra, era doar ca sustinere pentru picior pana ma operau, si dupa operatie au mai tinut-o 2 zile. In mod cert din cauza acelei atele am aceasta batatura, insa eram curios cum pot scapa de ea (ca au trecut totusi 46 zile de-atunci, si ma asteptam la o ameliorare pe partea asta. Cat priveste usturimea, nu stiu, de-asta am si apelat la forum. Va multumesc mult.
0
03-10-2011, ora 00:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Probabil ca este vorba despre o escara de decubit, al carei timp de vindecare se masoara in intervale de ordinul lunilor (4-12 luni), insa fara o examinare locala este imposibil de emis un aviz competent.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
03-10-2011, ora 00:41
adyuaic
Nu este medic/terapeut
adyuaic
Am inteles. Va multumesc
0
16-12-2011, ora 11:45
adyuaic
Nu este medic/terapeut
adyuaic
dupa 1 luna de calcat pe picior am ajuns sa merg intr-o carja, insa durere tot exista in talpa (cand calc simt ca am niste pernute in talpa, si tot ma ustura zilnic, doar ca nu asa tare) si in zona fracturii...
0
06-01-2012, ora 20:39
adyuaic
Nu este medic/terapeut
adyuaic
am renuntat si la carje, si acum merg fara ele, dar schiop...trebuie sa fac recuperare in continuare, altfel exista riscul sa raman schiop? sau o sa-mi revin treptat treptat..
0
03-03-2012, ora 20:51
adyuaic
Nu este medic/terapeut
adyuaic
revin cu ceva informatii, si poate ma ajuta cineva cu altele (IMG:http://forum.softpedia.com/style_emoticons/default/smile.gif). Dupa 1 luna si ceva de mers la dr. respectiv, sunt progrese majore (merg putin schiop). Problemele care sunt in continuare ar fi:

a. talpa (de fapt o parte din laba piciorului) inca nu o simt cum trebuie, de la jumatate in fata, si degetul mare si putin mai jos (punctul ala de sprijin) inca ma ustura/doare cand ating cu diferite materiale, si nu numai; mai mereu e putin de tot umflat, iar talpa o simt ca o pernuta.
b. merg putin schiop, ridic din soldul drept si nu pot efectiv corecta asta; uneori cand incerc sa fac asa ma doare la genunchi, zona unde sunt suruburile (nu stiu daca acolo, dar zona operatiei).

Stiti daca e vorba doar de rabdare, sau ar trebui sa fac ceva anume? Unguente, etc?

Multumesc anticipat.
0
15-07-2013, ora 04:22
nicu rgn
Nu este medic/terapeut
nicu rgn
buna seara, am si o dubla fractura de tibie si sant operat in italia pe 30 iunie mi sau introdus doua tije cu suruburi una pe stanga si una pe partea dreapta in urma accidentului mi sa spart si pilea si carnea in zona accidentata as dori si io o recomandare la un tratament sau ce sa facam dureri de nu pot dormi si in partea stanga nu mi se inchide rana care am suferito in urma accidentului specific operatile se vindeca perfect pe data de 19 iulie sant programat sa imi scoata capsele. am inaltime 173.si greutate 103 kg, de incercat sa pun piciorul jos nici vorba de asa ceva in talpa am dureri mari si o senzatie de arsura piciorul este bagat intrun suport special de plastic si cu fasa elastica.va multumesc astept un raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: