Durere picior

05-11-2014
safe
Nu este medic/terapeut
safe
Buna ziua! Am o probl cu piciorul drept... Genunchiul mi e foarte putin umflat si ma doare in spatele genunchiului daca il suprasolicit iar uneori simt presiune in picior... Oare ce fel de control trebuie sa imi fac? Am fost la reumatologie unde mi a dat o groaza de analize de facut... Ar fi mai degraba o probl de ortopedie? S a mai intalnit cineva cu astfel de situatie?
3 comentarii
0
05-11-2014, ora 23:07
safe
Nu este medic/terapeut
safe
Am 1.60, 50 kg, fac aerobic si lucrez intr un mediu unde imi solicit destul de mult picioarele... De cand eram mica am avut probl cu reumatismul. Sa fie aceasta cauza?
0
06-11-2014, ora 00:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Trebuie sa evitam confuzia dintre picior (formatiune anatomica situata mai jos de glezna) si membrul inferior, format din sold, coapsa, genunchi, gamba, glezna si picior.
Prin urmare, D-voastra aveti o problema cu genunchiul si nu cu piciorul.
Este evident ca problema consta in supra-solicitarea mecanica a articulatiei, prin efort excesiv.
Prin urmare, logic, nu aveti nevoie de analize sau de reumatolog, ci de reducerea DRASTICA a solicitarii membrului inferior (stat in picioare, mers pe jos, sporturi agresive cum sunt jogging, aerobic, tenis etc).
Problema D-voastra nu are nici o legatura cu "reumatismul" din copilarie (infectia streptococica), care este mai curand o afectiune cardiaca si niciodata nu afecteaza articulatiile.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
06-11-2014, ora 00:12
safe
Nu este medic/terapeut
safe
Multumesc mult pentru raspuns !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de picioare
  • De ce te dor picioarele - cauze și tratament
  •