Dureri de oase

10-09-2016
mary.anne35
Nu este medic/terapeut
mary.anne35
Buna seara !am dureri foarte tari de oase mai ales la piciorul stang...ma doare femurul pana jos la glezne.Iar daca ma masez simt ca se rupe, de 2luni se umfla si glezna (iar daca rotesc glezna trosneste)ma scol si ma culc cu durere. Imi puteti da un raspuns??multumesc
8 comentarii
0
10-09-2016, ora 07:23
Dr. Rosu Corina Mariana
Nefrologie, Bacau
Dr. Rosu Corina Mariana
Calmati-va durerea cu un antiinflamator, daca nu aveti si alte boli care sa il contraindice, dar este obligatoriu sa mergeti la medic pentru ca exista numeroase boli reumatologice sau de sistem care pot avea aceste manifestari
0
10-09-2016, ora 17:17
Dr. Enescu Dumitru Marius
Ortopedie si traumatologie, Constanta
Dr. Enescu Dumitru Marius
Buna ziua
Pentru a putea da un raspuns cat de cat adecvat, ar fi necesar sa ne dati si alte amanunte, dintre care unele esentiale: varsta Dvs (poate de aici e "35"?)., ocupatia (ne intereseaza nivelul de efort fizic), daca aveti expunere la trauma sau frig, daca au mai existat asemenea dureri si cand apar ele.
Pentru informatia Dvs., sa stiti ca, practic vorbind, oasele nu dor, deoarece nu au terminatii nervoase sau receptori pentru durere in ele; dor tesuturile din jur, incepand cu periostul. Este posibil ca durerea unei articulatii sa iradieze in sus sau in jos, dand impresia ca doare "osul".
De asemenea, exista suferinte ale coloanei lombare care dau dureri iradiate de-a lungul membrului inferior. Desigur, aceasta nu explica de ce se umfla glezna.
Pentru urgenta folositi tratamentul sugerat de colega noastra care v-a raspuns anterior, dar mergeti totusi la un medic ortoped sau reumatolog si faceti investigatiile necesare (radiografii, RMN, analize, orice se va considera oportun).
Cu stima
SL Univ DR Marius Enescu
Medic Primar Ortopedie Traumatologie
Doctor in Stiinte Medicale
Constanta
0
11-09-2016, ora 03:31
mary.anne35
Nu este medic/terapeut
mary.anne35
Am 38 de ani, lucrez intr-un magazin, deci stau in picioare8ore, plus treburile casei...dureriile le am de 1 an si jumatate aprox.sunt continue(ma culc, ma scol cu durere) dr de fam mi-a doxium forte ca tratament, dar fara nici un rezultat.Acum astept o programare pt.radiografie
0
11-09-2016, ora 12:11
Toma Marius Marcel
Nu este medic/terapeut
Toma Marius Marcel
Buna ziua.

Ma numesc Marius si am 28 ani, 1.70m si in jur de 75 kg.

As dori sa va impartasesc o situatie destul de neplacuta pentru mine in legatura cu unele dureri.

Locuiesc in Anglia de aproape doi ani, iar aici dupa cum stiti clima este foarte umeda, ploua foarte des, am un job unde trebuie sa merg pe jos destul de mult cam 14 km pe tura de munca si de cateva luni am inceput sa joc fotbal, lucru pe care nu l-am mai facut cam de 8-9 ani. Problema este ca ma dor tibiile, mai exact osul dintre genunchi si glezne, se manifesta la ambele picioare, in special mai tare la piciorul drept, cateodata imi da niste junghiuri cand in os cand in muschi, in gamba, am observat ca durerea apare in special cand fortez piciorul, adica sa stau intr-ul picior, sau cand rotesc picorul pe sol cu tot cu corpul evident pentru o intoarcere la aproape 360 grade fara sa-l ridic deloc.

Daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi, ar trebui sa iau ceva vitamine, calciu... nu am nicio idee.

Va multumesc.
0
11-09-2016, ora 17:45
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Lucrurile sunt ceva mai simple decat va imaginati.
Organismul uman are o rezistenta oarecare la solicitare.
In momentul in care solicitarea mecanica (greutate excesiva, mers pe jos exagerat, sporturi agresive cum este foot-ball-ul) depaseste capacitatea organismului, acesta incepe sa "protesteze" prin durere.
Este exact situatia cu care va contruntati.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
11-09-2016, ora 23:20
Dr. Enescu Dumitru Marius
Ortopedie si traumatologie, Constanta
Dr. Enescu Dumitru Marius
Buna seara

Observatia facuta de distinsul meu coleg DR. Marius Uscatu este foarte adevarata. In plus, eforturile mari pe durata scurta de timp (ca atunci cand mergi grabit undeva) pot genera astfel de dureri justificate de ceea ce noi denumim sindrom de compartiment functional al musculaturii antero-externe a gambei - un deranjament mai degraba functional.
Durerea la pivotare insa tine mai curand de genunchi si va trebui sa investigati ambii genunchi.
Adica Rx, eventual RMN si bineinteles consult ortopedic.
Cu stima
SL Univ Dr. Marius Enescu
Medic Primar Ortopedie-Traumatologie
Doctor in Stiinte Medicale
0
15-09-2016, ora 21:41
Toma Marius Marcel
Nu este medic/terapeut
Toma Marius Marcel
Va multumesc,
Sa inteleg ca problema este de la genunchi, ce pastile sau ce ar trebui sa iau pana merg ca doctor, sa ma mai lase durerea?

Multumesc!
0
15-09-2016, ora 22:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu se pune problema de pastile, deoarece ar fi impotriva logicii elementare: v-ar induce falsa aparenta de normalitate, veti continua sa supra-solicitati organismul, iar rezultatul firesc va fi agravarea distrugerilor articulare.
Trebuie sa va multumiti cu tratamentul logic, si anume reducerea drastica a solicitarii organismului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: