Dupa cate pastile de zinnat ar trebui sa scada febra in cazul amigdalitei pultacee

23-09-2014
gabbello
Nu este medic/terapeut
gabbello
Buna seara,

De vineri seara am simtit o jena in gat, si sambata dupamasa, intrucat aveam febra, am fost la camera de garda (medic generalist)unde am primit CLACID 500 (1x12h) plus nurofen, faringosept, etc. Intrucat febra nu imi scadea luni seara am fost la medic ORL care mi-a schimbat tratamentul cu Zinnat 500 (1x8h 3zile + 1x12h 4 zile), insa dupa patru pastile in continuare fac febra mare, frisoane, dureri de cap pe care nu le pot controla decat cu algocalmin:(.
Mentionez ca pe lnaga zinnat am mai primit eubiotic, parcetamol si drill

Dupa cat timp ar trebui sa simt primele ameliorari semnificative sau, dupa caz, sa ma duc la un nou control in cazul in care aceastea nu apar.


multumesc
3 comentarii
0
25-09-2014, ora 10:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. Zinnatul.. NU scade febra
este UN antibiotic care omoara microbii
2 preparate care scad febra sunt antiinflamatoarele
nurofen, algocalmin, paracetamol.s.a
3 Febra este o reactie de aparare a arganismului si pana la 37.8..38.00 este benefica
4 febra poate sa fie intretinuta si de toxinele care raman un urma tratamentului cu antibiotic ( microbii morti elimina toxine) deaceea ca sa scada febra se conuma 3 litri de ceai cald.. ca sa urinezi si sa transpiri.. sa elimini toxinele din organism.. si atunci scade febra
0
26-09-2014, ora 03:29
gabbello
Nu este medic/terapeut
gabbello
Multumesc pentru raspuns. Stiu ca zinnatul este doar antibiotic, probabil ca intrebarea corecta era dupa cate zile de tratament complet (antibiotic+antiinflamatoare) ar trebui sa simt o imbunatatire vizibila a starii generale, sau, in caz contrar, sa merg la un nou control pentru schimbarea antibioticului.
0
26-09-2014, ora 09:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cu cat mai multe lichide calde o sa consumi..siu cu cat mai des o sa faci gargara ca sa se curate amigdalele de depuneri.. cu atat mai repede o sa scada febra
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de amigdalite - cum orientează diagnosticul aspectul amigdalelor
  •