Dupa operatie de varice!

08-09-2008
nicolle24
Nu este medic/terapeut
nicolle24
La 4 luni dupa operatia de varice cu laser inca simt furnicaturi si amorteli la piciorul operat. Dupa cat timp dispar( daca dispar) si daca este normal sa simt asa ceva. Urmeaza sa ma operez la celalalt picior. Sectionand vena safena...ce riscuri exista pe viitor? Este bine sau nu?

Va multumesc anticipat!
38 comentarii 12 Înainte ›
1
25-02-2009, ora 10:27
aja
Nu este medic/terapeut
aja
Buna!
Si eu m-am operat in urma cu trei luni de varice, tot cu laser, scotand din circuit vena safena de la piciorul stang. Inca mai am zone amortite si uneori simt intepaturi puternice in picior.
Nu stiu daca sunt normale si daca vor trece. Nu stiu ce sa fac.

Tu, Nicolle, cum te simti acum?

Multumesc anticipat
0
25-02-2009, ora 11:27
nicolle24
Nu este medic/terapeut
nicolle24
Eu momentam ma simt bine dar, din pacate, furnicaturile inca nu au incetat dar s-au mai diminuat. N-as putea sa-ti spun daca e ceva normal sau nu dar totusi cred ca, dupa o asemea operatie, ramai cu o oarecare sensibilitate si cred ca asa se explica, oarecum, furnicaturile! In cazul in care afli sau aflu mai multe ramane sa ne contactam reciproc! Pana atunci...recuperare grabnica si multa sanatate!
0
25-02-2009, ora 11:39
aja
Nu este medic/terapeut
aja
Multumesc pentru raspuns!
Intentionez sa imi fac o programare la doctorul care m-a operat, sa isi spuna parerea.
Ce mi se pare ciudat, este faptul ca pana acum 2 saptamani nu am simtit aceste cutite prin picior...mi s-ar fi parut normal sa am aceste simptome, atunci, dupa operatie.
O sa te tin la curent cu ceea ce o sa imi spuna...acum 1 luna cand am fost la control, mi-a spus ca totul este ok.
Apropos, te-ai operat si la celalalt picior?
Nu stiu cat este de recomandata operatia la ambele picioare.
0
26-02-2009, ora 11:37
nicolle24
Nu este medic/terapeut
nicolle24
Mie mi s-a spus ca nu exista nici o consecinta agravanta in cazul in care fac operatia la ambele picioare! Eu m-am operat la ambele picioare pana acum e totul bine. Multumesc lui D-zeu ca sunt bine sanatoasa! Ebine sa mergi la controlul de care vorbeai! Si eu vreau sa merg la un control si spun acest lucru nu pentru ca as avea neaparat vreun motiv, in afara de furnicaturi, ci doar pentru un simplu control de rutina care mi se pare indicat intr-o operatie ca atare!
Sanatate multa!
0
26-02-2009, ora 11:51
aja
Nu este medic/terapeut
aja
Da, iti multumesc pt raspunsuri.
Pot sa te intreb tu unde te-ai operat?
0
27-02-2009, ora 10:30
nicolle24
Nu este medic/terapeut
nicolle24
Eu m-am operat la Odorheiul Secuiesc in cadrul spitalului de acolo! N-am ce reprosa nimanui de acolo! Niste oameni de exceptie iar aparatura este pe masura! Nu am platit deoarece m-am integrat intr-un program de initiere a aparatelor proaspat aduse! Eu am si diabet si acest lucru ma cam retinea de la operatie deoarece nu prea sunt dispusi medicii sa faca interventii de genul acesta diabeticilor. Dar, in ciuda acestui lucru, m-au operat si iti pot spune sincer ca sunt niste profesionisti!
0
04-03-2009, ora 07:57
georgejan
Nu este medic/terapeut
georgejan
mama mea s-a operat de varice in urma cu 5 saptamani, iar dupa 3 saptamani si ceva, in doua zile i s-a umflat piciorul stang(cel cu operatia).Am dus-o la doctorul la care a operat-o si acum ii face o injectie pe zi sub buric, iar in fund o data la 8 ore.intrebarile mele sunt:ce fel de injectii sunt cele facute sub buric si de ce i s-a umflat piciorul?Doctorul a spus ca este din cauza circulatiei dar noi ne gandim sa nu ii fi gresit operatia pentru ca dupa o saptamana de stat in spital nu i s-a desumflat.Multumesc
0
04-03-2009, ora 10:15
aja
Nu este medic/terapeut
aja
unde s-a operat mama ta?
din cate stiu eu, injectiile sub buric se fac pentru a evita formarea cheagurilor de sange...si eu am facut asemenea injectii, in prima saptamana dupa operatie, preventiv.
nu stiu ce sa iti spun legat de umflarea piciorului...din cate stiu eu, o operatie de varice gresita consta in nelegarea (extirparea) corecta a venelor si refacerea in timp, a acestora.
0
05-03-2009, ora 07:08
georgejan
Nu este medic/terapeut
georgejan
noi suntem din onesti dar am dus-o la moinesti pt ca doctorii din spitalul nostru au tinut-o 3 ani fara sa-i faca nimic(a luat detralex si lioton gel:))).Sunt de acord cu tine aja, dar stau si ma intreb de ce doctorul nu ne spune ce are.Maine are o saptamana de stat in spital, piciorul nu i s-a desumflat, iar doctorul vrea sa-i de-a drumul acasa.m-am saturat de doctori
0
05-03-2009, ora 10:03
aja
Nu este medic/terapeut
aja
nici eu nu stiu sa iti spun de la ce anume i s-a umflat piciorul...am mai auzit de cazuri in care s-a umflat piciorul dupa operatie dar nu stiu daca este din cauza unei operatii incorecte sau a circulatiei.
eu te-as sfatui sa incerci sa mai vorbesti inca o data cu doctorul: sa ii spui ca esti ingrijorata ca dupa o saptamana, piciorul inca este umflat si ca vrei sa stii de la ce este, pentru ca este dreptul tau sa stii acest lucru.
0
09-03-2009, ora 20:51
floare albastra
Nu este medic/terapeut
floare albastra
Buna ziua.In legatura cu fetele care s-au operat de varice prin metoda laser, as avea si niste intrebari...Din punct de vedere estetic sunt multumite de rezultat?Cat a costat operatia?Unde anume s-au operat?Eu sunt din Bucuresti.Stiu ca operatia cu laser costa fff mult(sau cine poate sa-mispuna unde anume se poate opera mai ieftin?)Multumesc!
0
23-05-2009, ora 19:25
ellanikita
Nu este medic/terapeut
ellanikita
buna, la 24 de ani m-am operat si eu de safanectomie picior drept, au trecut 6 ani de atunci si vreau sa apun ca cicatricele sau inchis asa de bine incit nu se mai vad in special din zona inguinala de unde a fost legata vena safena.
0
24-05-2009, ora 18:02
gsprelena
Nu este medic/terapeut
gsprelena
buna, si eu m-am operat de varice acum 4 zile, dar ce ma sperie sunt vanataile aparute in jurul inciziilor, mi se par a fi intinse pe o portiune prea mare. mi s-a spus ca e normal dar eu tot ingrijorata sunt pana o sa dispara. fac si eu injectii in burta, anticoagulante, timp de 10 zile de la operatie. peste 3 zile merg sa imi scoata atele si sper sa imi spuns ca totul e ok. nu prea inteleg eu cum e cu vena safena, tot in zona inghinala am si eu operatia si mi-a zis ceva de sclerozarea venei safene. daca ma poate lamuri si pe mine cineva mai bine. cum e cu vena asta... safena. multumesc.
0
31-05-2009, ora 22:08
ellanikita
Nu este medic/terapeut
ellanikita
.daca singele nu circula bine prin vena safena, adica nu circula cu presiunea normala apar varicile si varicile sint visibile in afara si inestetice sau screlozate care sint profunde, dar oricum nu favorizeaza circulatia corecta la picioare si pot duce la tromboflebite...
oricum ca sa intelegi mai bine gindestete ca vena safena e importanta ca si vena femurala.
0
09-11-2009, ora 07:46
georgejan
Nu este medic/terapeut
georgejan
revin din nou dar cu o problema mai grava...ulcerul varicos...rana pe care o are mama pe piciorul stang o mananca foarte tare si nu stim ce sa-i facem, in plus acum s-a iritat foarte tare in jurul ranei si o si ustura.ce sfaturi imi dati?
0
18-03-2010, ora 15:12
bobeica
Nu este medic/terapeut
bobeica
Injectia din jurul buricului este "heparina"si se administreaza pentru a evita formarea cheagurilor.eu m-am operat acum trei ani la moinesti la dr.cotarlet si am aceleasi probleme cu umflatul piciorului.am facut si eu acelasi tratament cu heparina si cu antibiotice.acum doua saptamani m-am reoperat la acelasi picior pentru ca varicele au recidivat si ce e mai grav cele operate nu au fost operate cum ar fi trebuit si au reaparut.parerea mea este sa mergeti la o clinica de specialitate si sa nu va ganditi la bani.toti avem impresia ca vai, la privat, ne omoara la bani.am facut un calcul si spre surprinderea mea mai multi bani am dat la moinesti decat la clinica unde m-am operat acum.dupa doua saptamani pot sa spun ca ma simt super bine si sper sa nu mai am probleme.sanatate multa!
0
11-04-2010, ora 17:23
ovi1
Nu este medic/terapeut
ovi1
De vreo 8 ani mi-au aparut varice pe un picior (pe vena safena parca) din cauza unei tromboflebite(imi era blocata vena din interiorul piciorului).
Dupa indelungi cautari si mers pe la vreo 15 medici care ziceau ca nu se poate opera nici varicele nici tromboflebita m-am apucat eu sa caut cum as putea rezolva tromboflebita.
Binenteles ca am inceput cu lioton, detralex si alte medicamente moderne care nu au dat nici un rezultat.
Un doctor de prin cluj mi-a dat acele injectii care se iau in abdomen dar eu nu le-am luat pt ca am auzit ca sunt periculoase (au evecte secundare grave)
Asa ca am mai cautat pe net si am aflat ca lipitorile sunt foarte bune "desfundat" vene.
Mi-am cumparat niste lipitori de pe internet, cred ca am dat vreo 100 de lei pe 15 lipitori. Eu as fi vrut sa cumpar doar vreo 2-3 dar nu se putea de pe acel site
Dupa cateva zile mi-am facut curaj si am scos una din sticla si mi-am pus-o pe picior dar nu vroia sa ma intepe din cauza ca era piciorul rece. Asa ca am lasat piciorul sub apa calda si am incercat dinnou.
Lipitoarea si-a infipt coltii in picior si dupa ce s-a dublat ca marime s-a dezlipit singura. Mi-am bandajat piciorul, cat am putut de bine, si m-am pus sa dorm. Dimineata m-am trezit cu bandajul plin de sange pentru ca inca nu se coagulase. Am scos bandajul apoi am tinut cu putina vata apasat vreo 10 minute si sangerarea a incetat. Am pus un pansament si am plecat la serviciu :)
Nu am mai avut curaj sa mai pun inca o lipitoare pe picior si au murit pentru ca trebuie tinute in niste conditii speciale. Intamplarea a fost destul de horor dar tromboflebita mi s-a vindecat.
Va recomand sa va ajute cineva la aplicarea lipitorilor.
Acum am mai ramas cu varicele care ma deranjeaza daca merg mai mult de 2 ore sau daca stau mult in picioare. Urmeaza sa merg la un cabinet de biorezonanta si sa incerc niste tratamente cu acel aparat poate reusesc sa le vindec.
Ce am mai aflat in ultimii ani este ca orice boala poate fi tratata cu ajutorul plantelor medicinale si a medicamentelor naturiste. De vreo 2 ani nu mai iau medicamente moderne si nu mai am incredere in doctori iar orice problema de sanatate am o rezolv cu plante si cautand solutia pe internet. Pentru aflarea problemelor de sanatate recomand aparatul de biorezonanta (cel american) e cea mai mare inventie facuta dupa parerea mea.
Multa sanatate!
0
23-06-2010, ora 11:58
dan14
Nu este medic/terapeut
dan14
Buna la toata lumea.Eu ma-m operat de varice la spitalul militar din Timisoara in urma cu doua saptamani si pot sa s[un ca sant ff. bine.Am avut si ulcer varicos infectat pe care domnul doctor la curatat si acuma astept sa se vindece.Varicele mari si frumoase le-am mostenit si au aparut cam in urma cu cincisprezece ani.Ce pot sa va spun despre Spitalul Militar Timisoara este ca acolo gasesti adevarati medici. Oameni priceputi in ceea ce fac si i-si dau tot interesul ca pacientii sa plece acasa vindecati.Vin la vizite la saloane si de patru sau cinci ori pe zi iar doamnele asistente si infirmierele sant dragute cu pacientii.Se lucreaza cu casa de asigurari de sanatate si operatia nu costa mii de euro.Ce pot sa spun este ca sant foarte multumit de cum am fost tratat acolo si multumesc domnului doctor Gheorghe si intregului personal de la sectia chirurgie si pe aceasta cale..Daca cineva doreste mai multe detalii las numarul meu -* Multa sanatate la toata lumea.


(*modificat de administrator)
0
23-05-2011, ora 22:34
cetean octavian
Nu este medic/terapeut
cetean octavian
buna.eu m-am operat in italia la picioru stang, iar acum dupa o luna de zile dupa mi se unfla picioru tare.mi se unfla si inainte dupa operatie imediat, dar acum se unfla si mai tare.am purtat o luna de zile un ciorap elastic ce mi-a recomandat doctoru.dar tot degeaba.nu am avut operatie cu laser, ci operatie clasica.acum eu mai am de operat varice tot la stangul ca nu au putut opera toate odata ca-s multe, asa a zis doctoru.sincer nu imi mai vine sa mai fac nici-o operatie, ca imi pare rau si de asta.ce pot sa fac oameni buni sa nu se mai unfle?va rog sa-mi raspundeti.multumesc.
0
28-06-2011, ora 12:48
dumitru rebeca
Nu este medic/terapeut
dumitru rebeca
Mama mea s'a operat pe data de 14 iunie de varice la spitatul M.I. din Bucuresti la doctorul Lacatusu. Prin operatia clasica a scos vena. Dupa 10 zile operatia de sus de la incheietura piciorului a inceput sa sangerze cu o zi inaintea de scoaterea firelor. A mers la medic, i'a sccos firele si i'a spus ca nu este nici o problema, doar ca este un hematon care sangereaza. Este foarte speriata ca trecut 5 zile si tot operatia de sus ii sangereaza cate un pic si a iesit si un fir din interior. A tras de acel fir, dar cred ca este de la cusatura din interior. Nu poate sa indrepte piciorul si nu poate merge normal. Nu o doare, dar nu poate indrepta piciorul.Daca a mai patit cineva asa, va rog sa luati legatura cu mine :D..!
0
13-02-2012, ora 13:45
Matei Ioan
Nu este medic/terapeut
Matei Ioan
Eu nu am incredere in operatiile cu laser.M-am operat acum 8 ani chirurgical clasic la doctorul Ghius din COMANESTI si ma simt foarte bine.Nu mi-a aparut nici o varice la piciorul operat.Acum m-am operat la al 2 lea picior tot la acel doctor si in prezent ma simt bine.Sper sa fie la fel de bine si mai tarziu.
0
22-04-2012, ora 19:49
albastrel
Nu este medic/terapeut
albastrel
Buna.Tatal meu s-a operat de varice acum 2 saptamani( operatie clasica)a fost scoasa vena safena. La inceput a fost ok, cu bandajul putea sa mearga relativ normal dupa vreo 5 zile de la operatie, insa odata scos bandajul a inceput sa aiba probleme cu deplasarea. De 5 zile i s-a umflat foarte mult piciorul si nu poate sa mearga deloc. Sunt zone, in jurul inciziei si nu numai, unde se simte ceva tare. Dupa operatie a facut decat 4 zile injectii pentru anticoagulare, iar acum de cand nu mai poate sa mearga face fragmin doze duble si ia detralex. Intrebarea mea este, care ar putea fi cauza si cum se face recuperarea?
0
25-04-2012, ora 11:28
cristyna29
Nu este medic/terapeut
cristyna29
buna ziua, m-am operat de doua saptamani de varice.mi-au scos si firele.acuma am cicatricele dar si umflaturile..adica varicele, dar mai atenuate...oare am suferit o operatie nereusita sau se mai amelioreaza in timp??port ciorapul toata ziua.va rog un raspuns
0
25-06-2012, ora 20:41
elisaveta
Nu este medic/terapeut
elisaveta
Buna! Fetita mea in varsta de 14 ani s-a operat de varice cu laser in urma cu 1 saptamana.Are vanatai pe picior si are piciorul usor umflat.Medicul i-a recomandat promovarea mersului pe jos.Dupa 1 saptamana a inceput usor sa se dezumfle si sa nu mai fie atat de amortit.Imi puteti da niste indicatii cu privire la ce ar trebui sa faca, ce nu ar trebui sa faca, daca ar trebui sa bea ceai de urzica pentru purificarea sangelui?Va multumesc anticipat!
0
02-09-2012, ora 13:07
elasm
Nu este medic/terapeut
elasm
Buna ziua. M-am operat de varice acuma 3 zile prin metoda stripping si mini stripping la o clinica privata. Am plecat acasa a doua zi cu un bandaj extrem de strans si ciorap compresiv deasupra. Au aparut probleme de disconfort destul de insuportabile: compresie puternica si senzatie de usturime/ arsura in mai multe locuri. Miscarea recomandata de medic imi provoca durere si usturime in zonele f.compresate (in special glezna). Am sunet medicul, care mi-a recumandat taierea bandajului si purtarea doar a ciorapului. Aveam sangerari minore, dar si supuratii galbui in multe locuri. Am gasit sub plasturii aplicati pt comprimarea inciziilor pielea smulsa, rani sau piele basicata ca si la arsuri. Am aplicat crema de galbenele ca sa se lubrifieze lipiturile, apoi am dezlipit toti plasturii, gasind multe locuri din care se desprinsese pielea probabil cand mi-a desfacut primul rand de plasturi. f. multe rani. Acuma stau cu piciorul liber ca sa scap derani, sa se cicatrizeze. Inciziile sunt aproape refacute toate. Piciorul nu mi se umfla si nu ma doare, exceptand ranile si glezna care a fost atransa ca intr-o menghina. Intrebare: ce se poate intampla, daca nu port ciorapul compresiv, din motive obiective: ranile existente?
0
02-10-2012, ora 13:25
mererosii
Nu este medic/terapeut
mererosii
de trei saptamani m-am operat de varice la piciorul stang, acum mi-au aparut dureri in piciorul drept, am niste cutite si carcei si venele se vad mai dilatate, doctorul a spus ca s-a mutat tensiunea in piciorul neoperat, este normal, a patit cineva asa?piciorul operat e bine nu ma mai doare dar celalalt il simt greu si ma doare, inainte nu ma durea.
0
05-07-2013, ora 11:33
Staicu Alina
Nu este medic/terapeut
Staicu Alina
buna ziua sunt noua pe acest forum.vreau sa va marturisesc ca am facut si eu acum 2 saptamani o operatie la varice la piciorul drept la dr.abu baker de la clinica estet laser si vreau sa va spun ca sunt foarte multumita de rezultat, am scapat de acele vene urate si dureroase.nu ma mai doare piciorul si nici nu se mai vede unde ma operat domnul dr.ca nu au ramas semne.binenteles ca am si respectat ce mi-a zis dr.sa fac, am purtat ciorapii aceia medicinali si nu am umblat la bandajul care mi sa pus dupa operatie.vreau sa multumesc dr.abu baker si echipei dansului pentru ca mi-a facut piciorul frumos si pot purta si eu fusta de acum.incurajari celor care au asemenea probleme cu varicele si va recomand din suflet sa mergeti la dr.abu baker.
0
08-07-2013, ora 16:19
Oprea Sorina
Nu este medic/terapeut
Oprea Sorina
buna ziua.ma bucur tare mult ca mai intra lume pe acest forum ca sa ne impartaseasca din rezultatele operatiei de varice, pentru ca asa stim si noi cam cum decurge o astfel de operatie si binenteles ca aflam si ce medici sunt recomandati si la care ar trebui sa mergem.am si eu probleme cu picioarele, am niste varice nu sunt din acelea mari si urate, sunt micute dar ma deranjeaza ca se vad tare urat si sunt si dureroase cateodata.am sa tin cont de parerea ta alina si am sa merg si eu la dr.abu baker de la clinica estet laser.chiar maine am sa imi fac o programare pentru ca oricum sunt in concediu am sa rezolv si problema aceasta cu varicele.va multumesc tare mult.
0
30-07-2013, ora 01:25
Sabert00th
Nu este medic/terapeut
Sabert00th
Salutare. M-am operat de varice prin metoda stripping acum doua saptamani. am stat internat in spital cateva zile dupa care am mers acasa pe picioarele mele. de aproximativ 3-4 zile, piciorul operat s-a umflat in exces in zona gleznei si gambei. are un aspect uscat si nu mai pot purta ciorapul compresiv deoarece devine foarte dificil de purtat din cauza umflaturii. In ciuda unui tratament cu unguent (ALLE) piciorul nu se desumfla...doar mici variatii, dimineata fiind putin mai desumflat. Ceva sfaturi? cineva a mai patit ceva de genul acesta?
0
15-11-2013, ora 10:05
Oprea Sorina
Nu este medic/terapeut
Oprea Sorina
buna dimineata.asa cum am spus mai in spate ca vreau sa ma operez si eu de varice, asta am si facut.am apelat la dr.abu baker de la clinica estet laser, care ma operat si va pot spune ca sunt bine am scapat de acele varice urate si nici nu ma mai dor picioarele.am purtat ciorapii cu sfintenie si am respectat tot ce mia zis dl.dr.ca trebui sa fac ce am voie si ce nu am, ca drept dovada sunt bine si foarte multumita de rezultatul obtinut in urma acestei interventii.va recomand sa mergeti cu incredere la dl.dr.si nu o sa va para rau mai ales ca este vorba de sanatatea noastra si trebui sa avem grija de noi.va pupic si mai vb.o zi buna va doresc
Adaugă un comentariu / răspuns
38 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Operatii de indepartare a varicelor
  • Varicele
  • Cum te protejezi de varice?
  • Varicele la tineri
  • Recuperarea medicală după operație (postoperatorie) - tehnici și indicații
  • Sfaturi pentru persoanele cu varice - aspecte pe care trebuie să le știi
  • Recuperarea după o intervenție chirurgicală
  • Dieta vegetariană, asociată cu o creștere a riscului de varice la bărbați
  • Un număr mai mare de pași zilnic reprezintă o bună metodă de a evita complicațiile postoperatorii
  •