Durere articulatie la degetul mare de la picior.

21-03-2018
MARIA BOGDAN
Nu este medic/terapeut
MARIA BOGDAN
De 1 an consult mai multi medici, fiecare cu parerea lui! Am decis singura sa-mi fac un RMN. si va rog sa ma indrumati ce sa fac. Sper sa_ mi raspunda domnul DR. USCATU. Va multumesc din suflet!!

RAPORT EXAMINARE
Nr: Data: 20.03.2018
Pacient: Bogdan Maria Investigatii efectuate: CNP: 2610117011841
Medic solicitant: Publicitate Publicitate
Dg. trimitere:

RM articulatii
(umar, cot, genunchi, sold, picior, mana)
Telefon: 0740409803 Contract:

Rezultat Examinare:

Examen RM planta stanga nativ

La nivelul articulatiei metatarso-falangiene a halucelui stang se evidentiaza modificari degenerative cu osteofite marginale, mai semnificative pe versantul falangian, cu reducerea in inaltime a spatiului articular, neregularitatea capului metatarsianului I si mica geoda subcondrala cu edem osos adiacent.
Modificari inflamatorii intraarticulare (sinovita +/- hidrartroza - dificil de diferentiat in absenta injectarii substantei de contrast).
Adiacent fetei dorsale a capului metatarsianului I se evidentiaza o structura de ~16, 5/15/25mm cu semnal lichidian pe achizitiile native realizate (intens hipersemnal T2 si STIR, hiposemnal T1) si aparenta comunicare cu spatiul articular. Sub rezerva unei examinari native, aspectul sugereaza ca prima ipoteza un chist sinovial.
Fara linii de fractura.

Concluzii:

Modificari degenerative la nivelul articulatiei metatarso-falangiene a halucelui stang, cu modificari inflamatorii asociate.
Leziune de ~16, 5/15/25mm adiacenta fetei dorsale a capului metatarsianului I al carei aspect RM nativ sugereaza ca prima ipoteza un chist sinovial - pentru confirmare si excluderea unei leziuni sinoviale tumorale este necesara examinare cu substanta de contrast iv.

MEDIC PRIMAR:
Dr. Andrei Adina
1 comentarii
0
22-03-2018, ora 17:50
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Este foarte posibil sa va confruntati cu hallux rigidus (puteti gasi, pe pagina mea de site, informatii exhaustive despre acest subiect).
Diagnosticul este 100% clinic, RMN-ul fiind total inutil (ba chiar ofera false informatii, motiv pentru care este evitat in asemenea cazuri).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.